Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nagrody TIPA 2012: trzy laury dla Sony

Komunikat prasowy   •   Kwi 16, 2012 16:07 CEST

Innowacje Sony w dziedzinie cyfrowej fotografii zdobyły kolejne prestiżowe wyróżnienia — tym razem przyznane przez TIPA (Technical Image Press Association).

Aparat Sony SLT-A65, który otrzymał tytuł „najlepszej zaawansowanej lustrzanki cyfrowej”, szczególnie zaimponował sędziom „jakością pierwszego na świecie elektronicznego wizjera OLED umożliwiającego obserwowanie »w czasie rzeczywistym« efektów zmian ustawień”. Jak stwierdziło jury, „to imponujące wrażenie wizualne (wizjer posiadający 2 359 000 punktów) stanowi przełom w czystości obrazu o bardzo dużej rozdzielczości”. Członkowie TIPA podkreślili ponadto, że „połączenie w aparacie SLT-A65 innowacji z wysoką klasą 24,3 megapikselowego przetwornika obrazu i technologią półprzezroczystego lustra umożliwia fotografowanie z szybkością 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości, jak również wykorzystanie podglądu na żywo z automatyką ostrości opartą na wykrywaniu fazy we wszystkich trybach, włącznie z filmowaniem HD”. „W aparacie dostępne są trzy tryby filmu HD, w tym bogaty 25p i płynny 50p, oba w rozdzielczości Full HD. Urządzenie umożliwia ponadto nagrywanie filmów w popularnym w internecie formacie MP4.”

Systemowy aparat kompaktowy NEX-7 zyskał sobie uznanie członków TIPA połączeniem świetnej jakości obrazu z szybkim działaniem i znakomitymi wrażeniami przy fotografowaniu. W decyzji o przyznaniu mu tytułu „najlepszego specjalistycznego systemowego aparatu kompaktowego” jurorzy TIPA napisali: „NEX-7 to aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami, który aspiruje do zapewnienia jakości identycznej ze specjalistycznymi lustrzankami. Choć zawiera 24-megapikselową matrycę — taką samą jak w specjalistycznym modelu z półprzezroczystym lustrem SLT-A77 — ma małe wymiary i jest wyposażony w wygodny wizjer elektroniczny OLED oraz uchylny monitor. Spośród innych modeli wyróżnia go eleganckie wzornictwo uzupełnione metalową obudową. Aparat pozwala na użycie różnych trybów efektów specjalnych, takich jak panorama czy automatyka HDR, rejestrację obrazu w tempie do 10 klatek na sekundę oraz nagrywanie filmów HD w różnych trybach.”

Wyróżnione tytułem „najlepszy nośnik danych obrazowych” karty pamięci XQD scharakteryzowano następującymi słowami: „karty pamięci XQD firmy Sony zostały stworzone z myślą o dużych wymaganiach zawodowych fotografów i osób wykorzystujących lustrzankę do nagrywania filmów. Odczyt i zapis z szybkością do 125 MB na sekundę (w aparacie Nikon D4) oznacza możliwość rejestracji serii zdjęć zawierającej mniej więcej 100 obrazów RAW.” Członkowie TIPA podkreślili także, że „byli pod wrażeniem solidnej konstrukcji karty i jej złącza, jak również samego łącza i sterownika PCIe, przewyższających każdą standardową kartę CompactFlash”.

SLT-A65
Gama aparatów opartych na technologii półprzezroczystego lustra powiększyła się o nowy model z gniazdem bagnetowym typu A, przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów i pasjonatów fotografii. Aparat α65 imponuje szybkością wykonywania zdjęć (10 kl./s) oraz ciągłością działania automatyki ostrości, która wyraźniej i szybciej ujmuje ruchome obiekty, zarówno przy nagrywaniu filmów Full HD, jak i fotografowaniu.

Poza największą w swojej klasie szybkością działania, aparat α65 wyróżnia się godną podziwu jakością obrazu, będącą zasługą 24,3-megapikselowej matrycy oraz szerokiego zakresu czułości ISO (100 – 16 000). Elektroniczny wizjer daje niezwykłą możliwość podglądu zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem. Dzięki temu unika się wielokrotnego powtarzania zdjęć w celu uzyskania optymalnego ujęcia. Więcej informacji o aparacie α65 można znaleźć tutaj .

NEX-7
Model NEX-7 wprowadza nową jakość wśród aparatów kompaktowych z wymienną optyką. Mimo wielkości aparatu kompaktowego zapewnia profesjonalną jakość obrazu. Wykonany ze stopu magnezu korpus cechuje się wytrzymałością i luksusowym wyglądem — i waży zaledwie 291 g. W jego wnętrzu kryją się najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, które służą zapewnieniu bardzo dużej szybkości fotografowania i automatyki ostrości, nieskazitelnej jakości obrazu i minimalnego poziomu szumów. W uzyskaniu ciekawszych zdjęć pomaga 11 trybów twórczych, pozwalających na dodanie 15 efektów.

Swobodę twórczego kształtowania obrazu zwiększa dodatkowo całkowita kontrola nad parametrami ujęcia, w pełni konfigurowalne pokrętła sterujące oraz nowy, intuicyjny w użyciu system obsługi TRINAVI. Dzięki nowym funkcjom, takim jak ręczne nastawianie ostrości przy nagrywaniu filmów Full HD w trybach 25p i 50p czy wizjer XGA OLED TruFinder, aparat doskonale sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych. Więcej informacji o aparacie NEX-7 można znaleźć tutaj .

Karty pamięci XQD
Karty pamięci XQD wyznaczają nowe standardy szybkości i wydajności. Dzięki nim, pasjonaci fotografii i zawodowi fotografowie zyskują możliwość stabilnego wykonywania zdjęć w zapewniającym najlepszą jakość obrazu formacie RAW. W przypadku ich użycia w zaawansowanej lustrzance zgodnej z formatem XQD użytkownik może wykonać nawet 100 zdjęć* w formacie RAW, co jest zasługą bardzo dużej szybkości zapisu i przesyłania danych (do 125 MB/s; 1 Gb/s przy odczycie i zapisie) przez łącze PCIe**. Więcej informacji o kartach pamięci XQD formy Sony można znaleźć tutaj.

Więcej informacji o nowym formacie zawiera komunikat Compact Flash Association dostępny tutaj.
* Na podstawie testów Sony. Prędkość przesyłania danych zależy od używanego urządzenia.
** PCI Express (PCIe) jest łączem szeregowym i standardem karty rozszerzającej do komputera.