Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Elliott Erwitt uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię

Komunikat prasowy   •   Lut 04, 2015 10:30 CET

  • Obszerna wystawa zdjęć, filmów i publikacji Erwitta w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja
  • Zdjęcia do użytku prasowego dostępne na press.worldphoto.org

Elliott Erwitt, znany fotografik agencji Magnum, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię.

86-letni Erwitt odbierze wyróżnienie osobiście podczas dorocznej gali w Londynie, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Uroczystość zbiegnie się w czasie z obszerną prezentacją 60-letniego dorobku artysty. Jego najsłynniejsze i mniej znane prace będzie można oglądać od 24 kwietnia do 10 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards. Na 24 kwietnia zaplanowane jest również spotkanie Erwitta ze Stuartem Smithem, od wielu lat projektującym makiety jego książek.

Międzynarodową sławę przyniosły Erwittowi nieupozowane, często ironiczne, czarno-białe zdjęcia codziennego życia. Jego prace — zarówno komercyjne, jak i prywatne — łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.

Elliott Erwitt jest Amerykaninem francuskiego pochodzenia. Od 1953 roku współpracuje z agencją Magnum, dla której dokumentował historyczne wydarzenia, osobowości, humor i absurd — z lekkością i wrodzonym wyczuciem dobrej fotografii. „Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji, umiejętnością wynajdywania czegoś ciekawego w zwyczajnym miejscu”, mówi Erwitt o swoim zawodzie. „Przekonałem się, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczami, które się widzi, za to bardzo dużo wspólnego ze sposobem patrzenia na te rzeczy”.

Erwitt jest autorem doskonale rozpoznawalnych zdjęć prezydenta Nixona, Marilyn Monroe i paryskich psów, a także ogromnego — i stale powiększającego się — zbioru fotografii i filmów. Na wystawie w Somerset House znajdzie się wybór jego publikacji książkowych, zbiór archiwalnych odbitek, cyfrowa prezentacja cyklu Personal Best (ulubionych zdjęć Erwitta) oraz niektóre filmy.

Elliott to bez wątpienia urodzony fotografik, najbardziej inteligentny ze wszystkich, jakich miałem okazję poznać — mówi przyjaciel Erwitta i współpracownik agencji Magnum Hiroji Kubota. — To niezwykłe, że przez ostatnich 60 lat stale utrzymuje się na szczycie. Myślę, że pozostanie tam jeszcze przez kolejną dekadę. Albo i dłużej.

Nagroda Sony World Photography Awards za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest każdego roku osobie, której dorobek miał znaczenie dla całej branży fotograficznej. Wcześniej uhonorowano nią Eve Arnold, Williama Kleina, Marca Riboud, Williama Egglestona i Mary Ellen Mark.

Elliott jest jedyny w swoim rodzaju i pod każdym względem niezależny — mówi organizująca konkurs Astrid Merget Motsenigos, dyrektor kreatywny World Photography Organisation. — Fotografia jest częścią jego samego, choć wyraźnie oddziela on pracę dla klienta od tego, co nazywa swoim hobby. Większość fotografów nie rozróżnia tego w zauważalny sposób. I właśnie dlatego Erwitt jest mistrzem.

Elliott Erwitt odbierze nagrodę podczas gali Sony World Photography Awards 2015, która odbędzie się w czwartek 23 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku SWPA.

Oprócz prac Elliotta Erwitta na wystawie w Somerset House znajdą się zdjęcia laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2015.

Bilety na wystawę oraz na spotkanie Elliotta Erwitta ze Stuartem Smithem można rezerwować na stronie www.worldphoto.org/2015exhibition

Zdjęcia

Wybór zdjęć Elliotta Erwitta można pobrać spod adresu  press.worldphoto.org
Dozwolone jest wykorzystanie dwóch spośród czterech bezpłatnych zdjęć dla prasy oraz jednego portretu. Zabrania się kadrowania zdjęć, nakładania na nie tekstu i wprowadzania jakichkolwiek innych modyfikacji. 

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net