Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

FDR-X3000R: nowa kamera Action Cam ze stabilizatorem B.O.SS

Komunikat prasowy   •   Wrz 01, 2016 13:15 CEST

FDR-X3000R

Sceny z życia na nagraniach, które zrobią wrażenie na znajomych

  • Kompaktowa[i] kamera Action Cam 4K[ii] FDR-X3000R ze stabilizatorem Balanced Optical SteadyShot™ (B.O.SS) działającym także w trybie 4K i przy dużej szybkości klatek
  • Nowy, 8,2-megapikselowy[iii] przetwornik CMOS Exmor R™ typu 1/2,5" z dużymi pikselami dostosowanymi do filmów 16:9 oraz procesor BIONZ X™ umożliwiający indywidualny odczyt wszystkich pikseli bez łączenia ich w grupy
  • Nowy obiektyw szerokokątny ZEISS® Tessar zapewniający naturalne odwzorowanie obrazu dzięki znacznie zmniejszonej dystorsji
  • Nowy pilot z funkcją podglądu na żywo[iv] przystosowany do montażu lub noszenia na sobie i zapewniający pełną kontrolę nad zasilaniem kamery oraz nagrywaniem
  • Dostarczana w zestawie obudowa podwodna (MPK-UWH1) umożliwiająca filmowanie na głębokości do 60 m
  • Możliwość wykonania serii fotografii o wysokiej jakości i przekształcenia ich w film poklatkowy o rozdzielczości 4K[v]

Firma Sony ogłosiła wprowadzenie do oferty kamery Action Cam 4K wykorzystującej wszystkie osiągnięcia technologiczne Sony z dziedziny przetwarzania obrazu, w tym szereg rozwiązań niedostępnych dotąd dla użytkowników kamer typu POV. Wśród nich wyróżnia się opatentowana technologia Sony B.O.SS, zapożyczona z zaawansowanych kamer Sony Handycam® i po raz pierwszy zaadaptowana do pracy w rodzinie Action Cam. Nowy model FDR-X3000R[vi] pozwala więc nagrywać wspaniałe filmy, które śmiało można pokazać znajomym i zachować dla przyszłych pokoleń.

Wprowadzenie stabilizatora obrazu B.O.SS dostosowuje nową kamerę do zmieniających się zastosowań i sposobów jej użycia. System ten radykalnie zmniejsza ryzyko nagrania zamazanego lub skaczącego obrazu i pozwala użytkownikowi skoncentrować się na wykonywanym zajęciu, bez martwienia się o jakość filmu. Dzięki bogatej ofercie dodatkowych akcesoriów kamerę FDR-X3000R można zamontować na rowerze, samochodzie lub trzymać w ręce - w każdym przypadku uzyskując wyraźnie lepszy efekt stabilizacji[vii] niż przy nagrywaniu poprzednimi modelami[viii]. Stabilizator obrazu jest w stanie skompensować nawet silne drgania kamery i działa w trybach 4K oraz dużej szybkości klatek.

Uzupełnienie nowej kamery stanowi nowy, dostarczany w zestawie pilot Sony z funkcją podglądu na żywoiv — o około 30% mniejszy od swojego poprzednika[ix]. Dzięki adapterowi mocowania, pilot może być montowany na różnych akcesoriach, na przykład na sprzedawanym oddzielnie uchwycie do kierownicy roweru (VCT-HM2). Można go także nosić jak opaskę na rękę lub stosować z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak uchwyt do zdjęć z ręki (VCT-STG1) czy nowa klamra na palec. Pilot pozwala użytkownikowi zdalnie sterować takimi funkcjami kamery, jak zasilanie czy włączanie/zatrzymywanie nagrywania. Do zdalnego sterowania można także wykorzystać smartfon albo tablet[x] z bezpłatną aplikacją PlayMemories Mobile™. Nowa kamera i pilot wyświetlają wskazania ustawień i są wyposażone w podobne menu i systemy obsługi. Ułatwia to poruszanie się po interfejsie i dopasowywanie ustawień do własnych potrzeb.

