Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nadav Kander uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards 2019 za wybitny wkład w fotografię

Komunikat prasowy   •   Mar 06, 2019 13:00 CET

● Wybór prac Nadava Kandera będzie prezentowany na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w londyńskim Somerset House od 18 kwietnia do 6 maja

● Spotkanie Nadava Kandera z Williamem A. Ewingiem odbędzie się w Londynie 18 kwietnia

● Zdjęcia artysty dostępne są na press.worldphoto.org

5 marca 2019 r. — World Photography Organisation ogłosiło, że tegoroczną Nagrodę za wybitny wkład w fotografię w konkursie Sony World Photography Awards otrzyma Nadav Kander.

17 kwietnia, w czasie ceremonii wręczenia nagród w Londynie, artysta zostanie uhonorowany za wszechstronność i znaczący wpływ na medium, jakim jest fotografia. Obszerny wybór prac Nadava Kandera znajdzie się na wystawie Sony World Photography Awards 2019, czynnej od 18 kwietnia do 6 maja w londyńskim Sommerset House. Dzięki temu publiczność będzie miała wyjątkową okazję obejrzenia w jednym miejscu siedmiu cykli prac Kandera, wśród których znajdą się między innymi portrety, studia postaci, pejzaże i filmy.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z laureatem. Odbędzie się ono w czwartek 18 kwietnia, a poprowadzi je William A. Ewing. W albumie poświęconym konkursowi Sony World Photography Awards 2019 znajdzie się natomiast esej Davida Campany’ego o twórczości Kandera, a także wybór fotografii artysty.

— Nagroda za wybitny wkład w fotografię to dla mnie wielkie wyróżnienie — mówi Nadav Kander. — Oznacza ona, że jestem dla innych inspiracją, a trudno mi sobie wyobrazić większy komplement. Jestem zaszczycony, że dołączam do grona wcześniejszych laureatów tej nagrody, a jeśli rzeczywiście zainspirowałem kogoś do głębszych poszukiwań i bardziej autentycznej fotografii, to czuję się uhonorowany podwójnie. Chciałbym także podziękować firmie Sony i World Photography Organisation za tę wspaniałą platformę.

Nadav Kader to twórca wszechstronny, łączący siłę z delikatnością — podkreśla Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Jego zdjęcia, często ukazujące dominację człowieka nad środowiskiem naturalnym, mają w sobie wielką moc. Jestem szczęśliwy, że World Photography Organisation może uhonorować tak wybitnego artystę i zaprezentować prace z całej jego kariery.

Przyjmując nagrodę Za wybitny wkład w fotografię Nadav Kander dołączył do znakomitego grona jej laureatów, które tworzą między innymi Candida Höfer, Martin Parr, Elliott Erwitt, William Klein, Eve Arnold i Mary Ellen Mark. Przegląd prac Kandera na wystawie Sony World Photography Awards 2019 przygotowano we współpracy z Flowers Gallery w Londynie i Nowym Jorku. Od 4 kwietnia do 25 maja 2019 r. we Flowers Gallery w Nowym Jorku czynna będzie indywidualna wystawa Nadav Kander: Dark Line - The Thames Estuary (Nadav Kander: Ciemna linia — ujście Tamizy).

*****

Nadav Kander (ur. 1961) od ponad 30 lat wywiera wielki wpływ na fotografię. W swojej działalności artystycznej sięga po najróżniejsze gatunki, a jego wielokrotnie nagradzane fotografie komercyjne, figuratywne, portretowe i krajobrazowe mają niepowtarzalny styl, często wywołujący u widza uczucie wyciszenia i równocześnie niepokoju.

Kander mieszka i pracuje w Londynie. Wydał siedem własnych albumów, a jego prace pokazywano na niemal 30 międzynarodowych wystawach. W 2015 r. otrzymał nagrodę Honorary Fellowship Award brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Royal Photographic Society). Jego zdjęcia znajdują się w wielu znakomitych kolekcjach publicznych — między innymi londyńskiej National Portrait Gallery i Museum of Contemporary Photography w Chicago.

Do najbardziej znanych projektów artysty należą: cykl Yangtze — The Long River (Jangcy — długa rzeka), uhonorowany nagrodą Prix Pictet w 2009 r.; Dust (Pył), ukazujący pozostałości po zimnej wojnie: radioaktywne ruiny tajnych miast na granicy między Kazachstanem a Rosją; Bodies 6 Women, 1 Man (6 ciał kobiecych, 1 męskie) czy Obama’s People (Ludzie Obamy), ceniona seria 52 portretów zamówiona przez New York Times Magazine. Wciąż powstająca seria Dark Line — The Thames Estuary to osobista refleksja na temat krajobrazów rejonu, w którym Tamiza wpada do morza.

Wystawa Sony World Photography Awards 2019

Prace Nadava Kandera zostaną zaprezentowane w londyńskim Somerset House na wystawie Sony World Photography Awards 2019.

Wystawa ta jest okazją do poznania najlepszych ubiegłorocznych projektów fotograficznych i pojedynczych zdjęć autorstwa artystów z całego świata, które nagrodzono w konkursach SWPA 2019.

Pokazanych zostanie ponad 800 zdjęć zwycięzców i finalistów czterech głównych konkursów Sony World Photography Awards: profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego. Prace te reprezentują szerokie spektrum stylów fotograficznych i tematów. O światowej randze i znaczeniu konkursu świadczy towarzyszące mu zainteresowanie: na tegoroczną edycję SWPA wpłynęło 327 000 zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów z całego świata.

Poza wystawą główną przygotowano także ekspozycję prac fotografów, którzy w 2018 r. otrzymali stypendia w ramach programów profesjonalnego, studenckiego i Sony Alpha Female, a także zdjęcia finalistów i laureatów konkursu ZEISS Photography Award 2019. Pokazany zostanie także wybór prac z projektu The Swap: wspólnej inicjatywy World Photography Organisation i platformy Creativehub, w ramach której członkowie międzynarodowej społeczności fotograficznej wymieniali się odbitkami i wydrukami swoich prac.

Po premierze w Londynie wystawa Sony World Photography Awards 2019 rozpocznie światowe tournée — między innymi do Japonii, Niemiec i Włoch.

Informacje praktyczne o nadchodzących wydarzeniach:

Wystawa Sony World Photography Awards 2019

Miejsce:  Somerset House, Londyn

Daty:  18 kwietnia — 6 maja 2019 r.

Godziny otwarcia: Poniedziałek - piątek: 10:00-21:00 / sobota - niedziela: 10:00-20:00

Bilety:  8 - 14 funtów / Bilet łączony na wystawę i rozmowę w Nadavem Kanderem — 25 funtów

Rezerwacje:  worldphoto.org/2019exhibition

Nadav Kander, rozmowa z artystą

Miejsce:  The Edmond J Safra Lecture Theatre, King’s College London, The Strand

Data:  Czwartek 18 kwietnia

Godziny:  19.00 — 20.30

Bilety:  Bilet łączony na wystawę i spotkanie — 25 funtów

Rezerwacje:  worldphoto.org/2019exhibition

Wybór fotografii Nadava Kandera oraz wszystkie prace zwycięzców i finalistów Sony World Photography Awards można pobrać do publikacji po adresem www.worldphoto.org/press

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org