Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

NEX-5T: kieszonkowe wymiary, więcej możliwości zdjęciowych i łatwe prezentowanie bez kabli

Komunikat prasowy   •   Sie 27, 2013 06:00 CEST

Jak zmieścić duży przetwornik obrazu w miniaturowym korpusie? Konstruktorzy Sony nie raz pokazali, że umieją poradzić sobie z tym wyzwaniem. Najświeższym tego dowodem są kieszonkowe wymiary nowego aparatu NEX-5T.

Łatwość, z jaką nowy model mieści się w kieszeni i torebce, może być nieco zwodnicza: pod względem jakości obrazu i funkcjonalności aparat NEX-5T z łatwością dorówna bowiem wielu konstrukcjom o większych wymiarach. Dodajmy jeszcze nieograniczony twórczy potencjał wymiennej optyki i swobodę łączenia się przez sieć bezprzewodową, a otrzymamy idealne narzędzie dla miłośnika fotografii, któremu marzą się obrazy i kontrola nad ujęciem na miarę lustrzanki — ale przy znacznie mniejszej wadze.

Dzięki technologii Wi-Fi użytkownik może bezprzewodowo przesyłać zdjęcia i filmy do smartfonu, komputera lub telewizora3. NEX-5T jest ponadto pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu E, w którym wykorzystano technologię łączności bezprzewodowej

W aparacie zastosowano zaawansowany system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu detekcji fazowej, służącej do śledzenia ruchu obiektów, z detekcją kontrastu, która zapewnia maksymalną dokładność nastawiania ostrości. Wyróżnikiem tego systemu jest duża szybkość i dokładność nastawiania ostrości na każdą scenę, również przy spontanicznym fotografowaniu osób i życia ulicy.

Odchylany o 180° ekran LCD umożliwia kontrolę obrazu przy zdjęciach z niestandardowej perspektywy i znakomicie ułatwia wykonywanie autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego komponowania portretów, która automatycznie „przycina” kadr w celu poprawy kompozycji. Aparat pozwala również na wyświetlenie poziomnicy cyfrowej, pozwalającej uniknąć zdjęć z przekrzywionym horyzontem.

Zaawansowani fotografowie znajdą w modelu NEX-5T szereg narzędzi, które pomogą im w urzeczywistnieniu artystycznych wizji. Z myślą o wygodzie obsługi urządzenie jest wyposażone w uniwersalne pokrętło sterujące oraz przycisk Fn, do którego można przypisać często używaną funkcję.

Nowości w serwisie PlayMemories Camera Apps

Serwis PlayMemories Camera Apps zawiera coraz więcej aplikacji — darmowych i płatnych — których pobranie zwiększa funkcjonalność i przyjemność używania aparatu NEX-5T. Ściągnięcie dodatkowych efektów w obrazie i narzędzi to doskonały sposób na poszerzenie własnych horyzontów twórczych i rozwój warsztatu.

Nowa aplikacja Lens Compensation pozwoli zaawansowanym użytkownikom na zapis i wprowadzanie korekt obrazu z różnych obiektywów. Przy jej użyciu można między innymi skompensować winietowanie, aberrację chromatyczną i zniekształcenia geometrii.

Aplikacja Smart Remote Control została zaktualizowana do wersji 2.0 i pozwala obecnie na bezpośrednie sterowanie systemem AF z ekranu dotykowego podłączonego smartfona lub tabletu. (Wymagana jest instalacja najnowszej wersji aplikacji PlayMemories Mobile.) Wprowadzono również możliwości korygowania parametrów ujęcia: kompensacji EV, przysłony, czasu migawki, wartości ISO oraz balansu bieli. Dodatkowo, funkcja MF Assist umożliwia dokładne sprawdzenie ostrości zdjęć portretowych i makro na dużym ekranie tabletu lub telefonu.

Do wersji 2.0 zaktualizowano także aplikację Direct Upload, która pozwala na przesyłanie zdjęć na serwisy społecznościowe z wykorzystaniem każdego hotspotu Wi-Fi4. Nowy dodatek Flickr umożliwia z kolei bezpośrednie przesyłanie zdjęć do serwisu Flickr.

Dopasowane torby i akcesoria

W ofercie Sony pojawi się także szereg stylowo wyglądających akcesoriów, służących między innymi do ochrony nowego aparatu. Należy do nich lekka, cienka osłona korpusu LCJ-EBA, której różne odmiany kolorystyczne idealnie pasują do poszczególnych wersji aparatów NEX-5T i NEX-5R. Co ważne, po założeniu osłony nadal można korzystać z technologii NFC. Torba LCS-BBK z łatwością zmieści się w każdej torbie podróżnej, a modularny, zapinany na zamek błyskawiczny segment torby LCS-EMJ pozwoli na jej dopasowanie do wielkości założonego obiektywu. Uniwersalna ładowarka BC-QM1 służy do szybkiego ładowania akumulatorów do najnowszych modeli α i Handycam®, a dzięki wbudowanemu portowi USB umożliwia zasilanie smartfona. Do nabycia będzie też zestaw akcesoriów ACC-PFW1, w którym znajdzie się folia ochronna na ekran LCD PCK-LS1EM, wielopowłokowy ochraniacz obiektywu VF-K405MP (o średnicy 40,5 mm) oraz akumulator NP-FW50.

Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony NEX-5T można już zarezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Podstawowa wersja handlowa posiada w komplecie obiektyw E 16-50/3,5-5,6 OSS.

1 Dotyczy smartfonów i tabletów z technologią NFC i systemem Android 4.0 lub nowszym.

2 Przesyłanie do komputera lub telewizora obrazów ze smartfona lub tabletu bez technologii NFC wymaga użycia łączności Wi-Fi.

3 Format plików oraz możliwość transferu jest uzależniona również od innych urządzeń

4 Aplikacja Direct Upload obsługuje obecnie serwis Flickr; w przyszłości planowane jest dodanie obsługi kolejnych serwisów. Możliwość przesłania materiału do poszczególnych serwisów społecznościowych zależy od regionu.

Najważniejsze cechy

NEX-5T

Dane ogólne

Typ aparatu

Aparat cyfrowy z wymiennym obiektywem

Współpraca z obiektywami

Obiektywy Sony z mocowaniem E

Przetwornik obrazu

Typ

APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor APS HD CMOS

Liczba pikseli (efektywnie)

Około 16,1 megapiksela

System zapisu (fotografie)

Format zapisu

JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline),
RAW (format Sony ARW 2.3)

Tryby jakości obrazu

RAW, RAW + JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard

Efekty w obrazie

11 rodzajów (15 odmian): posteryzacja (kolor, cz.-b.), kolor pop, zdjęcie retro,
częściowy kolor (R,G,B,Y), obraz czarno-biały o dużym kontraście,
aparat-zabawka, miękki obraz high-key, miękka ostrość, obraz HDR,
obraz czarno-biały z bogatymi przejściami tonalnymi, miniatura

System zapisu (film)

Format zapisu

Zgodność z formatem AVCHD 2.0

MP4

Kompresja filmu

MPEG-4 AVC / H.264
MPEG-4 AVC / H.264

Format zapisu dźwięku

Dolby Digital (AC-3) 2 kanały
MPEG-4 AAC-LC 2 kanały

System zapisu filmu (AVCHD)

1920 x 1080 (50p, 28M, PS)

Około 28 Mb/s (maks. przepływność)

1920 x 1080 (50i, 24M, FX)

Około 24 Mb/s (maks. przepływność)

1920 x 1080 (50i, 17M, FH)

Około 17 Mb/s (przeciętna przepływność)

1920 x 1080 (25p, 24M, FX)

Około 24 Mb/s (maks. przepływność)

1920 x 1080 (25p, 17M, FH)

Około 17 Mb/s (przeciętna przepływność)

System nagrywania

Nośnik

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo,
Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD/SDHC/SDXC

System nastawiania ostrości

Typ

Fast Hybrid AF (AF z detekcją fazy/AF z detekcją kontrastu)

Pola ostrości

99 pól (AF z detekcją fazy)/ 25 pól (AF z detekcją kontrastu)

Śledzenie ostrości

Tak

Sterowanie ekspozycją

Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia)

Fotografie: ISO 100 – 25 600, automatyczna (ISO 100 – 3200)
Filmy: odpowiednik ISO 100 – 6400, automatyczna (odpowiednik ISO 100 – 3200)

Ekran LCD

Typ

7,5 cm (3,0"), panoramiczny TFT

Panel dotykowy

Tak, reagujący na nacisk

Liczba punktów (całkowita)

921 600 punktów

Regulacja kąta

Maksymalnie około 180° w górę, około 50° w dół

Inne cechy

Automatyczne komponowanie autoportretów i autoportret; rozpoznawanie twarzy i wykrywanie uśmiechu; zaawansowana automatyka (Superior Auto); panorama (2D); automatyka HDR; DRO; zdjęcia z ręki o zmierzchu; style twórcze; Kreatywność fotograficzna; Wi-Fi; ładowanie przez USB; PlayMemories Camera Apps (w wybranych krajach); NFC

Zoom cyfrowy

Inteligentny zoom (fotografie)

M: około 1,4x, S: około 2x

Zoom cyfrowy (fotografie)

Około 4x

Zoom cyfrowy (filmy)

Około 4x

Stabilizator obrazu SteadyShot™ INSIDE

Typ

Brak (zgodność ze stabilizatorem obrazu w obiektywie)

Zapis

Szybkość (maksymalna, w przybliżeniu), w zależności od warunków wykonania zdjęcia oraz użytej karty pamięci

W trybie ciągłym: maks. 3 kl./s

W trybie ciągłym z priorytetem szybkości: maks. 10 kl./s

Zasilanie

Fotografie

Około 330 zdjęć (norma Camera & Imaging Products Association)

Wymiary

(szer. × wys. × gł.) w mm, bez wystających elementów)

Około 110,8 x 58,8 x 38,9 mm