Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Mateusz Baj zdobywcą nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2014

Komunikat prasowy   •   Mar 18, 2014 01:01 CET

Polski fotograf Mateusz Baj zdobył nagrodę Poland National Award w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2014 – jednego z najważniejszych na świecie konkursów fotograficznych.

Prace na konkurs National Award mogli zgłaszać fotografowie z Polski, niezależnie od reprezentowanego poziomu umiejętności. Zadaniem jury był wybór i uhonorowanie najlepszego zdjęcia wykonanego przez Polaka i zgłoszonego w dowolnej z 10 kategorii otwartych konkursu Sony World Photography Awards 2014.

Mateusz Baj, student kierunku „Fotografia prasowa” na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymał nagrodę za zdjęcie zatytułowane „Mieszkanka Szacka na Ukrainie ze swoim koniem”. Wyboru tego niezwykłego obrazu dokonało jury, w którym zasiadał między innymi słynny polski fotografik Tomasz Tomaszewski.

Jury wyróżniło także dwóch innych autorów:

  • II miejsce - Adrian Jaszczak
  • III miejsce - Artur Gutowski

Zdjęcie przedstawia Tatianę, mieszkankę Szacka na Ukrainie — opowiada o swojej zwycięskiej pracy Mateusz Baj. — Na ukraińskich wsiach, w gospodarstwach rolnych konie w dalszym ciągu są niezastąpionymi zwierzętami użytkowymi. Moja fotografia stanowi część większego projektu, którym zajmuję się już od kilku lat. Jego celem jest dokumentacja ludzi z pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego.

Informacja o nagrodzie Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2014 była dla mnie wielką niespodzianką i równie wielką zachętą do dalszej pracy nad projektami fotograficznymi — mówi dalej Baj. — To cenne wyróżnienie przekonało mnie także, że wybór fotografii dokumentalnej jako kierunku rozwoju zawodowego był właściwą decyzją.

Jako zdobywca nagrody Poland National Award Mateusz Baj otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz zaproszenie na koszt organizatorów do udziału w gali Sony World Photography Awards 2014, która odbędzie się 30 kwietnia w Londynie. Zwycięskie zdjęcie będzie można oglądać od 1 do 18 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards Exhibition. Zostanie ono również opublikowane na stronie www.worldphoto.org.

World Photography Organisation ogłosiło także zwycięzców poszczególnych kategorii otwartych i młodzieżowych, jak również zdobywców 37 pozostałych nagród National Awards z całego świata. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na www.worldphoto.org.

Zdjęcia do publikacji można pobrać spod adresu press.worldphoto.org

Rejestracja w celu uzyskania akredytacji prasowej na press.worldphoto.org/register

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Jill Cotton, Press Manager, World Photography Organisation
+44 20 7886 3146/ + 44 7557 261 537 / jill@worldphoto.org

Informacja o World Photography Organisation (WPO)

WPO wspiera zawodowych fotografików, fotografów-amatorów i młodych adeptów fotografii. Tworzy globalną płaszczyznę komunikacji, wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć we wszystkich gatunkach fotografii.

Różne inicjatywy angażują fotografów w działalność komercyjną, kulturalną i edukacyjną, stanowiąc równocześnie wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności. mprezy organizowane obecnie pod szyldem WPO obejmują konkurs Sony World Photography Awards, program uniwersytecki World Photography Student Focus Competition oraz program Youth on Assignment. Ponadto WPO rozpoczęło prace nad organizacją Photo Shanghai, pierwszych w regionie Azji i Pacyfiku targów sztuki poświęconych fotografii, a na łamach internetowego miesięcznika The Magazine publikuje analizy i dyskusje dotyczące fotografii.

WPO prowadzi również aktywną działalność w Internecie za pośrednictwem własnej witryny oraz serwisów Twitter, Facebook i Instagram. Organizuje również cykliczne dyskusje on-line pod hasłem PhotoTALK. Więcej informacji na http://www.worldphoto.org