Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony publikuje uaktualnienie wewnętrznego oprogramowania aparatu α9 zapewniające obsługę metadanych IPTC, ułatwienia w ochronie obrazów oraz ulepszenia w pracy systemu AF

Wpis na blogu   •   Sty 19, 2018 12:25 CET

Sony α9

Firma Sony wydała kolejne uaktualnienie wewnętrznego oprogramowania swojego flagowego aparatu bezlusterkowego z pełnoklatkową matrycą obrazu: modelu α9 (ILCE-9). W aktualizacji do wersji 2.00 wprowadzono obsługę metadanych IPTC, nowe funkcje ochrony obrazu oraz ulepszenia w pracy systemu AF i ogólnym działaniu.

Aktualizacja umożliwia zapisywanie metadanych IPTC w plikach przy użyciu opracowanego przez Sony programu IPTC Metadata Preset[i]. Pozwoli to fotografom uzupełniać zdjęcia tytułami, opisami i danymi o ustawieniach obrazu, jak również informacjami o autorach zdjęć, prawach copyright itp.

Poprzez aktualizację dodano także nowe możliwości ochrony obrazu, mające pierwszorzędne znaczenie dla użytkowników zajmujących się fotografią ślubną, portretową, sportową, reporterską itd. Aparat α9, tak jak i ostatnio wprowadzony korpus α7R III, pozwala teraz na przypisanie funkcji ochrony obrazu do przycisku własnego.

Nowa wersja oprogramowania zapewnia również wyświetlanie wśród informacji o obrazie adresów MAC przewodowej sieci LAN, a w metadanych obrazu można umieszczać numery seryjne. Zwiększa to ilość informacji o źródle obrazu.

Kolejnym elementem aktualizacji są ulepszenia w działaniu automatyki ostrości, zwłaszcza przy ciągłym ustawianiu ostrości na poruszające się obiekty. Aktualizacja powinna też zwiększyć stabilność trybu AF-C podczas fotografowania obiektów w zbliżeniu przy użyciu każdego obiektywu Sony z mocowaniem typu E. W rezultacie aparat α9 stanie się bardziej funkcjonalny i będzie efektywniej działał podczas zdjęć szybko poruszających się lub zmieniających swoje położenie obiektów na zawodach sportowych lub w otoczeniu natury.

Poprawiono również ogólną stabilność pracy i rozwiązano problem, który objawiał się sygnalizacją przegrzania aparatu, gdy aparat nie był przegrzany.

Aktualizację wewnętrznego oprogramowania do wersji 2.00 można bezpłatnie pobrać z witryny pomocy technicznej Sony[ii].

[i] Przed zapisaniem informacji IPTC w aparacie trzeba je utworzyć przy użyciu programu IPTC Metadata Preset. Program można pobrać ze strony http://www.sony.net/iptc/help/

[ii] Aktualizację do wersji 2.00 na komputery z systemem Windows można pobrać tutaj, a na komputery Mac tutaj. W przypadku systemu macOS 10.13 przed aktualizacją oprogramowania należy zainstalować moduł „DriverLoader_1013”.