Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Forma olimpijczyka: co pomaga nam dbać o sprawność fizyczną

Komunikat prasowy   •   Lut 18, 2013 10:00 CET

W ubiegłym roku niemal trzy czwarte (dokładnie: 71 procent) Europejczyków przynajmniej raz w tygodniu podejmowało jakąś formę aktywności fizycznej. W tym roku stawiamy sobie poprzeczkę nieco wyżej: już 85 procent ankietowanych deklaruje, że chce ćwiczyć przynajmniej raz w tygodniu, a ponad jedna trzecia twierdzi, że będzie to robić trzy razy w tygodniu lub częściej.

Ale co nami powoduje? Badania zlecone przez firmę Sony przy okazji wejścia na rynek pierwszego w historii wodoodpornego odtwarzacza mp3

Mając takie ambicje, możemy potrzebować dodatkowej motywacji, zwłaszcza że w ubiegłym roku dwie trzecie (64 procent) osób deklarujących chęć regularnego ćwiczenia nie zdołało dotrzymać tego postanowienia; co gorsza, jedna trzecia wróciła do dawnego stylu życia już w styczniu.

Dodatkowa motywacja jest na wyciągnięcie ręki: okazuje się, że kiedy słuchamy muzyki, ćwiczymy dłużej – nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dlatego firma Sony stworzyła specjalny, wodoodporny odtwarzacz

Badania wykazały, że odpowiednio dobrana muzyka zwiększa wytrzymałość i zmniejsza odczuwanie wysiłku w czasie ćwiczeń. Przykładowo, słuchanie muzyki zwiększyło wytrzymałość poddanej badaniom grupy australijskich triathlonistów o 15 procent, a wydajność energetyczną o 1 do 3 procent. Oznacza to, że byli oni w stanie pokonać większy dystans w tym samym czasie*.

– Słuchanie muzyki sprawia, że czerpiemy więcej korzyści z każdego treningu. To z kolei oznacza, że szybciej ujrzymy efekty naszego wysiłku – tłumaczy Khim Lynn Tan, menedżer produktu na Europę w firmie Sony. – A to najlepsza droga do tego, aby się nie zniechęcić i nie zrezygnować z noworocznych postanowień. Nowego, całkowicie wodoodpornego odtwarzacza

Badania ankietowe przeprowadzono na grupie liczącej 6 tysięcy dorosłych z sześciu krajów: Francji, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Pytania dotyczyły motywacji do planów uprawiania ćwiczeń fizycznych w 2013 r. Badania wykazały, że większość ludzi potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby wytrwać w takich postanowieniach i osiągnąć zamierzone cele.

*Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/health-10767128

Próba badawcza:
6001 osób badanych z Francji, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch; równe grupy z poszczególnych krajów. Badania prowadzono w dniach od 5 do 12 grudnia 2012 r.