Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowożeńcy pamiętają wielki dzień jak przez mgłę

Wpis na blogu   •   Cze 09, 2015 15:00 CEST

W dniu ślubu młoda para wpada w wir wydarzeń — a potem nie może sobie przypomnieć najważniejszych chwil. 

 • Co czwarty ankietowany przyznaje, że nie pamięta składania przysięgi małżeńskiej
 • Dla 54% respondentów podstawowym powodem „zaniku pamięci” w tym ważnym dniu jest panujący chaos
 • Ankietowani nowożeńcy najczęściej żałują, że nikt nie sfilmował ich ślubu — takim filmem dysponuje niespełna dwie trzecie par
 • Praktycznie nikt (9 osób na 10) nie powierzyłby sfilmowania ślubu własnemu ojcu
 • 21% ankietowanych najbardziej obawia się, że źle wyjdzie na filmie

Sezon ślubny tuż tuż. Mając to na uwadze, firma Sony nawiązała współpracę z Jeffem Woodem — cenionym specjalistą od filmowania ślubów, który radzi, jak najlepiej nagrać film ze ślubu nową kamerą 4K Handycam firmy Sony. Jego wskazówki ułatwią odpowiedzialne zadanie tym spośród bliskich i przyjaciół, którzy zostaną poproszeni o sfilmowanie niepowtarzalnej uroczystości. Z ankiety przeprowadzonej przez Sony wśród 2000 nowożeńców wynika bowiem, że w dniu ślubu ponad połowa z nich (54%) wpada w wielki wir wydarzeń — i nie zapamiętuje wszystkich doniosłych momentów oraz pięknych chwil.

Choć młode pary chcą zachować wspomnienia z tego wyjątkowego dnia, 39% nie filmuje go. A przecież kamera Sony 4K Handycam, której rozdzielczość jest cztery razy większa niż Full HD, pozwala uwiecznić każdy moment z najdrobniejszymi szczegółami.

Z ankiety wynika także, że w kwestii filmowania uroczystości nowożeńcy mają więcej zaufania do przyjaciół niż do rodziców — 33% powierzyłoby to zadanie najlepszemu przyjacielowi, tylko 13% zaufałoby tacie, a zaledwie 6% mamie. Miniaturowa kamera 4K Handycam FDR-AXP33 jest wyposażona w stabilizator obrazu Balanced Optical SteadyShot, nie trzeba więc obawiać się skaczącego, niewyraźnego obrazu przedstawiającego wejście młodej pary lub pierwszy taniec.

Ankietowani nie boją się, że na filmie z ich ślubu pojawią się kiepscy tancerze, płaczący krewni czy niestosownie zachowujący się goście. 21% najbardziej obawia się natomiast tego, że sami źle wypadną na nagraniu.

Jeff Wood, specjalista od filmowania ślubów i jeden z jurorów konkursu Wedding Industry Awards, podaje 5 wskazówek pomagających w nagraniu dobrego filmu ślubnego:

 • 1. Nagrywaj krótkie ujęcia (od 3 do 5 sekund); traktuj je jak zdjęcia, myśl o kompozycji i znaczeniu poszczególnych obrazów. Nie bądź biernym obserwatorem rozgrywających się wydarzeń.
 • 2. Podczas nagrywania zwracaj uwagę nie tylko na obraz, lecz także dźwięk. Słowo jest równie ważne jak obraz. Czasem wręcz ważniejsze.
 • 3. Usiądź i poczekaj, najciekawsze zdarzenia przyjdą same. Jeśli zaczniesz się za nimi rozglądać, zawsze będziesz o krok z tyłu.
 • 4. Filmowanie sesji zdjęciowej przynosi tylko dwa efekty: pokazuje parę w niekomfortowej sytuacji i drażni fotografa. Film dokumentalny ma pokazać nastrój i uczucia z tamtego dnia. Nastrój i uczucia podczas sesji zdjęciowej nie są istotne dla całości obrazu.
 • 5. Podziel rejestrowany materiał na dwie kategorie: A i B. Do kategorii A zaliczają się przysięga, przemowy i czytania; wszystkie inne wydarzenia dnia należą do kategorii B. Na twórcze eksperymenty z wyglądem obrazu możesz sobie pozwolić przy nagrywaniu materiału z kategorii B. W nagraniach z kategorii A liczy się przede wszystkim słowo.

— W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości, by utrwalić ten wielki dzień — mówi Frederik Lange, kierujący działem Digital Imaging w Sony UK and Ireland. — Każdy powinien mieć film ze ślubu, zwłaszcza że nagranie go nie musi oznaczać dużych wydatków. Do uwiecznienia tego wyjątkowego wydarzenia można użyć nowej kamery Sony 4K Handycam. Wszystkim nam zdarzało się oglądać ziarniste filmy ze ślubów sprzed lat, ale dziś mamy do dyspozycji technologię 4K, która pozwala utrwalić nastrój tych chwil z ogromnym bogactwem szczegółów.

Kamera Sony 4K FDR-AXP33 jest do nabycia na www.sony.pl w cenie 5699 zł. Dalsze informacje o szczegółowym obrazie z kamery Sony 4K Handycam można znaleźć w biurze prasowym Sony.

Sony FDR-AXP33 – najważniejsze cechy:

 • Pierwsza kamera 4K ze stabilizatorem obrazu Balanced Optical SteadyShot™
 • Nowa kamera FDR-AXP33 jest o mniej więcej 30% mniejsza i 20% lżejsza od obecnej kamery 4K[i]
 • Najwyższa jakość obrazu 4K nagrywanego przy przepływności 100 Mb/s
 • Nowe funkcje zapożyczone ze sprzętu profesjonalnego: większa uniwersalność podczas zdjęć
 • Funkcje odtwarzania materiału 4K przekształconego na format Full HD i wyświetlania wykadrowanego fragmentu filmu na telewizorach Full HD
 • Pierwsza wyprodukowana przez Sony kamera 4K ze stabilizatorem obrazu Balanced Optical SteadyShot (B.O.SS)
 • Funkcja automatycznego montażu Highlight Movie Maker, możliwość strumieniowej transmisji obrazu na żywo i zgodność z systemem sterowania wieloma kamerami
 • Wbudowany projektor wytwarzający światło o natężeniu 50 lumenów