Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Honorowe miejsce wśród aparatów

Wpis na blogu   •   Paź 09, 2014 12:30 CEST

Historyczna bitwa o Anglię i działania niezwykłego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki stały się inspiracją dla pierwszej profesjonalnej sesji modowej zrealizowanej przy użyciu aparatu Sony A7R. Autorem zdjęć jesienno-zimowej kolekcji marki Adam Feliks Próchnik jest Rober Wolański, jeden z najbardziej uznanych fotografów mody.

Sesja autorstwa Roberta Wolańskiego jest niezwykła z kilku powodów. Do stworzenia scenografii wykorzystano słynne, oryginalne brytyjskie myśliwce Supermarine Spitfire, których Polacy używali podczas II wojny światowej. Bezkompromisowe, szybkie i smukłe maszyny okazały się przełomowe w zwycięskiej bitwie. Bezkompromisowym okazał się również aparat, którym wykonano zdjęcia kolekcji – Sony A7R. 

2 sierpnia 1940 roku sformowano Dywizjon 303, który okazał się jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Złożony z polskich pilotów, odegrał olbrzymią rolę i przyczynił się do klęski sił niemieckich. Najnowsza kolekcja Adama Feliksa Próchnika „Sprawa honoru” doskonale wpisuje się w klimat, jaki panował w jednostce w Northolt – miejscu pobytu polskich pilotów. 

Solidny model A7R jest pierwszym bezlusterkowcem wyposażonym w matrycę pełnoklatkową, która umożliwia rejestrację zdjęć z czułością od 100 do 25600 ISO. Różnica między pełną klatką a zwykłym sensorem aparatu przejawia się przede wszystkim w dokładności szczegółów, wspaniale wysyconych kolorach, jak również znacząco niskich szumach. Wszystkie te elementy można zobaczyć w zdjęciach, które powstały na tej wyjątkowej sesji. Ich rewelacyjna jakość jest dowodem, że aparat Sony A7R sprawdza się zarówno w codziennym fotografowaniu, jak i w sytuacjach wymagających pełnego profesjonalizmu. 

Sony A7R to niewątpliwie model przełomowy, którego wspólnymi elementami z podniebnymi myśliwcami są niezwykłe możliwości i bezkompromisowość. Aparat ten, pomimo swojego rozmiaru, profesjonalnemu fotografowi zapewnia idealny komfort pracy i najwyższą  jakość zdjęć. 

- Znając potencjał aparatu Sony A7R bez wahania zdecydowałem się zarekomendować go do wykonania zdjęć kolekcji. Wiedziałem, że może to wywołać zdziwienie – kompaktowe rozmiary czy niewielki obiektyw mogły być przecież mylące. Byłem jednak pewien, że Sony A7R idealnie sprawdzi się także w tej sytuacji. I nie pomyliłem się – skomentował Robert Wolański.

Silnie osadzona w przeszłości kolekcja „Sprawa honoru” jest utrzymana w konwencji wojennego militaryzmu niepozbawionego jednak fantazji. Uszyte z włoskiej wełny garnitury, czerwone marynarki w połączeniu ze spodniami dżinsowymi to stylizacje jednocześnie szykowne i swobodne, idealne na okazje formalne i mniej oficjalne. Dopracowane detale, szczegóły, kolory tkanin zostały perfekcyjnie odwzorowane na zdjęciach – pełna klatka, zastosowana w aparacie Sony A7R, w niczym nie ustępuje „wielkim” rozmiarem aparatom przeznaczonym dla profesjonalistów. W rękach Roberta Wolańskiego okazała się doskonałym narzędziem. 

- W modowych sesjach fotograficznych zawsze używamy sprzętu fotograficznego, który da nam gwarancję, że zdjęcia naszej kampanii będą najwyższej jakości i zostaną wykorzystane w prestiżowych magazynach modowych. Wybór tak kompaktowego aparatu był dla nas zaskoczeniem, ale niezwykłe rezultaty tej sesji zburzyły nasze wszelkie obawy. Nie spodziewaliśmy się, że zdjęcia zrobione Sony A7R zapewnią tak rewelacyjną reprodukcję szczegółów, znakomitą jakość i w niczym nie ustąpią poprzednim sesjom modowym – powiedział Rafał Bauer, Prezes Zarządu Próchnik. 

Więcej o Sony A7R

Więcej o firmie Adam Feliks Próchnik

Więcej o Robercie Wolańskim


Zdjęcia dokumentujące sesję (backstage) wykonala Joanna Samborska.