Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Duża matryca i jasny obiektyw w kieszonkowej obudowie: aparat Sony Cyber-shot™ RX100

Komunikat prasowy   •   Cze 06, 2012 06:00 CEST

  • Rejestracja szczegółowych zdjęć i filmów przez przetwornik obrazu CMOS Exmor™ typu 1,0 cala (13,2 x 8,8 mm) o efektywnej rozdzielczości ok. 20,2 megapikseli oraz jasny (F1,8) obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 3,6x
  • Duża czułość — do ISO 256002 — zapewniająca niski poziom szumów przy zdjęciach z ręki w słabym oświetleniu
  • Intuicyjna obsługa pierścieniem sterującym pozwalająca na twórcze wykonywanie zdjęć
  • Połączenie zaawansowanych możliwości z atrakcyjnym wyglądem aluminiowej obudowy, zminiaturyzowanej dzięki nowej zaawansowanej soczewce asferycznej AA
  • Pełne możliwości twórczego kształtowania obrazu filmowego Full HD przy bardzo niskim poziomie szumów
  • Automatyczne komponowanie portretów, style twórcze i tryby efektów w obrazie

Dzięki nowemu aparatowi Cyber-shot™ DSC-RX100 nie trzeba zabierać w podróż dużego aparatu, by cieszyć się najlepszej jakości zdjęciami i filmami.

Aparat RX100 może się poszczycić wieloma zaawansowanymi rozwiązaniami zapożyczonymi z linii aparatów Sony α z mocowaniami typu A i E. Znakomicie nadaje się do zabrania w podróż, wykonywania zdjęć portretowych i fotografowania scen ulicznych, a jego obudowa łączy atrakcyjny, luksusowy wygląd z lekkością i wytrzymałością aluminium. Nowy model wyróżnia się imponującą jakością obrazu, a dzięki wygodnej, intuicyjnej obsłudze może z powodzeniem zastąpić zwykły aparat automatyczny. Pasjonatom, dla których liczy się nieskazitelna jakość zdjęć i filmów Full HD, przyda się on jako drugi, kieszonkowy aparat do wykorzystania w ruchu.

Sercem modelu Cyber-shot™ RX100 jest nowy, opracowany przez Sony, pierwszy na świecie1 przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 cala o efektywnej rozdzielczości 20,2 megapikseli. Pole powierzchni tego przetwornika jest około cztery razy większe niż matryc typu 1/2,3 cala, powszechnie stosowanych w typowych aparatach kompaktowych. W rezultacie, przechwytuje on znacznie więcej światła niż małe matryce, co ma pierwszorzędne znaczenie dla uzyskania pięknych, szczegółowych obrazów oraz ujęć filmowych Full HD o bardzo niskim poziomie szumów.

Poza większym przetwornikiem, w aparacie zastosowano także niezwykle jasny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 3,6x. Wynoszący F1,8 maksymalny utwór przysłony — bardzo rzadko spotykany w aparatach kompaktowych — oznacza, że do dużej matrycy światłoczułej Exmor CMOS typu 1,0 cala dociera więcej światła, co pozwala na jeszcze pełniejsze wykorzystanie jej imponującej rozdzielczości.

Wzorem zaawansowanych rozwiązań optycznych do lustrzanek cyfrowych, w obiektywie zastosowano 7-listkową przysłonę kołową. Pozwala ona z łatwością uzyskać profesjonalnie wyglądający efekt „bokeh”, czyli połączenie ostrego pierwszego planu z miękko rozmytym tłem. Obiektyw zawiera ponadto specjalną, zaawansowaną soczewkę asferyczną AA (Advanced Aspherical), która umożliwia miniaturyzację aparatu bez pogorszenia parametrów optycznych ani rozdzielczości.Kolejnym kluczowym elementem współpracującym z przetwornikiem typu 1,0 cala i obiektywem Carl Zeiss jest zoptymalizowany procesor obrazu BIONZ, zapewniający maksymalną szybkość działania oraz czystość i naturalny wygląd obrazu. Dzięki zastosowaniu wieloklatkowej redukcji szumów maksymalna czułość zwiększa się do ISO 25 6002. W rezultacie, zdjęcia wykonywane z ręki przy słabym oświetleniu cechują się znakomitą ostrością. W uchwyceniu niepowtarzalnej chwili pomaga tryb zdjęć seryjnych w tempie do 10 klatek na sekundę (w pełnej rozdzielczości) oraz szybki system AF, który na nastawienie ostrości potrzebuje zaledwie 0,13 sekundy3.

