Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Gerhard Steidl uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2020 za wybitny wkład w fotografię

Komunikat prasowy   •   Sty 21, 2020 13:20 CET

World Photography Organisation ma przyjemność ogłosić, że nagrodę Za wybitny wkład w fotografię 2020 w ramach konkursu Sony World Photography Awards otrzymał wydawca Gerhard Steidl. Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę Za wybitny wkład w fotografię przyznano osobie, która nie jest fotografem. Jury doceniło wieloletnią współpracę Steidla z fotografami i olbrzymie oddziaływanie wydawanych przez niego albumów. Zostanie on uhonorowany w czasie ceremonii wręczenia nagród 16 kwietnia w Londynie.

Wydawnictwo Steidla powstało w 1968 r., a w 1996 r. zaczęło realizować własny program publikacji albumów fotograficznych. W ciągu kilku lat firma stała się jednym największych na świecie wydawców współczesnej fotografii. W jej imponującym dorobku znajdują się albumy najwybitniejszych fotografów, takich jak Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbott, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld czy Juergen Teller. Publikacje wydawnictwa Steidl obejmują całą historię fotografii, od jej wczesnych mistrzów po czołowych współczesnych artystów. Reprezentują także szerokie spektrum fotograficznej ekspresji — od sztuki i mody, po fotografię dokumentalną i uliczną.

JEDNA MIŁOŚĆ, JEDEN ALBUM: KULTURA KSIĄŻKI WYDAWNICTWA STEIDL. ALBUM FOTOGRAFICZNY JAKO ZWIELOKROTNIENIE

Dla uczczenia osiągnięć Steidla, w ramach wystawy konkursowej Sony World Photography Awards 2020 w słynnym londyńskim Somerset House zaprezentowany zostanie jego wyjątkowy proces wydawniczy i około 80 najbardziej uznanych publikacji. Prezentacja zatytułowana Jedna miłość, jeden album: kultura książki wydawnictwa Steidl. Album fotograficzny jako zwielokrotnienie ukaże album fotograficzny jako element tradycji „zwielokrotniania” dzieł artystów. Wystawie towarzyszyć będzie specjalne spotkanie przygotowane we współpracy z Davidem Campanym, zatytułowane Zadaj Steidlowi głupie pytanie na temat wydawania książek — niestereotypowa sesja pytań i odpowiedzi z udziałem nagrodzonego wydawcy.

Rozwijając ideę demokratyzacji dzieła sztuki, Gerhard Steidl potraktował swoją wystawę jako sposób na przekazanie konkretnej wizji i podzielenie się własną wiedzą i doświadczeniem. Przestrzeń wystawy zostanie zaaranżowana w formie warsztatowej i podzielona na cztery części: „Artysta”, „Koncepcja”, „Projekt” oraz „Druk”. Każdemu prezentowanemu obiektowi towarzyszyć będzie szczegółowy komentarz. Wprowadzi on zwiedzających w kulturę książki wydawnictwa Steidl i krok po kroku przybliży im proces wydawniczy: od wstępnej korespondencji z artystą, poprzez redakcyjne dyskusje, aż po przykłady różnych szczegółów technicznych, takich jak krój czcionki, papier czy sposób oprawy.

Wśród prezentowanych wydawnictw znajdzie się słynny kolekcjonerski album The Japanese Box (2001), opublikowany przez wchodzące w skład domu wydawniczego Steidl wydawnictwo Edition 7L jako wynik współpracy Karla Lagerfelda i Gerharda Steidla. Album ma formę czarnego, lakierowanego pudełka z odbitkami kopii sześciu rzadkich zdjęć z okresu ukazywania się japońskiego czasopisma fotograficznego „Provoke”. Kolejną wystawianą publikacją Edition 7L będzie Interview: The Crystal Ball of Pop Culture (2004) Andy’ego Warhola — siedmiotomowy album z przedrukami najlepszych zdjęć z pierwszych dziesięciu roczników słynnego miesięcznika „Interview”, założonego przez mistrza pop-artu. Całość umieszczona jest na wykonanym na zamówienie drewnianym wózku.

Poza tymi znanymi publikacjami Steidl zaprezentuje także fotografie autorstwa wybranych artystów, z którymi współpracuje od lat. Znajdą się wśród nich nowe zdjęcia, z mającego się wkrótce ukazać albumu Orange (2020), autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla, Orhana Pamuka. Książka zawiera zdjęcia pozornie zaniedbanych uliczek i zaułków Stambułu pogrążonych w ciepłym, pomarańczowym blasku starych latarń ulicznych, szybko wypieranych przez nowoczesne, białe oświetlenie. Będzie także można zobaczyć fotografie z Museum Bhavan (2017) — ruchomej wystawy autorstwa Dayanity Singh, w ramach której odbitki umieszczane są na składanych, drewnianych konstrukcjach i mogą być dowolnie aranżowane przez artystę. Miniaturowa wersja tej wystawy została wydana przez wydawnictwo Steidla w formie albumu złożonego z dziewięciu niezależnych „muzeów”, które widz może zainstalować we własnym domu i dowolnie komponować.

