Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

13 niezwykłych zdjęć zwycięża w kategoriach otwartej i młodzieżowej Sony World Photography Awards 2016 — największego na świecie konkursu fotograficznego

Komunikat prasowy   •   Mar 29, 2016 01:01 CEST

 • Wyboru dokonano z rekordowej liczby 230 103 zgłoszeń z ponad 180 krajów
 • Nagrodzono najlepsze zdjęcia w 10 kategoriach otwartych i 3 młodzieżowych
 • Zdobywcy tytułu Fotografa Roku w kategorii otwartej i młodzieżowej zostaną ogłoszeni 21 kwietnia
 • Zwycięskie prace pokazane będą w londyńskim Somerset House od 24 kwietnia do 10 maja
 • Zdjęcia do publikacji dostępne na press.worldphoto.org 

 • „Jakość zdjęć była znakomita… Ocena tak wybitnych fotografii poprzez ich porównywanie była wspaniałym, choć niemal niewykonalnym zadaniem. Mam nadzieję, że zwycięskie prace spodobają się publiczności tak samo jak mnie” — Jael Marschner, przewodnicząca jury konkursu otwartego

  Ogłoszono zwycięzców w kategoriach otwartej i młodzieżowej Sony World Photography Awards 2016: największego na świecie konkursu fotograficznego, organizowanego przez World Photography Organisation.

  Na tegoroczny konkurs nadesłano łącznie rekordową liczbę 230 103 zdjęć ze 186 krajów. Ich autorzy rywalizowali w trzech głównych kategoriach: profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej. W 10 kategoriach otwartych i trzech młodzieżowych zgłoszono łącznie 103 005 prac. Selekcji najlepszego pojedynczego zdjęcia z każdej kategorii dokonał zespół ekspertów pod przewodnictwem Jael Marschner, byłej fotoedytorki w Time Out London / Sunday Times Travel.

  Konkurs otwarty, obejmujący 10 kategorii, jest przeznaczony dla fotografów o dowolnym poziomie umiejętności. Młodzież w wieku 12–19 lat może zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach młodzieżowych.

  Trzynaścioro zwycięzców musiało zmierzyć się z ogromną konkurencją. Większość z nich nie jest zawodowymi fotografami, lecz pasjonatami. Laureaci pochodzą z całego świata, a najmłodszy z nich ma zaledwie 12 lat.

  Zwycięzcami zostali:

  KONKURS OTWARTY

  • Architektura — Filip Wolak, Polska
  • Kultura i sztuka — Swee Choo Oh, Malezja
  • Po retuszu — Pedro Diaz Molins, Hiszpania
  • Słabe światło — Kei Nomiyama, Japonia
  • Natura i dzika przyroda — Michaela Šmídová, Czechy
  • Panorama — Markus van Hauten, Niemcy
  • Ludzie — Alexandre Meneghini, Brazylia
  • Uśmiech — Alex Ingle, Szkocja
  • Ułamek sekundy — Chaiyot Chanyam, Tajlandia
  • Podróż — Andrej Tarfila, Słowenia

  KONKURS DLA MŁODZIEŻY

  • Kultura — Sepehr Jamshidi Fard, Iran (17 lat)
  • Środowisko naturalne — Anais Stupka, Włochy (12 lat)
  • Portrety — Sam Delaware, USA (18 lat)

  Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, a ich prace będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja na wystawie Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2016.

  Laureaci konkurują jeszcze o tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej i młodzieżowej. Nazwiska zwycięzców całego konkursu zostaną ogłoszone w czasie uroczystej gali Sony World Photography Awards, która odbędzie się 21 kwietnia w Londynie.

  Nagrodzeni otrzymają zaproszenie do Londynu po odbiór nagrody, a Fotograf Roku w kategorii otwartej otrzyma dodatkowo 5000 dolarów USA. Nazwiska zwycięzców w kategoriach profesjonalnych i zdobywcy tytuł Fotografa Roku w kategorii profesjonalnej również zostaną podane 21 kwietnia.

  — Fotografia wymaga podwójnego talentu — komentuje przewodnicząca jury konkursu otwartego Jael Marschner. — Stanowi połączenie sztuki konceptualnej z umiejętnościami technicznymi, a dzięki stałemu postępowi technicznemu staje się dostępna dla wszystkich. Jako przewodnicząca jury konkursu otwartego miałam przyjemność uczestniczyć w selekcji mnóstwa zdjęć i przywilej spędzania całych dni na oglądaniu pięknych fotografii z całego świata.

  Różnorodność kategorii konkursu otwartego pozwala zaprezentować nieograniczony zakres tematów oraz różne style i techniki fotografowania. Praca sprawiała mi bardzo dużą przyjemność. Jakość zdjęć była znakomita i miałam naprawdę duży kłopot z dokonaniem wyboru swoich faworytów.

  Ocena tak wybitnych fotografii poprzez ich porównywanie była wspaniałym, choć niemal niewykonalnym zadaniem. Mam nadzieję, że zwycięskie prace spodobają się publiczności tak samo jak mnie.

  — Istotą Sony World Photography Awards jest kształcenie i wspieranie fotografów — dodaje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Szczególnie widać to w konkursach otwartym i młodzieżowym, które służą wyszukiwaniu i promowaniu fotoamatorów‑pasjonatów.

  • Nagrodzone zdjęcia można pobrać spod adresu press.worldphoto.org
  • Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych prosimy oznaczyć #SWPA oraz tagiem @WorldPhotoOrg


  INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

  • Na konkurs Sony World Photography Awards 2016 zgłoszono ogółem 230 103 obrazy:

  127 098 w kategoriach profesjonalnych, 95 541 w kategoriach otwartych i 7464 w konkursie dla młodzieży.

  • Do ubiegłorocznego konkursu zgłoszono 173 444 prace.
  • Łączna liczba zgłoszeń na wszystkie edycje konkursu (od 2007 roku): 1 097 012

  Sony World Photography Awards: nadchodzące wydarzenia

  • 21 kwietnia — ogłoszenie zdobywców tytułu Fotografa Roku w kategoriach profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej oraz zwycięzców w kategorii profesjonalnej

  Informacja o World Photography Organisation
  Celem World Photography Organisation jest propagowanie sztuki fotograficznej i promowanie najlepszych fotografów. Organizacja wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i młodych adeptów fotografii oraz tworzy globalną platformę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć we wszystkich gatunkach fotografii. Imprezy organizowane obecnie pod szyldem World Photography Organisation obejmują między innymi Sony World Photography Awards — największy na świecie konkurs fotograficzny i towarzyszącą mu światową wystawę fotografii — oraz program uniwersytecki World Photography Organisation Student Focus Programme, promujący młode pokolenie fotografów. World Photography Organisation jest ponadto organizatorem międzynarodowych targów sztuki poświęconych fotografii: Photo Shanghai i Photo San Francisco. Więcej informacji można znaleźć pod adresemwww.worldphoto.org

  Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net