Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Co zimą biega, pełza i lata po domu?

Komunikat prasowy   •   Lis 20, 2015 13:15 CET

Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości nowy aparat α7R II firmy Sony pozwala zobaczyć najmniejsze stworzenia w bardzo dużym powiększeniu.

  • Nasoszniki, skorki i mole należą do dziesiątki najciekawszych stawonogów, które mieszkają razem z ludźmi
  • Niesamowite makrofotografie ukazują w ogromnym powiększeniu najmniejsze stworzenia żyjące pod jednym dachem z ludźmi. Wykonanie tych zdjęć umożliwił aparat Sony α7R II o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz obiektyw Sony do makrofotografii o ogniskowej 90 mm wraz z filtrem makro

Autorem tych wyjątkowych makrofotografii jest Mikael Buck, fotograf interesujący się najmniejszymi stworzeniami na Ziemi: bezkręgowcami.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione aparatem Sony α7R II z obiektywem Sony do makrofotografii o ogniskowej 90 mm i filtrem makro. Tak powstały niezwykle szczegółowe obrazy, umożliwiające „spojrzenie w twarz” mikroskopijnym stworzeniom, które mieszkają pod jednym dachem z człowiekiem, takim jak pająki kątniki, stonogi czy biedronki siedmiokropki.

Bardzo wysoka rozdzielczość aparatu w połączeniu z doskonałą ostrością obiektywu do makrofotografii pozwoliła ukazać tych najmniejszych sublokatorów z nowej perspektywy, ujawniając ich niezwykłe formy, często przywodzące na myśl kosmitów z filmów science fiction. Silne powiększenie obiektywu i 42,4-megapikselowy przetwornik obrazu ujawniają szczegóły niedostrzegalne gołym okiem: skomplikowaną budowę skrzydeł i złociste oczy złożone owadów z rodziny złotookowatych, przypominający zbroję pancerz stonogi czy włochate odnóża samicy kątnika.

Specjaliści z organizacji ekologicznej Buglife zaproponowali dziesięć stawonogów, na które warto zwrócić uwagę tej zimy:

1.Kątnik domowy (rodzaj Tegenaria)

2.Skorek pospolity (Forficula auricularia)

3.Rusałka admirał (Vanessa atalanta)

4.Złotook zwyczajny (Chrysoperla carnea)

5.Mucha plujka (Calliphora vomitoria)

6.Mól włosienniczek (Tineola bisselliella)

7.Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)

8.Rybik cukrowy (Lepisma saccharina)

9.Stonoga murowa (Oniscus asellus)

10.Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)

Większość stawonogów uważa się za zwykłe szkodniki; rzadko kto bierze pod uwagę istotną rolę, jaką odgrywają w środowisku — tłumaczy Vanessa Amaral-Rogers, specjalistka ds. kampanii ekologicznych organizacji Buglife. — Fotografie z przygotowanej przez Sony serii „Hidden World of Bugs and Insects’” (Ukryty świat insektów) umożliwiają spojrzenie z bliska na niezwykłe „twarze” tych stworzeń, których nie bylibyśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Niesamowita ilość szczegółów widocznych na zdjęciach ukazuje całą niezwykłość i piękno istot, które zwykliśmy nazywać „robakami”.

Te niezwykle ciekawe stworzenia to przedstawiciele najpopularniejszych gatunków spotykanych w naszych domach, przede wszystkim w zimie — dodaje Amaral-Rogers. — Zima to trudny czas dla stawonogów, które do utrzymania codziennej aktywności potrzebują ciepła dostarczanego przez promienie słoneczne. O tej porze roku niemal nie widuje się ich na dworze. Niektóre hibernują w cichych, chłodnych miejscach naszych domów, takich jak strychy czy przedsionki. Biedronki, które znajdą dobre miejsce do przezimowania, mogą gromadzić się w nim całymi tysiącami. Pokazane tu zwierzęta to tylko niewielka część ogromnej różnorodności stworzeń żyjących wokół nas, w krajach europejskich, w tym także w Polsce.

Jak widać ze zdjęć, aparat α7R II umożliwia ukazanie fotografowanego obiektu naprawdę z bliska i w bardzo osobisty sposób, z zachowaniem doskonałej ostrości.

Model ten, wyposażony w pierwszą na świecie pełnoklatkową matrycę wykonaną w technologii BSI, ma bardzo wysoką rozdzielczość i dużą światłoczułość. Dzięki 399-polowemu czujnikowi AF opartemu na detekcji fazy jego system AF jest o 40% szybszy niż w modelu α7R. α7R II to również pierwszy na świecie aparat cyfrowy, który pozwala nagrywać materiał wideo w rozdzielczości 4K w różnych formatach, między innymi Super 35 mm iw formacie pełnej klatki 35 mm.

Skonstruowany specjalnie do fotografowania zbliżeń i portretów makroobiektyw Sony o ogniskowej 90 mm zapewnia wyjątkowe połączenie ostrości i miękkiego rozmycia tła, umożliwiając tworzenie ostrych i niezwykle szczegółowych zdjęć.

Raport na temat insektów przygotowany przez firmę Sony we współpracy z organizacją ekologiczną Buglife można znaleźć pod poniższym adresem:

http://presscentre.sony.pl/blog_posts/ukryty-swiat-insektow-raport-przygotowany-przez-firme-sony-we-wspolpracy-z-organizacja-ekologiczna-buglife-41111

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net