Możliwości nowego modelu FDR-X3000R nie ograniczają się jedynie do nagrywania pięknie wyglądającego materiału filmowego 4K. Dostępny jest także tryb zapisu interwałowego, w którym kamera rejestruje zdjęcia o rozdzielczości około 8,3 megapiksela[xi]. Można z nich później tworzyć fantastyczne filmy poklatkowe o rozdzielczości 4Kv, przy wsparciu bezpłatnego programu komputerowego Action Cam Movie Creator[xii]. Dostępna jest też funkcja udostępniania wygenerowanego filmu innym osobom[xiii].

Łatwa obsługa i świetne rezultaty są zasługą wielu cudów techniki, które firma Sony ukryła wewnątrz kamery FDR-X3000R. Jednym z nich jest procesor obrazu BIONZ X zapożyczony z flagowych aparatów Sony ɑ7 i zoptymalizowany do pracy w produktach Action Cam. Za przechwytywanie światła odpowiada nowo opracowany przetwornik obrazu CMOS Exmor R. Natomiast nowy obiektyw ZEISS® Tessar zapewnia bardziej naturalny obraz, a w porównaniu z poprzednimi modelami Action Cam, i cechuje się znacznie mniejszym poziomem dystorsji. Integracja procesora z przetwornikiem obrazu umożliwia indywidualny odczyt wszystkich pikseli bez łączenia ich w grupy. W rezultacie wynikowy obraz ma wierniejszą kolorystykę a osłabieniu ulega efekt „postrzępienia”. Kamera umożliwia zapis w formacie XAVC S™ [xiv] przy dużej przepływności: 100 Mb/s dla rozdzielczości 4K i 50 Mb/s dla Full HD. Rejestrację czystego i wyraźnego dźwięku zapewnia stereofoniczny mikrofon z funkcją osłabiania zakłóceń powodowanych przez wiatr[xv].

W nowej kamerze nie mogło również zabraknąć funkcji znanych z poprzednich modeli kamer Sony Action Cam. Należą do nich wybieranie szerokiego, średniego lub wąskiego kąta obiektywu [xvi] oraz płynna, bezstopniowa regulacja zoomu (do 3x) w czasie nagrywania. Dostępne są również takie funkcje, jak nagrywanie w pętli, nagrywanie obrazu Full HD z dużą szybkością klatek (100p) w celu pokazania akcji w zwolnionym tempie[xvii], strumieniowa transmisja na żywo za pośrednictwem platformy Ustream[xviii], zdjęcia seryjne, ręczne ustawianie balansu bieli oraz kompensowanie automatycznej ekspozycji. Kamera FDR-X3000R ma odporną na zachlapanie obudowę, a dostarczana w zestawie, w pełni wodoodporna obudowa podwodna (MPK-UWH1) umożliwia filmowanie na głębokości do 60 metrów. Zintegrowane gniazdo na statyw umożliwia podłączanie różnorodnych akcesoriów bez używania adaptera, czy obudowy. Wszystkie gniazda FDR-X3000R znajdują się z boku kamery, co ułatwia korzystanie z łącza HDMI, portu Micro USB lub gniazda mikrofonowego, gdy kamera jest połączona z różnymi akcesoriami.

Stworzona przez Sony funkcja Highlight Movie Maker[xix] automatycznie wybiera fragmenty nagrania, sceny akcji, a obecnie także twarze osób i łączy je w krótkie filmy z podkładem muzycznym. Funkcja nakładania danych GPS odczytuje informacje o przemieszczaniu się i lokalizacji kamery, po czym generuje dodatkowy film z nałożonymi wskazaniami trasy i prędkości. Pozwala to archiwizować własne przygody z kompletem użytecznych informacji[xx].

