Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Lista finalistów konkursu Sony World Photography Awards 2018 pokazuje nieprzeciętną jakość i różnorodność prac wybranych spośród rekordowej liczby zgłoszeń

Komunikat prasowy   •   Lut 28, 2018 00:03 CET

  • Na konkurs napłynęło niemal 320 000 zdjęć z całego świata: o 40% więcej niż w 2017 r.
  • Ogłoszenie zwycięzców całego konkursu nastąpi 19 kwietnia 2018 r. o godz. 23.00 (GMT), a 20 kwietnia w Somerset House w Londynie otwarta zostanie wystawa konkursowa, która potrwa do 6 maja
  • Wszystkie finałowe zdjęcia dostępne są na worldphoto.org/press

Ogłoszono listę finalistów i zdobywców wyróżnień w najbardziej różnorodnym światowym konkursie fotograficznym: Sony World Photography Awards 2018.

Uczestnicy z ponad 200 krajów i terytoriów nadesłali rekordową liczbę 320 tysięcy zdjęć — o 40% więcej niż rok wcześniej. Jurorzy byli pod dużym wrażeniem jakości prac oraz talentu, z jakim finaliści przedstawiali główne trendy współczesnej fotografii oraz jej problematykę.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards już 11. rok odbywa się patronatem firmy Sony, będącej głównym sponsorem wydarzenia. Wśród prac, które znalazły się w finale (pierwsze 10 w każdej kategorii) i otrzymały wyróżnienia (pierwsze 50), nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku.

Nadesłane z całego świata zgłoszenia na 4 konkursy — Profesjonalny, Otwarty, Młodzieżowy i Studencki — cechują się niezwykłą różnorodnością gatunków, stylów i tematów. Uczestnicy konkursu profesjonalnego mogli zgłaszać prace z 10 kategorii, takich jak Architektura, Wydarzenia bieżące, Krajobraz, Świat natury i dzika przyroda, Portret oraz dwóch nowych: Kreatywność i Odkrycie. W konkursie otwartym do wyboru było również 10 kategorii, w tym Kultura, Po retuszu, Ruch, Fotografia uliczna i Podróż.

Na tegoroczny Konkurs Profesjonalny, w którym ocenie podlegała całość przedstawionego materiału, napłynęła imponująca liczba zgłoszeń. Jurorzy podkreślali bardzo wysoki poziom, szczególnie w nowych kategoriach Kreatywność i Odkrycie. Do finału awansowały między innymi obrazy ukazujące ludzką obsesję bogactwa i dramat uchodźców z plemienia Rohingya, a także ekscentryczne portrety psów oraz ich właścicieli. Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach oraz o tytuł Fotografa roku.

Bardzo szeroka była tematyka zdjęć nadesłanych na Konkurs Otwarty. Jego jurorzy mieli za zadanie wybrać najlepsze pojedyncze zdjęcia należące do 10 kategorii, z których największą popularnością cieszyły się w tym roku Fotografia uliczna oraz Krajobrazy i natura. Do finału zakwalifikowano piękne zdjęcia przedstawiające między innymi zamarznięte jeziora, zalane słońcem pustynie, ukryte lasy, portrety ludzi z całego świata oraz niepowtarzalne obrazy nieznanych kultur i tradycji. Pierwszych 50 prac z każdej kategorii otrzymywało ponadto wyróżnienie. W tej grupie znalazły się zdjęcia stacji energetycznych, formacji łabędzi czy zmagających w deszczu, niepełnosprawnych sportowców.

Finaliści Konkursu Profesjonalnego i Otwartego rywalizują obecnie o pierwsze miejsce w swoich kategoriach oraz o tytuł Fotografa roku i nagrodę w wysokości 25 000 dolarów bądź tytuł Fotografa roku w konkursie otwartym i 5000 dolarów.

Bardzo różnorodne prace napłynęły na Konkurs Młodzieżowy, przeznaczony dla osób w wieku 12–19 lat. Łączył je temat „Twoje środowisko”, a jurorzy, których zadaniem był wybór pojedynczego zdjęcia, musieli ocenić prawie 8000 fotografii więcej niż rok wcześniej.

Zgłoszenia z całego świata przyszły także na Konkurs Studencki, adresowany do szkół wyższych. Dziesięcioro finalistów z Wielkiej Brytanii, Indii, Francji, Nowej Zelandii, RPA, Argentyny, Kanady i Chin otrzyma teraz zadanie przygotowania kolejnego cyklu zdjęć, a nagrodą dla zwycięskiej uczelni będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na ceremonii w Londynie 19 kwietnia.Bilety lotnicze i zaproszenia na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców poszczególnych kategorii będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2018.

