Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Dostrzec to, czego nie ujrzy oko

Komunikat prasowy   •   Mar 29, 2016 19:45 CEST

Sony wprowadza aparat RX10 III z nowym obiektywem pokrywającym niezwykle szeroki zakres 24–600 mm: od szerokiego kąta do superteleobiektywu[i]

  • Nowo opracowany obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–600 mmF2,4–4 o dużym otworze przysłony i dużej krotności zoomu
  • Duża wierność rejestracji szczegółów obrazu i szybki odczyt danych z 20,1-megapikselowego[ii] przetwornika obrazu „stacked CMOS” typu 1,0" połączonego z dedykowanym układem pamięci DRAM i procesorem BIONZ X
  • Nagrywanie obrazu filmowego 4K[iii] z wykorzystaniem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy oraz rozbudowany zestaw funkcji filmowych, w tym przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2 zapewniające zgodność z profesjonalnymi systemami do edycji materiału filmowego
  • Nagrywanie obrazu z superteleobiektywu w tempie do 1000 klatek na sekundę[iv]: możliwość odtwarzania w silnie zwolnionym tempie
  • Szybki, inteligentny system AF ustawiający ostrość w 0,09 sekundy[v]: możliwość uchwycenia decydujących momentów

Firma Sony ogłosiła wprowadzenie kolejnego aparatu z nagradzanej serii Cyber-shot RX. Model RX10 III (DSC-RX10M3) to produkt przeznaczony dla wymagających fotografów i filmowców. Jest wyposażony w nowo opracowany superteleobiektyw z 25-krotnym zoomem, który pokrywa niewiarygodnie szeroki zakres ogniskowych: od 24 do 600 mm. Pozwala utrwalać szybko poruszające się obiekty z dużej odległości, a dzięki systemowi bezgłośnej migawki doskonale sprawdza się podczas imprez sportowych, na koncertach czy w królestwie zwierząt. Rejestrowany obraz cechuje się wysoką jakością w szerokim zakresie ogniskowych i ustawień aparatu. Aby uzyskać równie wysoki standard przy użyciu korpusu z wymiennymi obiektywami, trzeba by użyć co najmniej trzech dużych obiektywów.

Połączenie 20,1-megapikselowegoi przetwornika obrazu „stacked CMOS” typu 1,0" z jasnym obiektywem zmiennoogniskowym i procesorem BIONZ X gwarantuje najwyższą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych, zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i nagrywania filmów w jakości do 4K włącznie. Zastosowanie w aparacie RX10 III wygodnego superteleobiektywu i innowacyjnej matrycy „stacked CMOS” stworzyło również nowe możliwości rejestracji obrazu, na przykład nagrywania filmów w tempie do 1000 klatek na sekundę przy maksymalnym zbliżeniu. Ważną zaletą jest ponadto niezwykle dokładny system AF, który na ustawienie ostrości potrzebuje zaledwie 0,09v sekundy. Wszystkie te cechy znalazły się w jednym zaawansowanym urządzeniu, łączącym funkcjonalność z solidnością i atrakcyjnym wyglądem.

Zalety obiektywu

Największym atutem modelu RX10 III jest nowo opracowany obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T*. Pokrywa on niezwykle szeroki zakres ogniskowych — od 24 do 600 mm[vi] — zapewniając 25-krotny zoom optyczny. Dzięki niemu ten kompaktowy aparat znakomicie spisuje się w różnorodnych zastosowaniach, od szerokokątnych ujęć krajobrazowych po utrwalanie w dużym zbliżeniu wydarzeń sportowych lub dzikich ptaków. Obiektyw cechuje się także dużym maksymalnym otworem przysłony: od F2,4 do F4,0. Pomaga to w pełniejszym wykorzystaniu potencjału dużego przetwornika obrazu typu 1,0" i ułatwia uzyskanie wysokiej jakości ujęć oraz pięknego efektu „bokeh” nawet przy bardzo dużych ogniskowych.