Jasny, kontrastowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5cm) pozwala dostrzec drobne szczegóły i subtelne przejścia tonalne nawet podczas zdjęć plenerowych. Rozdzielczość ekranu wynosi aż 1,229 mln punktów, a innowacyjna technologia WhiteMagic™ zwiększa jasność obrazu przez łączenie pikseli RGB z dodatkowymi pikselami w kolorze białym.

Podczas fotografowania i nagrywania filmów Full HD użytkownik może ręcznie wybierać szereg ustawień obrazu.

Doświadczeni fotoamatorzy z zadowoleniem powitają specjalny pierścień sterujący na tubusie obiektywu. Umożliwia on płynne, ręczne nastawianie ekspozycji, zbliżenia, efektów w obrazie i innych funkcji. W rezultacie twórcze robienie zdjęć i nagrywanie filmów jest równie łatwe jak przy użyciu lustrzanki cyfrowej.

Użytkownicy często korzystający z jakiejś funkcji mogą ją przypisać do specjalnego przycisku Fn. Funkcja pamięci ustawień pozwala z kolei na zapis trzech zestawów ustawień w celu ich wykorzystania w przyszłości. Zapewnia to znaczną oszczędność czasu przy dobieraniu parametrów do często występujących, powtarzalnych scen i warunków.

Tak jak w lustrzankach cyfrowych, użytkownik ma do wyboru tryby automatycznego i ręcznego nastawiania ostrości. Podczas ręcznej regulacji funkcja MF Assist powiększa obraz, ułatwiając precyzyjną korektę ustawień. Można także skorzystać ze specjalnej funkcji, która wyróżnia na ekranie ostre fragmenty obrazu.

Zarówno pasjonaci, jak i początkujący użytkownicy mogą zmieniać wygląd swoich zdjęć przy użyciu szeregu funkcji artystycznych. Dopasowanie wyglądu zdjęcia do rodzaju sceny lub indywidualnego gustu ułatwia sześć stylów twórczych. Tryb efektów w obrazie służy z kolei do przetwarzania obrazu w samym aparacie — i podglądu rezultatu na ekranie LCD jeszcze przed wykonaniem zdjęcia — w celu uzyskania takich efektów jak: zabawkowy aparat, częściowy kolor, kolor pop, malowidło HDR, miniatura, ilustracja, akwarela itp. (Uwaga: podgląd w czasie rzeczywistym nie działa po wybraniu niektórych efektów.)

Tryb automatycznego komponowania portretów, zapożyczony z najnowszych aparatów α z mocowaniami typu A i E, ułatwia uchwycenie osobowości fotografowanych znajomych i członków rodziny. Po jego włączeniu aparat Cyber-shot™ automatycznie wykrywa twarze i kadruje obraz tak, by zapewnić ciaśniejszą, profesjonalną kompozycję ujęć bez obniżenia liczby pikseli.

Aparat DSC-RX100 jest zasilany z nowo opracowanego akumulatora typu NP-BX1. Ten smukły, wydajny akumulator pozwala po jednym ładowaniu na wykonanie do 330 fotografii lub na nagranie 80 minut filmu AVCHD. Doskonałym dodatkiem do nowego aparatu będzie stylowy futerał LCJ-RXA z atrakcyjnym wykończeniem o wyglądzie skóry. Jest on dostarczany w komplecie z paskiem na ramię, a po przymocowaniu do aparatu umożliwia łatwe fotografowanie w ruchu.

Nowy cyfrowy aparat kompaktowy Sony Cyber-shot™ RX100 będzie dostępny w Polsce od połowy lipca 2012r.

1 Wśród cyfrowych aparatów kompaktowych, stan na 6 czerwca 2012 r.

2 Czułości od ISO 12 800 wzwyż są uzyskiwane przez połączenie technologii nakładania obrazów i technologii By Pixel Super Resolution.