Zdjęcia konkursowe oceniają anonimowo uznani specjaliści z branży. Jury konkursu profesjonalnego składało się z przedstawicieli muzeów, wydawnictw i mediów z całego świata, a przewodniczył mu Mike Trow (były fotoedytor magazynu „British Vogue”).

— Duże wrażenie zrobiła na nas różnorodność i głębia ocenianych prac — komentuje Philip Tinari, członek jury oraz dyrektor centrum sztuki współczesnej Ullens w Chinach. — Ciekawie było też zobaczyć, w jak różny sposób fotografowie z całego świata mierzą się z tematami, które dotyczą nas wszystkich.

Niesamowite bogactwo tematyczne prac wywoływało ożywione dyskusje jurorów, prowadzące do wyboru wybitnych zwycięzców — dodaje Naomi Cass, członek jury oraz dyrektor centrum fotografii współczesnej w Melbourne. — Byłam pod wrażeniem liczby reprezentowanych krajów oraz różnorodności podejść w ramach poszczególnych kategorii.

Te zdjęcia, od nowatorskich portretów po twórcze przedstawienia otaczających nas krajobrazów, świadczą o tym, jak bogatą i innowacyjną dziedziną stała się fotografia — zauważa Clare Grafik, członek jury oraz dyrektor działu wystaw w Photographers’ Gallery w Londynie. — Nasz kontakt z fotografią jest coraz bardziej wieloraki, a dzięki temu konkursowi możemy skupić się na nowych talentach i ważnych projektach, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone.

Tegoroczne prace imponowały jakością — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — We wszystkich kategoriach można było natrafić na prawdziwe dzieła sztuki. W całej swej 11-letniej historii konkurs Sony World Photography był świętem fotografii oraz fotografów i nadal staramy się, by fotografia została doceniona jako dynamiczny, atrakcyjny, łatwo dostępny środek przekazu.

Zdjęcia wszystkich finalistów i zwycięzców będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w Somerset House w Londynie. Osobna część ekspozycji zostanie poświęcona pracom laureata tegorocznej Nagrody za wybitny wkład w fotografię, którego nazwisko zostanie ujawnione 13 marca. Wystawa potrwa od 20 kwietnia do 6 maja. Bilety można nabyć na stronie www.worldphoto.org/2018exhibition.

Informacje uzupełniające

Dalsze informacje prasowe oraz wszystkie finałowe i wyróżnione zdjęcia są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem www.worldphoto.org/press

Na cztery konkursy składające się na edycję 2018 napłynęło 319 561 zgłoszeń z 201 krajów i terytoriów — o 40% więcej niż rok wcześniej (227 596 zgłoszeń).

Prace zgłoszone na konkurs profesjonalny Sony World Photography Awards ocenia niezależny zespół ekspertów z branży wybranych przez World Photography Organisation. Firma Sony, będąca głównym sponsorem konkursu, nie uczestniczy w selekcji zdjęć ani ich ocenie.

Sony World Photography Awards 2018 — FINALIŚCI

KATEGORIE PROFESJONALNE: ocenie podlega całość materiału zgłoszonego w jednej z 10 kategorii.
Jury wyłania do 10 finalistów każdej z kategorii. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni 19 kwietnia. Tego samego dnia jury ogłosi nazwisko fotografa roku, wybranego spośród zwycięzców 10 kategorii.