W zaprojektowanej od podstaw ścieżce optycznej wykorzystano osiem soczewek ze szkła ED, w tym jedną Super ED i dwie soczewki asferyczne ED[vii]. Ich połączenie umożliwiło skompensowanie aberracji chromatycznej — często występującej w teleobiektywach — i zagwarantowało wysoki kontrast oraz dużą ostrość obrazu w całym kadrze, niezależnie od ustawienia ogniskowej. Nowo opracowana konstrukcja optyczna zawiera również zaawansowaną soczewkę asferyczną (AA), która zapewnia znakomitą dokładność odwzorowania obrazu i pozwala na zmniejszenie wymiarów obiektywu. Minimalna odległość od obiektu przy największej ogniskowej (odpowiednik 600 mm) wynosi zaledwie 72 cm. Maksymalne powiększenie wynosi więc 0,49x, co oznacza, że nowy obiektyw idealnie sprawdzi się przy zdjęciach makro z większej odległości. Powłoka ZEISS® T* osłabia odblaski i tzw. duszki, często pogarszające jakość ujęć w niesprzyjającym oświetleniu. Do jej zalet należy ponadto wierna reprodukcja kolorów i wyraźne odwzorowanie obrazu.

Dziewięciolistkowa przysłona układa się w zakresie od F2,4 do F11 w niemal idealne koło, czego efektem jest piękny efekt „bokeh”. Nowy algorytm Optical SteadyShot™, dostosowany do właściwości obiektywu modelu RX10 III, skutecznie kompensuje drgania powstające podczas zdjęć z ręki przy dużej ogniskowej lub w słabym oświetleniu. Pozwala to wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia[viii].

Nieprzeciętna szybkość i czas reakcji

W aparacie RX10 III zastosowano przetwornik obrazu „stacked CMOS” typu 1,0". Jest on wyposażony w dedykowany układ pamięci DRAM i wykonany w technologii BSI, która znacznie zwiększa efektywność przechwytywania światła. Połączenie tego przetwornika z procesorem obrazu BIONZ X pozwoliło uzyskać szeroki zakres ISO — od 64[ix] do 12 800 — oraz niski poziom szumów nawet przy dużych ustawieniach czułości. Specjalna konstrukcja matrycy, w której obwody przetwarzania sygnału znajdują się w innej warstwie niż elementy światłoczułe, umożliwia zasadnicze powiększenie obwodów przetwarzających sygnał i uzyskanie niezwykłej szybkości ich działania. Elementem przetwornika jest też dedykowany układ pamięci DRAM. Buforuje on duże ilości danych i pozwala na ich odczyt oraz przetworzenie bez opóźnień. Taka konstrukcja umożliwia rejestrację obrazu w tempie do 1000 klatek na sekundęiii — i odtwarzanie nagranego filmu w silnie zwolnionym tempie. Funkcja ta jest szczególnie użyteczna do rejestracji dynamicznych scen z dużej odległości, na przykład podczas imprez sportowych, gdzie nie ma możliwości nagrania materiału filmowego z bliska. Szybki odczyt danych z matrycy obrazu oznacza również o wiele mniejsze deformacje tenisistów, dzikich zwierząt i innych obiektów w ruchu.

Minimalny czas otwarcia migawki elektronicznej wynosi zaledwie 1/32 000 sekundy. W rezultacie działa ona podobnie do migawki mechanicznej, nie zniekształcając obrazu. Zaletą migawki elektronicznej jest możliwość cichej pracy podczas fotografowania recitali, dzikiej przyrody i innych tematów, w których niedopuszczalny byłby dźwięk tradycyjnej migawki. Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych wynosi 14 kl./s[x], co oznacza możliwość utrwalenia najbardziej ulotnych chwil i wyrazów twarzy. Aparat RX10 III umożliwia też zdjęcia seryjne z precyzyjnym śledzeniem ostrości — maksymalna szybkość wynosi wówczas 5 kl./s.

Połączenie wybitnych możliwości aparatu RX10 III i bardzo szerokiego zakresu zoomu tworzy nowe możliwości rejestracji obrazu.