Obok prac Singh i Pamuka na wystawie pojawią się fotografie z albumu hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury zatytułowanego Vanished Spain (dosł. „Hiszpania, której już nie ma”, 2016). Album zawiera zdjęcia z podróży przez Andaluzję i środkową Hiszpanię w latach 50. XX w. Ta wspaniała kolekcja, ukazująca między innymi krajobrazy, walki byków i sceny z życia codziennego, miała być przeciwwagą dla propagandowego obrazu Hiszpanii tworzonego na użytek dyktatury generała Franco. Na wystawie prezentowane będą także oryginalne odbitki żelatynowo-srebrowe, które Ed Ruscha wykonał w 2009 r. jako ilustracje do klasycznej powieści Jacka Kerouaca W drodze. Część wykorzystanych do tego czarno-białych zdjęć Ruscha wykonał sam, część zamówił u innych fotografów albo wybrał ze znalezionych obrazów odpowiadających szczegółom i wrażeniom opisywanym przez autora książki.

— Nagroda Za wybitny wkład w fotografię 2020 to dla mnie ogromny zaszczyt — mówi Gerhard Steidl. — Jako wydawca kocham albumy fotograficzne za to, że są bardzo demokratycznym medium: przybliżają fotografię szerokiej publiczności. Dlatego też najwięcej radości sprawia mi tworzenie w Somerset House wystawy Jedna miłość, jeden album: kultura książki wydawnictwa Steidl. Album fotograficzny jako zwielokrotnienie. Będzie to dla nas okazja do zaprezentowania naszych najbardziej ambitnych wydawnictw, podzielenia się z publicznością tajemnicami procesu wydawniczego, a może także do zainspirowania następnego pokolenia wydawców.

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz trzynasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Bilety można rezerwować na stronie: worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działa w blisko 180 krajach, a jej celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczyci się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem worldphoto.org

SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC.

SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

WYDAWNICTWO STEIDL

Steidl to uznany wydawca literatury pięknej, literatury faktu i albumów fotograficznych. Wydawnictwo cieszy się międzynarodową renomą wśród fotografów, artystów i ekspertów w dziedzinie wysokiej jakości druku. Wynika to po części z wyjątkowej formy działania, w której jedna firma realizuje wszystkie etapy procesu: od koncepcji i projektu, przez obróbkę zdjęć i procesy przedprodukcyjne, po marketing i druk we własnej drukarni. Takie podejście przyczyniło się do wypracowania najwyższych kompetencji we wszystkich aspektach działalności wydawniczej, połączonych z wysokim stopniem elastyczności. Wyjątkowe w tym sposobie pracy jest osobiste zaangażowanie fotografów i artystów na każdym etapie procesu wydawniczego. Każda książka publikowana przez Steidla jest inna, indywidualnie projektowana i wykonana z innych materiałów. Gerhard Steidl zawsze pasjonował się papierem; dziś także sam wybiera papier na każdą książkę i płótno na oprawę. Nadzoruje wszystkie aspekty produkcji, od składu do druku. Można więc powiedzieć, że każda książka dosłownie przechodzi przez jego ręce.

Z biegiem lat wydawnictwo Steidl, działające w Getyndze przy Düstere Strasse 4, stało się jedną z najbardziej znanych marek w międzynarodowym środowisku wydawców książek. Niezależnie od tego, czy chodzi o literaturę, sztukę czy modę, celem Steidla pozostaje realizacja marzeń artystów i autorów oraz tworzenie książek-dzieł sztuki. Właścicielem wydawnictwa od początku jest Gerhard Steidl. On je prowadzi, on decyduje o jego działaniach. Karierę zaczął od drukowania plakatów i reprodukcji (między innymi dla Josepha Beuysa i Klausa Staecka); w roku 1972 wydał pierwszą książkę z dziedziny literatury faktu, na początku lat 80. XX w. zaczął wydawać także literaturę piękną i wybrane tytuły ze świata sztuki i fotografii. W roku 1996 Steidl stworzył własny program wydawania albumów fotograficznych i w ciągu zaledwie kilku lat został uznany za jednego z najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie publikowania fotografii. Steidl.de

INFORMACJE PRAKTYCZNE

TYTUŁ: Sony World Photography Awards 2020

MIEJSCE: Somerset House, Londyn, WC2R 1LA

TERMIN: 17 kwietnia – 4 maja 2020 r.

GODZINY OTWARCIA: poniedziałek–piątek od 10.00 do 21.00; sobota–niedziela od 10.00 do 20.00

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/