Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nagrody TIPA 2013: potrójny sukces Sony

Komunikat prasowy   •   Maj 06, 2013 07:00 CEST

Innowacje Sony w dziedzinie foto i wideo zdobyły kolejne prestiżowe wyróżnienia — tym razem przyznane przez
Za najlepszy aparat w segmencie premium jurorzy uznali pierwszy na świecie kompakt z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu Exmor CMOS. Konstruktorzy wyposażyli go w stałoogniskowy obiektyw Carl Zeiss Sonnar 35 mm/F2,0 z powłoką T*, którego każdy element został niezwykle starannie dopasowywany do cech konstrukcyjnych matrycy i jej możliwości. Dzięki zastosowanej technologii urządzenie zachwyca jakością rejestrowanego obrazu. Użytkownik ma do wyboru szereg trybów fotografowania, między innymi automatykę HDR. Zakres czułości ISO wynosi od 50 do 25 600, a w specjalnym trybie wieloklatkowej redukcji szumów ulega rozszerzeniu do ISO 102 400. Aparat umożliwia nagrywanie filmów Full HD i ręczne wybieranie wszystkich parametrów ujęcia. Całości dopełnia jasny ekran LCD o rozdzielczości 1,22 mln punktów. Szczegółowe informacje o modelu DSC-RX1 są dostępne
Rynek systemowych aparatów kompaktowych (compact system camera — CSC) rozwija się, a użytkownicy systemu Sony opartego na mocowaniu bagnetowym typu E mają dostęp do coraz bogatszej oferty obiektywów. Zmiennoogniskowy model Sony 10 – 18 mm ma stałą maksymalną przysłonę F4,0 w całym zakresie ogniskowych, który w przeliczeniu na format małoobrazkowy wynosi od 15 do 27 mm. Mimo niewielkiej wagi (225 g) zawiera 10 elementów w 8 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne. Zastosowanie szkła Super ED (Super Extra-low Dispersion — o bardzo małej dyspersji) niemal zupełnie eliminuje aberrację chromatyczną, nawet przy najszerszym kącie widzenia. Dodatkową zaletę stanowi efektywny, optyczny stabilizator obrazu Optical SteadyShot, niezastąpiony przy fotografowaniu i nagrywaniu filmów w gorszym oświetleniu. Nagrodzony obiektyw świetnie nadaje się do fotografowania krajobrazów i wnętrz, a przy najszerszym kącie umożliwia uzyskanie niecodziennej, przerysowanej perspektywy. Szczegółowe informacje na temat produktu można znaleźć

Kolejna wyróżniona przez TIPA konstrukcja Sony to NEX-VG900 – pełnoklatkowa kamera Full HD z wymiennymi obiektywami, której przyznano tytuł „Najlepsza kamera wideo”. Nagrodzony model jest wyposażony w 24,3-megapikselowy przetwornik Exmor HD CMOS i pozwala na nagrywanie obrazu w formatach Full HD 50p, 50i, 25p i 24p. Dzięki wyjściu HDMI możliwa jest reprodukcja sygnału wideo bez kompresji. Kamera VG900 współpracuje z obiektywami z mocowaniem Sony typu E, a po zastosowaniu adaptera LA-EA3 — także z mocowaniem typu A. Do podglądu obrazu, między innymi efektów zmian ustawień, można użyć wizjera elektronicznego XGA OLED o imponującej rozdzielczości 2,359 mln punktów. Doskonałą jakość rejestrowanej ścieżki dźwiękowej gwarantuje 5.1-kanałowy mikrofon dźwięku przestrzennego Quad Capsule Spatial Array, a sprzedawany osobno adapter XLR pozwala na podłączanie mikrofonów profesjonalnych. Użytkownik ma również do dyspozycji pokrętła i przyciski do ręcznego nastawiania przysłony, wzmocnienia i czasu migawki. Szczegółowe informacje o kamerze NEX-VG900 można znaleźć tutaj.

Informacja o TIPA

TIPA (Technical Image Press Association) jest globalną organizacją zrzeszającą czasopisma o tematyce fotograficznej i związanej z obrazowaniem.

Obecnie w TIPA stowarzyszonych jest 27 magazynów z 14 krajów na pięciu kontynentach (Afryka, Ameryka Północna, Australia, Azja i Europa). Organizacja współpracuje ponadto ze stowarzyszeniem Camera Journal Press Club, skupiającym dziennikarzy japońskich magazynów o tematyce fotograficznej.

Od ponad 20 lat TIPA przyznaje coroczne wyróżnienia, które ułatwiają pasjonatom fotografii i zawodowym fotografikom wybór najlepszych urządzeń. Jurorzy z poszczególnych magazynów oceniają takie cechy, jak innowacyjność, ergonomia, wzornictwo, konstrukcja, łatwość obsługi, sprawność i opłacalność zakupu.