Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Łącz się i kieruj z pierwszym zestawem AV Sony z technologią MirrorLink™

Komunikat prasowy   •   Cze 11, 2012 09:59 CEST

  • Samochodowy zestaw AV z systemem łączności ze smartfonami
  • Dwa gniazda USB pozwalające na równoczesne podłączenie telefonu i odtwarzacza MP3/pamięci flash
  • Możliwość aktualizowania wewnętrznego oprogramowania w celu zapewnienia zgodności z nowo pojawiającymi się aplikacjami i smartfonami
  • Intuicyjna obsługa przy użyciu dotykowego ekranu 15,5 cm (6,1") i graficznego interfejsu z efektami 3D
  • Wysoka jakość dźwięku i obrazu

W najbliższym czasie na sklepowych półkach pojawi się pierwszy samochodowy zestaw AV firmy Sony z technologią MirrorLink™. Pozwoli on kierowcom bezpiecznie sterować odtwarzaniem muzyki, posługiwać się nawigacją i korzystać w ruchu z innych aplikacji smartfonu, a także pozostawać w stałej łączności ze swoim cyfrowym światem.

Jedyną rzeczą, jaką musi zrobić użytkownik zestawu XAV-601BT przed wyruszeniem w drogę, jest podłączenie smartfonu z certyfikatem MirrorLink™1. Urządzenie pozwala nie tylko bezpiecznie telefonować, ale i korzystać z przechowywanych w telefonie multimediów i współpracujących aplikacji, a dodatkowo ładować akumulator smartfonu podłączonego przez łącze USB. Co więcej, do wyświetlania informacji o trasie i do obsługi nawigacji w smartfonie można używać dużego (15,5cm/6,1”) wyświetlacza dotykowego (uwaga: dostępne funkcje zależą od używanego smartfonu).

W momencie wprowadzenia na rynek zestaw AV XAV-601BT będzie gwarantował zgodność z technologią MirrorLink™ następujących smartfonów z systemem Symbian2: Nokia 701, 700, 603, N8, E7, C7, X7, C6-01. Z myślą o przyszłości urządzenie pozwala w prosty sposób zaktualizować wewnętrzne oprogramowanie w celu zapewnienia zgodności z nowymi aplikacjami oraz ze smartfonami innych producentów.

Znakomita zabawa nie musi być tylko udziałem kierowcy. Dzięki aplikacji Passenger App Control3 również współpasażerowie mają możliwość oglądania filmów i posługiwania się aplikacjami z podłączonego telefonu iPhone® lub iPoda Touch® — oczywiście na dotykowym ekranie zestawu. (Uwaga: do odtwarzania filmów z iPoda potrzebny jest sprzedawany oddzielnie przewód).Aby umożliwić równoczesne podłączenie dwóch urządzeń przenośnych, zestaw został wyposażony w dwa porty USB. W rezultacie użytkownik może telefonować i używać smartfonu jako nawigacji, a równocześnie przeglądać okładki albumów i listy odtwarzania zapisane w iPodzie, telefonie iPhone lub odtwarzaczu Walkman® bądź słuchać utworów zapisanych w pamięci USB.

Łatwość i wygoda wyszukiwania muzyki czy sterowania podłączonymi urządzeniami są zasługą szybkiego, wydajnego systemu obsługi z efektami 3D, którego użycie opiera się na wskazywaniu wariantów na ekranie dotykowym. Użytkownik może ponadto wybrać żądaną tapetę albo ożywić słuchaną muzykę za pomocą sześciu atrakcyjnych wizualizacji.

Jakość dźwięku i obrazu z zestawu XAV-601BT jest dokładnie taka, jakiej można się spodziewać po najlepszym w ofercie Sony zestawie AV. Szczegółowe wyświetlanie filmów DVD, list odtwarzania i okładek albumów gwarantuje duży (15,5cm/6,1") wyświetlacz dotykowy WVGA.

Nieskazitelny obraz idzie w parze z niezrównanym dźwiękiem. Zestaw odtwarza 4.1-kanałowy dźwięk przestrzenny uzupełniony wirtualnym kanałem centralnym, dzięki czemu można poczuć się jak uczestnik koncertu. Co więcej, technologia Sony Advanced Sound Engine pozwala na dopasowanie szeregu parametrów dźwięku do własnych upodobań i słuchanych nagrań. Do unikatowych rozwiązań Sony należy również optymalizacja odbioru radia przez tuner Digital Clarity, poprawiająca separację kanałów stereo i jakość brzmienia podczas jazdy w strefach pogorszonego odbioru sygnału UKF.

