Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Futbol w technologii 4K: Sony i FIFA razem podczas Mundialu

Komunikat prasowy   •   Cze 12, 2014 09:02 CEST

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to turniej, który wywołuje największe zainteresowanie ze wszystkich światowych imprez sportowych. O jego popularności świadczy chociażby fakt, że finał Mundialu rozgrywanego w Republice Południowej Afryki w 2010 roku zgromadził przed telewizorami 3,5 miliarda widzów, czyli ok. 46% ludności całego świata. Tegoroczne mistrzostwa będą się zapewne cieszyć nie mniejszym powodzeniem. Z myślą o widzach w trakcie rozgrywek nagranych zostanie ponad 2500 godzin materiału filmowego, w tym również zarejestrowanego w najnowszej technologii 4K od Sony.

Czym jest technologia 4K4K to najwyższej jakości standard obrazu cyfrowego i grafiki komputerowej. Rozdzielczość 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą szczegółowością w porównaniu z dzisiejszą jakością High Definition 1080. Firma Sony jest pionierem i zarazem liderem rynku telewizorów, projektorów, kamer wideo i innych produktów z funkcjonalnością 4K.

Sony, jako jedyna firma z branży nowych technologii, oferuje kompletny ekosystem 4K, obejmujący rejestrację, produkcję, odtwarzanie, a także dystrybucję materiałów. Składają się na niego między innymi nowe telewizory z ekranami o różnej wielkości, pierwszy na świecie multimedialny odtwarzacz 4K i serwis z materiałami do pobrania, jak również kamery 4K powszechnego użytku. Dla zapewnienia nabywcom jeszcze bogatszej oferty treści 4K, Sony współpracuje z różnymi dostawcami materiałów, takimi jak serwis fotograficzny 500px czy serwisy z filmami YouTube i Netflix.

Mundial w rozdzielczości 4K – współpraca Sony i FIFA

Sony jest oficjalnym partnerem mistrzostw FIFA World Cup™ 2014 oraz partnerem-dostawcą obsługującej turniej firmy HBS. Zadaniem Sony będzie między innymi zarejestrowanie każdej minuty największego piłkarskiego święta. Do rejestracji i transmisji obrazu HD wykorzystanych zostanie 340 kamer Sony HDC z oprzyrządowaniem, 72 kamery Super Slo-motion z oprzyrządowaniem, 48 mikserów wizyjnych Sony i 820 profesjonalnych monitorów Sony. Do obsługi każdego meczu wykorzystywane będą także dwa helikoptery, które zapewnią kibicom najlepsze możliwe kąty obserwacji. Wymaga to dostarczenia wielu ton sprzętu, wyczarterowania 47 samolotów i pracy ogromnego personelu pomocniczego Sony, który na miejscu będzie odpowiedzialny za utrwalenie rozgrywek w formacie HD, a także, pierwszy raz w historii, w formacie 4K.


Aby przyspieszyć rozwój tego ostatniego, Sony zdecydowało się między innymi na produkcję oficjalnego filmu mistrzostw świata FIFA World Cup 2014 w technologii 4K, wykorzystanie kamer obsługujących format 4K do rejestrowania wybranych meczów, w tym również finału, a także na ekspozycję telewizorów 4K od Sony prezentujących zwiastuny promujące Oficjalny film 4K podczas organizowanych przez FIFA w Brazylii publicznych pokazów HD „FIFA Fan Fest™”.

FIFA TV stara się, by najwyższej jakości przekaz z największej światowej imprezy sportowej docierał do kibiców piłkarskich z całego świata. Produkcja finału mistrzostw świata w formacie 4K to naturalny krok w rozwoju naszej owocnej współpracy. Dzięki niej zapewnimy widzom jeszcze bardziej emocjonujące i pełniejsze widowisko – skomentował Niclas Ericson, dyrektor FIFA TV. Jestem zafascynowany potencjałem technologii 4K. Dzięki niej nadawcy i kibice zyskują jeszcze lepsze wrażenia podczas imprez na żywo – dodaje Mark Grinyer, dyrektor ds. rozwoju segmentów 3D, 4K i sportu w Sony.

Aby możliwości technologii 4K mogła zobaczyć jak najszersza grupa kibiców, w trakcie mistrzostw Sony zaprezentuje fragmenty meczów zarejestrowanych w technologii 4K w 200 wybranych sklepach w całej Europie. Polscy kibice będą mogli zapoznać się z materiałem 4K w wybranych sklepach sieci Media Markt, Saturn oraz Sony Centre w największych miastach w Polsce. Mecze będą prezentowane na telewizorach 4K BRAVIA serii X9 o przekątnych ekranu 55 i 65 cali.

Telewizory Sony BRAVIA 4K

Sony, będąc pionierem technologii 4K, oferuje szeroki wachlarz produktów obsługujących nowy format. W ramach rozbudowy oferty 4K Sony ogłosiło wprowadzenie w tym roku na rynek trzech serii nowych telewizorów, obejmujących łącznie 9 modeli z ekranami o przekątnej od 49 do 85 cali, które pozwolą kibicom piłki nożnej na odkrycie zupełnie nowej jakości oglądania futbolu na ekranie telewizora.

Nowe telewizory są wyposażone w szereg innowacyjnych technologii. Jednym z najważniejszych elementów w telewizorach 4K Sony jest wydajny procesor obrazu 4K X-Reality™ PRO. Odpowiada on między innymi za interpolację źródłowego obrazu do rozdzielczości zbliżonej do 4K. Dzięki niemu oglądając transmisję w jakości High Definition posiadacze nowych telewizorów 4K będą mogli zobaczyć każde źdźbło trawy na murawie i emocje na twarzy każdego gracza.

Kolejną nowością jest przygotowany specjalnie z myślą o zbliżających się mistrzostwach tryb „Futbol na żywo”, który przeniesie widza wprost na trybuny. Zoptymalizowane obraz i dźwięk pozwolą poczuć telewidzom klimat prawdziwego stadionu, a nowy system graficzny dostarczy wiadomości i ciekawostek od FIFA i innych źródeł. Co więcej, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by wyciszyć głos komentatora, skupić się na samej akcji — i poczuć się, jak na prawdziwym meczu. Z kolei funkcje Social Viewing pozwolą połączyć się z innymi fanami i śledzić wydarzenia na boisku wspólnie ze znajomymi dzięki Skype Video Chat lub wyświetlić wiadomości publikowane na Twitterze na ekranie telewizora w czasie rzeczywistym.

Mistrzowskie zestawy z telewizorami BRAVIA

Dodatkowo, z okazji rozpoczynających się Mistrzostw polski oddział firmy Sony przygotował również dwie specjalne promocje. Każdy, która u autoryzowanych dealerów Sony zakupi telewizor BRAVIA KDL-55W955, będzie mógł za symboliczną złotówkę dokupić listwę głośnikową HT-CT60*. Z kolei każda osoba, która zdecyduje się na zakup telewizora KDL-32W705B, KDL-32W706B, KDL-48W585B lub KDL-https://www.sony.pl/mysony otrzyma replikę piłki Adidas Brazuca**. Więcej szczegółów dotyczących promocji oraz regulaminy znajdują się pod tym adresem.

* Promocja ważna do 3 sierpnia 2014

** Promocja ważna do wyczerpania zapasów


Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net