Architektura

● Gianmaria Gava, Włochy

● Corentin Fohlen, Francja

● Loïc Vendrame, Francja

● Matteo Canestraro, Włochy

● Anastasia Riakovskaia, Rosja

● Mikhail Zamkovskiy, Rosja

● Edgar Martins, Portugalia

● Brett Leigh Dicks, USA

Kreatywność

● Daren You, Chiny

● Jakob Schnetz, Niemcy

● Patricia Kühfuss, Niemcy

● Eduardo Castaldo, Włochy

● Florian Ruiz, Francja

● Tania Franco Klein, Meksyk

● Llewellyn Berry, USA

Współczesność

● Stefano Morelli, Włochy

● Claudia Gori, Włochy

● Chloe Jafe, Francja

● Fredrik Lerneryd, Szwecja

● Ana Belén Amado, Hiszpania

● Alfio Tommasini, Szwajcaria

● Margaret Mitchell, Wielka Brytania

● Lauren Greenfield, USA

● Sebastian Meyer, USA

Wydarzenia bieżące i wiadomości

● Probal Rashid, Bangladesz

● Kevin Frayer, Kanada

● Luis Henry Agudelo Cano, Kolumbia

● Rasmus Flindt Pedersen, Dania

● Mohd Samsul Mohd Said Samsul Said, Malezja

● Asha Miles, Rosja

● Uygar Onder Simsek, Turcja

● Martyn Aim, Nowa Zelandia

● Giles Clarke, Wielka Brytania

Odkrycie

● Christina Simons, Islandia

● Paul D'Haese, Belgia

● Hanlin Wang, Chiny

● Gibotta Antonio, Włochy

● Jack Yong, Malezja

● Maria Petrenko, Ukraina

● Alys Tomlinson, Wielka Brytania

● Martin Toft, Dania

● Edgar Martins, Portugalia

Krajobraz

● Alexander Meeus, Belgia

● Varun Thota, Indie

● Rohan Reilly, Irlandia

● Luca Locatelli, Włochy

● Tomasz Padło, Polska

● Rachael Talibart, Wielka Brytania

● Amanda Harman, Wielka Brytania

● Dan Welldon, Wielka Brytania

● Ashley Gilbertson, Australia

Świat natury

● Daniel Biber, Niemcy

● Wiebke Haas, Niemcy

● Roselena Ramistella, Włochy

● Chris Schmid, Szwajcaria

● Tsuimei Weng, Tajwan

● Neil Aldridge, RPA

● Mitch Dobrowner, USA

● Kaleb White, USA

● Mark Edward Harris, USA

Portret

● Anush Babajanyan, Armenia

● Michael Wickham, Australia

● Ariel Tagar, Izrael

● Krister Sørbø, Norwegia

● Tom Oldham, Wielka Brytania

● Tim Fisher, Wielka Brytania

● Christopher Occhicone, USA

● Sasha Maslov, Ukraina

● Andrew Quilty, Australia

Sport

● Martial Couderette, Francja

● Adam Pretty, Australia

● Norbert Hartyanyi, Węgry

● Behnam Sahvi, Iran

● Matteo Armellini, Włochy

● Valeriy Sharifulin, Rosja

● Paul Lukin, Chorwacja

● Rick Findler, Wielka Brytania

● Patrick, Smith, USA

● Balazs Gardi, Węgry

Martwa natura

● Seizo Mori, Japonia

● Werner Anderson, Norwegia

● Yurian Quintanas Nobel, Hiszpania

● Fiona Yaron-Field, Wielka Brytania

● Paul Hamilton, Wielka Brytania

● Edgar Martins, Portugalia

● Tristan Spinski, USA

KATEGORIE OTWARTE: nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie zgłoszone w jednej z 10 kategorii. Jury wyłania do 10 finalistów każdej z kategorii. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców w poszczególnych kategoriach nastąpi 20 marca. Zdobywca tytułu fotografa roku w kategorii otwartej zostanie ogłoszony 19 kwietnia.

