Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

21 fotografów z Polski wyróżnionych na Sony World Photography Awards 2018: najbardziej różnorodnym światowym konkursie fotograficznym

Komunikat prasowy   •   Lut 28, 2018 00:05 CET

Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2018 uhonorowali prace 21 Polaków, kwalifikując je do finału oraz zaliczając do 50 najlepszych zdjęć z całego świata zgłoszonych w poszczególnych kategoriach tegorocznego konkursu profesjonalnego i otwartego.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję nadeszło przeszło 320 000 zgłoszeń, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii, które powstały w ubiegłym roku. Prace nadesłane z ponad 200 krajów i terytoriów na 4 konkursy — profesjonalny, otwarty, młodzieżowy i studencki — cechują się niezwykłą różnorodnością gatunków, stylów i tematów.

Do finału konkursu profesjonalnego, w którym ocenie podlega całość przedstawionego materiału (5–10 zdjęć), do finału awansował jeden Polak. Czworo fotografów z Polski zostało finalistami konkursu otwartego, w którym nagradzane są pojedyncze zdjęcia z 10 kategorii. Fotografie kolejnych szesnaściorga Polaków trafiły na listy 50 najlepszych na świecie prac z poszczególnych kategorii konkursu otwartego, a ich autorzy otrzymali wyróżnienia. Jedną osobę wyróżniono trzykrotnie, za trzy zdjęcia z kategorii „Martwa natura”.

Jury, po zapoznaniu się z niezwykłym bogactwem prac, za najlepszych uznało następujących fotografów z Polski:

Finalista konkursu profesjonalnego:

● Tomasz Padło (Kraków), Krajobraz

Cykl panoramicznych zdjęć Tomasza Padło, zgłoszony w kategorii „Krajobraz” konkursu profesjonalnego, ukazuje szybki, lecz szkodliwy dla środowiska rozwój miast w Kazachstanie. Panoramiczne zdjęcia, na których widać nietknięte ręką człowieka krajobrazy, służą tam dziś do ozdabiania placów budowy.

Finaliści konkursu otwartego:

Autorzy prac zakwalifikowanych do finału konkursu otwartego czerpali inspirację z różnych źródeł. Kamila J. Gruss nadesłała wzbogacone artystycznie zdjęcie, na którym pokazała swoje dziecko przy zabawie czapką krasnoludka, a Marcin Szpak zrobił wybitne zdjęcie portretowe w scenerii starego kompleksu fabrycznego w Bydgoszczy.

● Justyna Zduńczyk, Dzika przyroda (Wrocław)

● Kamila J. Gruss, Po retuszu (Słupsk)

● Krzysztof Ćwik, Fotografia uliczna (Wrocław)

● Marcin Szpak, Portret (Bydgoszcz)

Wyróżnieni:

Jury konkursu Sony World Photography Awards przyznało wyróżnienia zdjęciom 16 Polaków, zaliczając je do najlepszych 50 fotografii z poszczególnych kategorii konkursu otwartego.

● Karolina Będlin, Portret

● Michał Czarnecki, Fotografia uliczna (Warszawa)

● Iwona Czubek, Martwa natura (Cerekiew, Radom)

● Izabella Garbarz, Portret (Kraków)

● Marcin Giżycki, Martwa natura (Warszawa) — trzy wyróżnienia

● Jakub Kozioł, Krajobrazy i natura (Tarnobrzeg)

● Tomek Kozłowski, Portret (Poznań)

● Ewa Kurzawska, Portret (mieszka w Uppsala w Szwecji)

● Agnieszka Maruszczyk, Portret (Poznań)

● Joanna Mrówka, Fotografia uliczna (Kraków)

● Iwona Nabzdyk, Martwa natura (Radom)

● Karol Nienartowicz, Krajobrazy i natura (Zakopane)

● Paweł Paniczko, Architektura (mieszka w Manchesterze)

● Tom Swoboda, Martwa natura (Cieszyn)

● Irena Walania, Fotografia uliczna (Kraków)

● Witold Ziomek, Krajobrazy i natura (Kraków)

Prace wyróżnionych i zakwalifikowanych do finału fotografów będzie można oglądać w dniach od 20 kwietnia do 6 maja na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w Londynie. Zwycięzcy konkursu otwartego zostaną ogłoszeni 20 marca, a całego konkursu i poszczególnych kategorii profesjonalnych — 19 kwietnia 2018 r.


Informacje uzupełniające

Wszystkie finałowe i wyróżnione zdjęcia są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem www.worldphoto.org/press


Informacja o World Photography Organisation

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w przeszło 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii odbywające się w Szanghaju i San Francisco. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net