Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Firma Sony publikuje interfejs API umożliwiający wykorzystanie urządzeń mobilnych jako pilotów Wi-Fi do kamer i aparatów Sony

Komunikat prasowy   •   Wrz 04, 2013 16:45 CEST

Poza samą specyfikacją interfejsu, odwiedzający serwis będą mogli pobrać przykładowe fragmenty kodu źródłowego oraz powiązaną dokumentację, konieczną do tworzenia aplikacji. Aplikacje powstałe dzięki nowemu interfejsowi API pozwolą użytkownikom urządzeń mobilnych z technologią Wi-Fi na wykonywanie zdjęć, rozpoczynanie filmowania, podglądanie w czasie rzeczywistym obrazu z aparatu/kamery na ekranie smartfona lub tabletu elektronicznego oraz sterowanie funkcjami samowyzwalacza i regulacji zoomu.

Interfejs „Camera Remote API beta” zapewnia współpracę z ośmioma modelami z oferty Sony:

・ Kamery Action Cam HDR-AS30, HDR-AS15*2

・ Muzyczna kamera wideo HDR-MV1

・ Cyfrowe aparaty fotograficzne Cyber-shot® DSC-QX100, DSC-QX10

・ Aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami α® NEX-6, NEX-5R, NEX-5T współpracujące z serwisem PlayMemories Camera Apps*3

W przyszłości wprowadzona zostanie obsługa kolejnych modeli.

Sposób wykorzystania specyfikacji API i powiązanej dokumentacji przez twórców oprogramowania regulują „Zasady tworzenia aplikacji”, również dostępne w witrynie programu „Camera Remote Apps Developer”.

Publikacja i dystrybucja aplikacji będzie możliwa za pośrednictwem serwisów Google Play (dla urządzeń z systemem Android) i App Store (dla urządzeń z systemem iOS).

Serwis internetowy programu „Camera Remote Apps Developer”, w którym opublikowany zostanie nowy interfejs API „Camera Remote API beta”, jest pomyślany jako platforma wymiany doświadczeń dla twórców oprogramowania. Dzięki zintegrowaniu przez Sony funkcji aparatów i kamer z funkcjami urządzeń mobilnych nowe oprogramowanie może wprowadzać dodatkowe, twórcze możliwości rejestrowania obrazu fotograficznego i filmowego.

*1: Pomoc techniczna dotycząca programu „Camera Remote Apps Developer” dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych i Japonii. (Podmiotem prowadzącym serwis dla twórców oprogramowania „Camera Remote Apps Developer Program” będzie Sony Electronics Inc.)

*2: Do zapewnienia zgodności kamery HDR-AS15 z interfejsem „Camera Remote API beta” konieczna jest aktualizacja jej wewnętrznego oprogramowania do najnowszej wersji.

*3: Aparaty współpracujące z serwisem PlayMemories Camera Apps staną się zgodne z interfejsem „Camera Remote API beta” po zainstalowaniu najnowszej aplikacji Smart Remote Control 2.00. Dystrybucja tej aplikacji rozpocznie się 26 września (lokalna godzina) i będzie ograniczona do krajów, w których dostępny jest serwis PlayMemories Camera Apps. Informacje o dostępności serwisu PlayMemories Camera Apps w poszczególnych krajach można uzyskać na oficjalnej stronie www (http://www.sony.net/pmca/info/).