W rozbudowanej ofercie akcesoriów Action Cam pojawią się dwa nowe produkty będące idealnymi dodatkami do kamery FDR-X3000R.Dzięki uchwytowi na palec AKA-FGP1 - do obsługi kamery Action Cam z pilotem Live-View i kontrolowania obrazu wystarcza jedna ręka. Dodatkowo pilot można odchylać w górę w zakresie do 120 stopni, co ułatwia nagranie udanego materiału z małej lub dużej wysokości. Ochraniacz MC AKA-MCP1 stanowi dodatkowe zabezpieczenie obiektywu przed zabrudzeniem, zakurzeniem i porysowaniem, gdy kamera jest używana bez obudowy podwodnej. Dla zapewnienia doskonałej jakości obrazu ochraniacz jest pokryty zaawansowaną powłoką przeciwodblaskową. Wykazuje też właściwości hydro- i oleofobowe.

Dostawy kamery FDR-X3000R rozpoczną się w listopadzie 2016 r. Uchwyt AKA-FGP1 i ochraniacz AKA-MCP1 pojawią się w sklepach w październiku 2016 r..

[i]W porównaniu z modelami FDR-X1000V i HDR-AS200V

[ii] 3840 × 2160 pikseli

[iii]Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu. Przy wyłączonej stabilizacji SteadyShot i ustawionym szerokim kącie obiektywu.

[iv]RM-LVR3, brak możliwości nabycia oddzielnie.

[v] Wymagana jest edycja dokonanego nagrania.

[vi] Litera „R” wskazuje, że model FDR-X3000 jest dostarczany z pilotem z funkcją podglądu na żywo.

[vii]Użycie kamery w bezpośrednim sąsiedztwie wibrujących silników lub maszyn może spowodować zniekształcenia w obrazie lub utratę ostrości. Jakość obrazu można poprawić, używając kamery ze sprzedawanym oddzielnie tłumikiem drgań silnika do modeli X3000/AS300 (AKA-MVA).

[viii] W porównaniu z modelami FDR-X1000V i HDR-AS200V

[ix] RM-LVR2

[x] Do włączania/wyłączania kamery wymagany jest smartfon lub tablet zgodny z Bluetooth 4.0 z zainstalowaną aplikacją PlayMemories Mobile 5.5 (iPhone/iPad bądź urządzenie z systemem Android 5.0 lub nowszym). 

[xi]W przybliżeniu

[xii] Wymagana jest wersja 5.1 lub nowsza dla Windows i 3.1 lub nowsza dla Mac.

[xiii] Aplikacja Action Cam pozwala także tworzyć filmy poklatkowe o rozdzielczości Full HD. Wymagana jest aplikacja w wersji 2.0 lub nowszej. Dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android i iOS.

[xiv] Do nagrywania w formacie XAVC S wymagana jest karta microSDXC/microSDHC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania materiału 4K o przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci microSDXC/microSDHC UHS-I klasy 3 (U3).

[xv] Poziom nagrywanego dźwięku zmniejsza się przy korzystaniu z dostarczonej obudowy podwodnej.

[xvi]Ustawienia „średni” i „wąski” są niedostępne w trybach 4K, filmu poklatkowego i nagrywania przy dużej szybkości klatek.

[xvii] Wymagana jest późniejsza edycja nagrania w programie Action Cam Movie Creator.

[xviii] Wymagany jest smartfon z funkcją modemu internetowego Wi-Fi (tethering) lub router Wi-Fi.

[xix]Wymagany jest smartfon/tablet z aplikacją PlayMemories Mobile 5.1 lub nowszą. Funkcja niedostępna w trybie XAVC S 4K, XAVC S 24p i przy nagrywaniu z dużą liczbą klatek na sekundę.

[xx] Wymagana jest późniejsza edycja nagrania w programie Action Cam Movie Creator 5.2 dla Windows / 3.2 dla Mac lub nowszym.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net