Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Jury konkursu Sony World Photography Awards 2017 wybrało najlepsze zdjęcia z całego świata

Komunikat prasowy   •   Mar 28, 2017 01:01 CEST

Flamingos’ Soul
 • Ogłoszono zwycięzców kategorii otwartych i programu National Award w największym światowym konkursie fotograficznym
 • Zwycięzcy kategorii otwartych rywalizują o wyjazd do Londynu i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 USD
 • Zdjęcia do publikacji dostępne na press.worldphoto.org

Jury Sony World Photography Awards 2017, największego na świecie konkursu fotograficznego, podało nazwiska dziesięciorga fotografów, którzy zostali zwycięzcami w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego.

Wyboru pojedynczych zdjęć spośród ponad 105 tysięcy zgłoszeń dokonał zespół specjalistów z branży fotograficznej.

Zwycięzcami kategorii konkursu otwartego są:

 • Architektura — Tim Cornbill (Wielka Brytania)
 • Kultura — Jianguo Gong (Chiny)
 • Po retuszu — Lise Johansson (Dania)
 • Ruch — Camilo Diaz (Kolumbia)
 • Natura — Hiroshi Tanita (Japonia)
 • Portrety — Alexander Vinogradov (Rosja)
 • Martwa natura — Sergey Dibtsev (Rosja)
 • Fotografia uliczna — Constantinos Sofikitis (Grecja)
 • Podróż — Ralph Gräf (Niemcy)
 • Dzika przyroda — Alessandra Meniconzi (Szwajcaria)

Cała dziesiątka fotografów wykazała się ogromnym talentem fotograficznym i kreatywnością. Ich zdjęcia przedstawiały flamingi w Walvis Bay w Namibii (Alessandra Meniconzi), lodowaty błękit i biel zimy (Hiroshi Tanita) czy cudownie piękny portret (Alexander Vinogradov). Niezwykły efekt skali wykorzystany został na zdjęciu ponad 1300 osób ćwiczących tai chi w Chinach (Jianguo Gong) i fotografii architektury w Berlinie (Tim Cornbill). Camilo Diaz uchwycił z kolei moment zdobycia bramki w podwodnym meczu rugby. Subtelną paletę kolorów wykorzystali zwycięzcy kategorii Po retuszu (Lise Johansson) i Podróż (Ralph Gräf), a zwycięzca kategorii Fotografia uliczna (Constantinos Sofikitis) wybrał technikę czarno-białą.

Każdy ze zwycięzców otrzyma aparat Sony α7 II z obiektywem. Cała dziesiątka rywalizuje teraz o prestiżowy tytuł fotografa roku w konkursie otwartym, jak również o wyjazd na kwietniową ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz o 5000 dolarów USA nagrody pieniężnej. Nazwisko zwycięzcy całego konkursu zostanie ogłoszone 20 kwietnia. W tym samym dniu jury poda do wiadomości zwycięzców kategorii profesjonalnych (gdzie ocenie podlega cały przedstawiony materiał).

— Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją. Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz — powiedział o zwycięskich fotografiach przewodniczący jury konkursu otwartego, dziennikarz i fotograf Damien Demolder.

Nagrody National Award

Ogłoszono również zdobywców nagród w globalnym programie Sony World Photography Awards National Award, który obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa. Ich prace można zobaczyć tutaj.

To już czwarta edycja programu National Award — i pierwsza, w której mogli uczestniczyć fotografowie z Kambodży, Nepalu, Pakistanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Sri Lanki oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wystawa

Prace zwycięzców kategorii konkursu otwartego oraz zdobywców nagród National Award będą prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Somerset House w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.

Znajdą się na niej wszystkie zwycięskie, finałowe (pierwsza dziesiątka) i wyróżnione (pierwsza pięćdziesiątka) zdjęcia wybrane spośród ponad 227 tysięcy zgłoszeń nadesłanych ze 183 krajów. Zwiedzający wystawę będą mogli również zobaczyć wybór prac brytyjskiego fotografa Martina Parra, zdobywcy nagrody za wybitny wkład w fotografię.

Sony World Photography Awards

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku sponsorem imprezy jest firma Sony. Jury konkursu nagradza najlepsze współczesne fotografie powstałe w poprzednim roku i zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej. Zwycięzcy całego konkursu Sony World Photography Awards 2017 zostaną ogłoszeni 20 kwietnia.

Zdjęcia wszystkich zwycięzców kategorii otwartych i zdobywców nagród National Award są dostępne do publikacji pod adresem press.worldphoto.org

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net