Architektura

● Jassen Todorov, USA

● Zhaoting Wu, Chiny

● Dimitris Kleanthis, Grecja

● Chaoyang Cai, Chiny

● Rajah Brooke, Singapur

● Qingshan Zhao, Chiny

● Andreas Pohl, Niemcy

● Juan Soler Cózar, Hiszpania

● Caterina Bruzzone, Włochy

● Emmanouil Smalios, Grecja

Kultura

● Xiao Qin Zhou, Chiny

● Panos Skordas, Grecja

● Zongyi Lin, Chiny

● Katy Gomez Catalina, Hiszpania

● Don Ferdinand Tabbun, Filipiny

● Shifang Lin, Chiny

● Lorenzo Tugnoli, Włochy

● Xiaoxiao Liu, Chiny

● Azida Azizan, Malezja

Po retuszu

● Alex Bitiutskih, Rosja

● Wenjie Qiao, USA

● Kanishka Mukherji, Indie

● Klaus Lenzen, Niemcy

● Alexa Moon, Rosja

● Jianguang Zhou, Chiny

● Giannis Papapostolou, Grecja

● Andrius Burba, Litwa

● Kamila J. Gruss, Polska

● Jesus Roldan Andrade, Hiszpania

Ruch

● Carlos DeLaRosa, USA

● Olena Leliuk, Ukraina

● Fuliang Cai, Chiny

● Andreas Hemb, Szwecja

● Fajar Kristianto, Indonezja

● Manny Fajutag, Filipiny

● Ole Steen Petersen, Dania

● Yonathan Kellerman, Kanada

● Milan Radisics, Węgry

● Bambang Wirawan, Indonezja

Krajobrazy i natura

● Ales Krivec, Słowenia

● Nima Yaghoobi, Iran

● Placido Faranda, Włochy

● Nikolay Gorbunov, Rosja

● Michael Haisermann, Niemcy

● Paranyu Pithayarungsarit, Tajlandia

● Veselin Atanasov, Bułgaria

● Andrius Kundrotas, Litwa

● Livia Lazar, Rumunia

● James Monnington, Wielka Brytania

Portret

● Tina Signesdottir Hult, Norwegia

● Marie Moroni, Francja

● Tim Cavadini, Niemcy

● Thomas Dymond, Wielka Brytania

● Pål Hansen, Norwegia

● Kenneth O’Halloran, Irlandia

● Sphiwo Hlatshwayo, RPA

● Valentina Morrone, Włochy

● Marcin Szpak, Polska

● Nick Dolding, Wielka Brytania

Martwa natura

● Emilija Petrauskiene, Litwa

● Viktor Dontcov, Rosja

● Fabien Perrot, Francja

● Richard Frishman, USA

● Klaus Lenzen, Niemcy

● Clark Perkins, USA

● Benjamin Aerssen, Kanada

● Masumi Shiohara, Japonia

● Nani Alisa Tischer, Niemcy

● Simone Nagel, Niemcy

Fotografia uliczna

● Jomel Bartolome, Filipiny

● Krzysztof Ćwik, Polska

● Md. Tofazzal Hossain, Bangladesz

● John White, Wielka Brytania

● Omer Faidi, Turcja

● Niki Gleoudi, Grecja

● Thanasorn Janekankit, Tajlandia

● Manuel Armenis, Niemcy

● Michele Fornaciari, Włochy

● Irene Solechhia, Włochy

Podróż

● Manish Mamtani, Indie

● Jonas Börnicke, Niemcy

● Richard Winston, USA

● Ivan Margot, Szwajcaria

● Qing Hu, Chiny

● Yijie Quan, Chiny

● Wei Tao, Chiny

● Chul-ui song, Korea Płd.

● Mikkel Beiter, Dania

● Danny Wong, Malezja

Dzika przyroda

● Marc Baechtold, Niemcy

● Tom Way, Wielka Brytania

● Pedro Jarque Krebs, Peru

● Swapnil Deshpande, Indie

● Petar Sabol, Chorwacja

● Jiri Michal, Czechy

● Justyna Zduńczyk, Polska

● Will Clark, Wielka Brytania

● Marco Gaiotti, Włochy

● James Monnington, Wielka Brytania

Wyróżnienia: pełna lista wyróżnionych uczestników konkursu otwartego (do 40 w każdej kategorii) dostępna jest pod adresem www.worldphoto.org/winners-galleries.

KONKURS MŁODZIEŻOWY: zadaniem fotografów w wieku od 12 do 19 lat było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem Moje środowisko. Nazwisko fotografa roku w kategorii młodzieżowej zostanie ogłoszone 19 kwietnia.

● Megan Johnson, USA, 16 lat

● Sophia Palacio, USA, 16 lat

● Dante Mogni, Argentyna, 17 lat

● Jonathan Walland, Wielka Brytania, 18 lat

● Kalifa Etienne, Wielka Brytania, 18 lat

● Mia Wignall, Wielka Brytania, 16 lat

● Alannee May Noel, Filipiny, 16 lat

● Melanie Zobel, Włochy, 18 lat

● Iona Francis, Nowa Zelandia, 18 lat

● Anastasia Vasylenko, Ukraina, 19 lat

KONKURS STUDENCKI: dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią w dowolnym kraju. Nazwisko fotografa roku w konkursie studenckim zostanie ogłoszone 19 kwietnia.

● Morgan Mulholland, Stellenbosch Academy of Design & Photography, RPA

● Anshul Mehrotra, University of Lucknow, Indie

● Jasmine Farling, Swansea College of Art, University of Wales Trinity Saint David, Wielka Brytania (narodowość fińska)

● Martin Varret, Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière ENSLL, Francja

● Emma Spencer, North Warwickshire & Hinckley College, Wielka Brytania

● Izzy De Wattripont, University of West of England (UWE), Wielka Brytania

● Bianca Rocca, Auckland University, Nowa Zelandia

● Alejandro Marquez Perez, TFP Motivarte (Trayecto de Formación Profesional), Argentyna

● Samuel Bolduc, College de Matane, Kanada

● Cao Hongmei, Qilu University of Technology, Chiny kontynentalne

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w przeszło 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii odbywające się w Szanghaju i San Francisco. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net