3 Faktyczna szybkość nastawiania ostrości zależy od sceny i warunków fotografowania.

4 WhiteMagic jest znakiem handlowym Japan Display Inc.

Najważniejsze cechy

Model

Aparat cyfrowy DSC-RX100

Przetwornik obrazu

Przetwornik obrazu CMOS Exmor typu 1,0 (13,2 x 8,8 mm), współczynnik kształtu 3:2

Rozdzielczość efektywna: około 20,2 megapikseli

Rozdzielczość brutto: około 20,9 megapikseli

Obiektyw

Carl Zeiss Vario-Sonnar T*, z 7 elementami w 6 grupach (4 elementy asferyczne, w tym soczewka AA); F1,8 (szeroki kąt) – F4,9 (teleobiektyw); ogniskowa od 10,4 do 37,1 mm; ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm (fotografie 3:2) od 28 do 100 mm 

Zakres zoomu

Optyczny: 3,6x; Clear Image Zoom: 7,2x

Ekran

7,5 cm (3,0 cale) (4:3) / 1 229 000 punktów / Xtra Fine / TruBlack / TFT LCD

Stabilizacja obrazu

Fotografie: Optical SteadyShot

Filmy: Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem i elektroniczną kompensacją przechyłu

Tryby nastawiania ostrości

Pojedynczy AF (AF-S), ciągły AF (AF-C), DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości), ręczny

Strefa ustawiania ostrości

Wielopunktowa (25 pól), centralnie ważona, punktowa z wyborem czujnika, punktowa z wyborem czujnika (śledzenie ostrości), punktowa z wyborem czujnika (śledzenie twarzy)
Zoom cyfrowy: około 4x (fotografie/filmy)

Czułość (fotografie)

Automatyczna (ISO 125 – 6400, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy), możliwość wyboru ISO 125/200/400/800/1600/3200/6400 (z rozszerzeniem do ISO 80/100), wieloklatkowa redukcja szumów: automatyczna (odpowiednik (ISO 125 – 25 600), odpowiednik 200/400/800/1600/3200/6400/12 800/25 600

Uwaga: czułości od ISO 12 800 wzwyż są uzyskiwane przez połączenie technologii wieloklatkowej redukcji szumów i technologii By Pixel Super Resolution.

Zdjęcia seryjne

Tryb ciągły z priorytetem szybkości: około 10 kl./s

Tryb ciągły: 2,5 kl./s (AF-S)

Tryby fotografowania

Zaawansowana automatyka (Superior Auto), inteligentna automatyka, autoprogram (z przesuwaniem linii programowej), preselekcja czasu otwarcia migawki, preselekcja przysłony, ręczny, tryby tematyczne (wybór sceny), film, fotografowanie przemieszczanym aparatem

Tryby efektu w obrazie

Zabawkowy aparat, kolor pop, posteryzacja, zdjęcie retro, high-key: miękki, częściowy kolor, obraz czarno-biały o dużym kontraście, miękka ostrość, malowidło HDR, obraz czarno-biały o bogatej gradacji, miniatura, akwarela, ilustracja

Inne funkcje

Rozpoznawanie twarzy, rejestracja twarzy, wykrywanie uśmiechu, fotografowanie w czasie filmowania, siatka linii pomocniczych, poziomnica cyfrowa, pamięć ustawień, bracketing ekspozycji, bracketing balansu bieli, wyróżnianie ostro ujmowanych fragmentów (peaking), powiększanie fragmentu obrazu przy ręcznym nastawianiu ostrości (MF Assist), automatyczne komponowanie portretów, kreatywność fotograficzna, wskazówki dla fotografujących

Nagrywanie filmów

AVCHD: 28M PS (1920x1080, 50p) / 24M FX (1920x1080, 50i ) / 17M FH (1920x1080, 50i)

MP4: 12M (1440x1080, 25 kl./s) / 3M VGA (640x480 25 kl./s)

Wydajność akumulatora

Fotografie: około 330/około 165 min. (norma Camera & Imaging Products Association)

Film: około 80 min.(AVCHD, MP4, przy ustawieniach fabrycznych)

Wymiary
(szer. x wys. x gł.)

Około 101,6 x 58,1 x 35,9 mm
(norma Camera & Imaging Products Association)

Waga

Około 213 g (sam aparat)

Około 240 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Duo)

Dostarczane wyposażenie

Akumulator NP-BX1, zasilacz sieciowy AC-UD10, przewód USB micro, pasek na rękę, przejściówka do paska na ramię, instrukcja obsługi