Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Arek Rataj autorem najlepszego pojedynczego zdjęcia z Polski w konkursie Sony World Photography Awards 2017

Komunikat prasowy   •   Mar 28, 2017 01:01 CEST

116
  • Arek Rataj zdobywcą nagrody Poland National Award w największym światowym konkursie fotograficznym
  • Ogłoszono listę zdobywców nagród National Award i zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego
  • Zdjęcia do publikacji dostępne na press.worldphoto.org


Jury konkursu Sony World Photography Awards 2017 ogłosiło zdobywcę nagrody Poland National Award. Jest nim Arek Rataj, autor zdjęcia zatytułowanego „116”.

Sony World Photography Awards to największy na świecie konkurs fotograficzny. Jednym z jego elementów jest globalny program National Awards, w którym mogą uczestniczyć fotografowie o dowolnym poziomie umiejętności. Program ten obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa.

Zwycięskie zdjęcie Arka Rataja nosi tytuł „116”. Powstało w Chinach i ukazuje odbicie mężczyzny jadącego autobusem.

Arek Rataj ma 33 lata. Pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny).

Zdjęcie tego spokojnego mężczyzny zrobiłem w autobusie w chińskim mieście Shijiazhuang w styczniu 2016 r. — mówi Rataj o nagrodzonej fotografii. — Jest ono elementem całego cyklu przedstawiającego pasażerów autobusu linii 116. Pod względem gatunku stanowi ono przykład fotografii ulicznej; nie było inscenizowane.

Kolejne miejsca w konkursie Poland National Award zajęli:

  • II miejsce: Kamila Staniszewska za zdjęcie „Praca domowa”
  • III miejsce: Przemyslaw Olejarz za zdjęcie „Baletnica po godzinach”

Ogłoszono także zwycięzców i laureatów wszystkich 65 konkursów National Awards. Ich prace można zobaczyć tutaj.

Nagrodzone zdjęcie Arka Rataja będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja. Zostanie również opublikowane w dorocznej księdze laureatów.

Sony World Photography Awards

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku sponsorem imprezy jest firma Sony. Jury konkursu nagradza najlepsze współczesne fotografie powstałe w poprzednim roku i zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej. Zwycięzcy całego konkursu Sony World Photography Awards 2017 zostaną ogłoszeni 20 kwietnia.

Zdjęcia wszystkich zwycięzców konkursów National Award i kategorii otwartych są dostępne do publikacji pod adresem press.worldphoto.org

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net