Nagrywanie obrazu filmowego 4Kiii o wysokiej jakości

Aparat RX10 III pozwala nagrywać obraz filmowy o rozdzielczości 4K[xi] i dużej przepływności[xii]. Wykorzystywany jest do tego bardzo efektywny format kompresji XAVC S oraz wszystkie piksele matrycy, bez ich łączenia w grupy. Oznacza to, że aparat rejestruje o 70% więcej informacji, niż potrzeba do wygenerowania wyjściowego obrazu filmowego 4K. Te nadmiarowe dane pozwalają zwiększyć szczegółowość obrazu, poprawić wygląd krawędzi obiektów i osłabić efekt mory. Nowo opracowany obiektyw zapewnia wysoką jakość filmów 4K przy ogniskowych z zakresu od 24 do 600 mm, co oznacza wielką uniwersalność w najróżniejszych sytuacjach. Co więcej, pracę układu BIONZ X wspomaga dodatkowo specjalizowany procesor o dużej skali integracji. Znacznie ogranicza on zniekształcenia powodowane przez liniowy przebieg migawki, a tym samym przeciwdziała deformacjom ruchomych obiektów na filmach 4K.

Dla zapewnienia zgodności z profesjonalnymi systemami produkcji filmowej aparat RX10 III jest wyposażony w szereg funkcji, które normalnie spotyka się w profesjonalnych kamerach wideo. Należą do nich profile obrazu, przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2, funkcja Gamma Display, udoskonalona funkcja „zebra”, wyjście czystego sygnału HDMI, kod czasowy, bity użytkownika, sterowanie zapisem, zapis filmu w dwóch formatach czy wstawianie znaczników.

Szybka automatyka ostrości

Aparat RX10 III jest wyposażony w szybki, inteligentny system AF, bardzo dobrze oceniany przez użytkowników modeli RX10 II i RX100 IV. Jego algorytm przestrzennego wykrywania obiektów został w pełni dostosowany do modelu RX10 III. Dzięki temu aparat może przewidzieć punkt ostrości poprzez wykrycie obiektu, zanim użytkownik wciśnie przycisk spustu migawki. Wciśnięcie do połowy przycisku spustu migawki powoduje błyskawiczne ustawienie ostrości na obiekt: potrzeba na to zaledwie 0,09 sekundy.iv

Inne nowości i ulepszenia

W porównaniu z obecnymi modelami RX10 nowy aparat RX10 III zawiera szereg innych ulepszeń. Należą do nich trzy pierścienie na obiektywie służące do niezależnego ustawiania ostrości, ogniskowej i przysłony. Kształt uchwytu na obudowie jest lepiej dostosowany do pracy z obiektywem o dużej ogniskowej. Ułatwia on zwłaszcza bezpieczne trzymanie aparatu na wysokości oka. Nowością jest przycisk blokady ostrości na tubusie obiektywu: jego naciśnięcie uniemożliwia zmianę ustawienia ostrości. Blokadę ostrości można ponadto przypisać do przycisku o programowalnej funkcji. Razem z nowym aparatem w ofercie pojawi się dedykowany pokrowiec LCJ-RXJ.

Pełne dane techniczne aparatu RX10 III można sprawdzić tutaj. Nowy model pojawi się w Europie w kwietniu.

Różnorodne materiały z aparatu RX10 III będą także zamieszczane bezpośrednio w Galerii zdjęć Sony i w kanale „Aparaty” Sony w serwisie YouTube.

[i] W przeliczeniu na format 35 mm

[ii] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

[iii] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC UHS-I (U3)

[iv] W trybie PAL. 960 kl./s w trybie NTSC. Przełączanie trybów PAL/NTSC umożliwia system menu.

[v] Norma Camera & Imaging Products Association, pomiar wewnętrzny, przy 24 mm (szeroki kąt) (w przeliczeniu na format 35 mm), EV 8,2, automatyce programowej, centralnej strefie AF, w trybie NTSC.

[vi] W przeliczeniu na format 35 mm

[vii] 11 powierzchni, w tym jedna soczewka AA

[viii] Norma Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie, przy 600 mm (w przeliczeniu na format 35 mm)

[ix] W trybie rozszerzonym, tylko podczas fotografowania.

[x] W trybie ciągłym z priorytetem szybkości. Ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę

[xi] QFHD: 3840 x 2160

[xii] Do 100 Mb/s

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net