Zestaw XAV-601BT wyposażony jest w łącze Bluetooth®. Może ono posłużyć zarówno do bezpiecznego prowadzenia rozmów bez używania rąk, jak i do bezprzewodowego przesyłania muzyki z odtwarzaczy Walkman® lub ze zgodnych z Bluetooth® odtwarzaczy MP3.

Dla większego bezpieczeństwa, zestaw XAV-601BT jest wyposażony w zdejmowany panel przedni, pozwalający błyskawicznie i skutecznie zmniejszyć ryzyko kradzieży urządzenia.

Informacja o MirrorLink™

MirrorLink™ to standard technologiczny opracowany przez Car Connectivity Consortium (CCC) — konsorcjum zrzeszające wielu czołowych producentów elektroniki, pojazdów i telefonów komórkowych.

MirrorLink™ pozwala kierowcy bezpiecznie korzystać z wielu funkcji smartfonu podczas jazdy, bez spoglądania na sam telefon ani dotykania go.

Technologia MirrorLink™ efektywnie łączy telefon z systemem informacyjnym i rozrywkowym pojazdu: zatwierdzone aplikacje i treści z mobilnego urządzenia są bowiem wyświetlane na ekranie radioodtwarzacza. Taki system łączności umożliwia bezpieczną obsługę smartfonu zużyciem wyświetlacza na radioodtwarzaczu, przycisków na kierownicy oraz zestawu audio.

Nowy zestaw AV Sony XAV-601BT z technologią MirrorLink™ pojawi się w sklepach w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2012 r.

1 Technologia MirrorLink™, opracowana we współpracy z CCC, jest pionierskim rozwiązaniem standaryzującym łącze między smartfonami a samochodowymi systemami informacyjnymi. Przewiduje się, że liczba zgodnych z tą technologią smartfonów różnych producentów będzie szybko rosła.

2 Domyślna aplikacja w telefonach Nokia z systemem Symbian będzie zależała od stanu hamulca postojowego w pojeździe. W ruchu domyślnie będzie się włączał tryb samochodowy Nokia. Po zaparkowaniu samochodu dostępna będzie aplikacja telefonu. Więcej informacji o aplikacjach można uzyskać w lokalnym dziale pomocy technicznej firmy Nokia. Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy zmienić tryb łączności USB urządzenia Symbian na „Ovi Suite”.

3 Zgodność aplikacji Passenger App Control jest ograniczona.

Najważniejsze dane techniczne

Funkcje

XAV-601BT

Wzmacniacz i dane ogólne

Moc wyjściowa

52 W

Wyjście na wzmacniacz

4.1-kanałowe

Wyjście na wzmacniacz o podwyższonym poziomie napięcia

Tak (5 V)

Wyjście na subwoofer

Tak (5 V)

Zone x Zone

Tak

Wejście AUX

Tak (tylne AV x 2)

Wejście tylnej kamery

Tak

USB

Tak

Sterowanie za pomocą smartfonu

Tak (MirrorLink)

Nawigacja

Zgodność (możliwość dodania nawigacji TomTom)

Bluetooth®

Tak (wersja 2.1; EDR; HFP 1.5; A2DP; OPP; SPP; AVRCP (1.3); PBAP

Możliwość aktualizacji wewnętrznego oprogramowania

Tak (przez USB, dane z witryny www)

Wyjście wideo

Tak (tylne x 1)

CSO (symulacja kanału centralnego)

Tak

Wyrównywanie parametrów czasowych

Tak

Funkcja RBE (RearBassEnhancer)

Tak

EQ7 (7-pasmowy korektor)

Tak

Balans/proporcje przód-tył

Tak / Tak

Filtr górno-/dolnoprzepustowy

Tak / Tak

Wybór miejsca słuchania

Tak

ATT (wyciszanie dźwięku)

Tak

Funkcja ZAPPIN

Tak (dostępna przy odtwarzaniu z urządzeń USB)

Kanały SensMe

Tak

Wyświetlanie okładki albumu

Tak

Wyświetlanie znaczników

Tak

Funkcje tunera

Liczba pamięci

18 FM/12 AM

Inne cechy

Lista pamięci; autoprogramowanie/BTM; RDS/EON; AF; TA;

Panel

Typ panelu

Panel dotykowy

Podświetlenie przycisków

Regulowane

Typ wyświetlacza

WVGA

Typ matrycy LCD

Aktywna matryca TFT

Wielkość ekranu

15,5 cm (6,1")

Rozdzielczość 800 x 480 pikseli

Wizualizacja

Tak (6 wzorów, losowa i wyłączona)

Regulacja jasności

Automatyczna/włączanie/wyłączanie

Inne cechy

Obsługa przez rysowanie

Tak (kierunki: lewo, prawo, góra, dół)