Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Podejść jak najbliżej

Wpis na blogu   •   Gru 22, 2014 10:00 CET

Mistrz fotografii prasowej Tomasz Tomaszewski zrealizował materiał na indonezyjskiej wyspie Lembata, gdzie fotografował rybaków, którzy w tradycyjny sposób łowią ryby przy użyciu ręcznie wykonanych łodzi.

Sam fotograf przyznaje, że obawiał się trudnych warunków atmosferycznych, które panują w tak egzotycznym miejscu. Słona woda, wysoka wilgotność i bardzo kontrastowe światło to tylko jedna część wyzwań, z jakimi musiał się zmierzyć. Druga, niejednokrotnie ważniejsza, to praca z ludźmi, których uwiecznił na zdjęciach. Tak odmienna rzeczywistość wymaga od fotografującego wyjątkowego wyczucia i niejednokrotnie nawiązania relacji z osobą, która jest fotografowana. Bardzo często kluczowym elementem do sukcesu w takim momencie jest sprzęt, którego używa fotograf. Duży aparat buduje dystans, a czasami nawet niechęć, obawę. Kiedy w ręku znajduje się niewielki kompakt, wyglądający raczej jak standardowe wyposażenie turysty – dystans jest o wiele mniejszy, a i nastawienie jest prawie zawsze pozytywne. Kiedy osoba fotografowana jest rozluźniona, nie boi się i zachowuje się naturalnie. To właśnie wtedy powstają najlepsze zdjęcia. Wtedy można zobaczyć to, czego nie widzi przeciętny turysta; uchwycić moment, który jest cząstką codzienności tych ludzi.

Dzięki połączeniu profesjonalnych możliwości i niewielkiemu rozmiarowi aparatów z serii a7, Tomasz Tomaszewski mógł swobodnie pracować – nawiązywać relację, nie bojąc się o efekty swojej pracy.

„Najczęściej, żeby wykonać dobre zdjęcie, muszę podejść blisko osoby fotografowanej – szczególnie kiedy zależy mi na jej portrecie. Mały aparat, nie budzi takich podejrzeń, jak duża, profesjonalna lustrzanka.

Fotograf docenił także formę i wykonanie samej konstrukcji Sony a7. Aparaty te doskonale sprawdziły się przy fotografowania małej, lokalnej społeczności. „Nie miałem dużo czasu, aby przyzwyczaić miejscowych ludzi do swojej obecności, więc niewielkie rozmiary Sony a7 były idealne do takiej sytuacji, a jednocześnie miałem gwarancję perfekcyjnych zdjęć” – opowiada fotograf. Dyskretny wygląd serii a7 sprawia, że można osiągnąć profesjonalne efekty, bez potrzeby używania dużego aparatu, który może onieśmielić i wystraszyć ludzi, którzy są obiektem zdjęć.

Seria Sony a7 to profesjonalne aparaty bezlusterkowe wyposażone w pełnoklatkową matrycę. Charakteryzują się lekką i trwałą konstrukcją, są o połowę lżejsze od zaawansowanych lustrzanek. Najnowszy model serii – A7II, to aparat dysponujący aż 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, który sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach pracy i oświetlenia.

Podejść jak najbliżej i zrobić profesjonalne zdjęcia? Tak, z aparatami Sony a7 to możliwe.