Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Mary Ellen Mark otrzyma nagrodę honorową Sony World Photography Awards

Komunikat prasowy   •   Kwi 07, 2014 14:30 CEST

Słynna amerykańska fotograf Mary Ellen Mark otrzyma honorową nagrodę Sony World Photography Awards 2014 za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Mary Ellen Mark, znana na całym świecie autorka fotoreportaży i poruszających portretów, odbierze nagrodę podczas gali Sony World Photography Awards, która odbędzie się w Londynie w środę 30 kwietnia 2014 r.

Retrospektywę prac artystki będzie można oglądać od 1 do 18 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014. Obszerniejszy wybór zdjęć zostanie ponadto opublikowany w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014.

Mary Ellen Mark uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej fotografii, a jej prace — za przykład najwyższej klasy fotografii dokumentalnej.

Karierę zaczynała ponad czterdzieści lat temu jako freelancer, fotografując głównie na planach filmowych. Później dużo podróżowała, zajmując się przede wszystkim fotografią dokumentalną i portretem. Wszystkie jej prace łączy głęboki humanizm i zrozumienie ludzkich emocji i przeżyć. Znana jest zwłaszcza z portretów ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa.

Pracuje głównie w czerni i bieli, zawsze głęboko angażuje się w ukazywane historie i pozostaje w kontakcie z bohaterami swoich zdjęć i reportaży. Wraca do nich wielokrotnie, także wtedy, kiedy zakończy już pierwotnie rozpoczęty temat.

– Czuję się zaszczycona przyznaniem mi nagrody za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię, tym bardziej że przede mną nagrodę tę otrzymało wielu znakomitych twórców, których prywatnie uważam za najlepszych fotografów — komentuje laureatka.

Mark wydała dotychczas 18 albumów fotograficznych. Dziewiętnasty, zatytułowany Man and Beast: Photographs from Mexico and India („Człowiek i zwierzę: zdjęcia z Meksyku i Indii”, wyd. University of Texas Press), ukaże się wiosną bieżącego roku.

— Mary Ellen Mark jest po prostu doskonała — komentuje Astrid Merget, dyrektor kreatywna World Photography Organisation. — To my czujemy się zaszczyceni, że możemy jej wręczyć tę nagrodę. Rozmawiałam z dziesiątkami fotografów i krytyków; wszyscy są zgodni, że Mary Ellen wywarła trwały wpływ na cały świat fotografii. Jest bez reszty oddana swojej pracy, konsekwentna i wytrwała. W kolejnych latach na pewno pokaże nam jeszcze więcej.

Wręczenie nagrody dla Mary Ellen Mark będzie jednym z punktów uroczystej gali Sony World Photography Awards 2014, która odbędzie się 30 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategorii profesjonalnej, a także zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku SWPA 2014.

Oprócz prac Mary Ellen Mark, na wystawie znajdą się prace laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2014 oraz dwa cykle zamówione przez Sony w ramach programu Global Imaging Ambassadors. Pierwszy z nich to prezentowane po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii zdjęcia amerykańsko-francuskiego fotografa Williama Kleina, powstałe w ramach projektu „Brooklyn, by William Klein”. Podczas pracy nad tym cyklem słynny fotograf po raz pierwszy posługiwał się wyłącznie aparatami cyfrowymi. Drugi zbiór zawiera zdjęcia wykonane na całym świecie przez pięcioro fotografów z agencji Panos Pictures.

Bilety na wystawę można zamawiać na stronie www.worldphoto.org/2014exhibition

Więcej prac Mary Ellen Mark znajdzie się w tegorocznym albumie Sony World Photography Awards. Album w cenie 29,95 funta można zamówić na stronie www.worldphoto.org albo kupić na wystawie.

Zdjęcia Mary Ellen Mark można pobrać z press.worldphoto.org

Rejestracja w celu uzyskania akredytacji prasowej na press.worldphoto.org/register