Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowa kamera Sony Action Cam Mini. Nowa perspektywa.

Komunikat prasowy   •   Wrz 03, 2014 16:45 CEST

  • Najmniejsza ze wszystkich kamer Action Cam — tylko 63 g i mniej więcej 2/3 wielkości i wagi dotychczasowych modeli 
  • Nowy pilot na przegub ręki wyposażony w GPS i funkcję podglądu na żywo
  • Fantastyczny obraz dzięki zastosowaniu obiektywu ZEISS Tessar®, przetwornika obrazu CMOS Exmor R™ i zaawansowanego stabilizatora obrazu SteadyShot™
  • Funkcja strumieniowej transmisji obrazu na żywo za pośrednictwem serwisu USTREAM™: łatwe dzielenie się wrażeniami ze znajomymi
  • Bezpłatny program Action Cam Movie Creator  do tworzenia fascynujących filmów

Wśród przeznaczonych dla poszukiwaczy przygód produktów Sony z rodziny Action Cam pojawiła się nowa, maleńka kamera Full HD Action Cam Mini HDR-AZ1VR.

Nowa kamera nagrywa świetny obraz i dźwięk — oglądany i słyszany na najzwyklejszym spacerze, na wycieczce górskiej, podczas jazdy na rowerze lub w dalekiej podróży. Kamera waży tylko 63 g [i] i jest o jedną trzecią mniejsza od swoich kuzynek z serii Action Cam. Mimo tych minimalnych wymiarów użytkownik może korzystać z wielu funkcji i technologii Sony, takich jak zaawansowany stabilizator obrazu SteadyShot, uzyskując piękny obraz Full HD oraz czysty dźwięk stereo — czyli dokładnie to, z czego słyną produkty Action Cam. Co więcej, obraz z szerokokątnego (170°) obiektywu kamery można nagrywać w formacie XAVC S przy 50 Mb/s. Aż trudno w to uwierzyć, patrząc na maleńką obudowę.

Wytrzymała kamera Action Cam Mini nie ucierpi nawet przy nagrywaniu w deszczu, podczas jazdy przez błotniste kałuże itp.: jej obudowa zapewnia ochronę przed zachlapaniem wodą na poziomie będącym odpowiednikiem klasy IPX4. Poszukiwacze jeszcze większych dawek adrenaliny mogą skorzystać z dostarczanej obudowy wodoodpornej, która pozwala nurkować z kamerą na głębokość 5 m [ii], a ponadto chroni przed przypadkowym uderzeniem lub upuszczeniem, piaskiem i pyłem.

Zestaw Action Cam Mini HDR-AZ1VR zawiera dodatkowo nowy, przeznaczony do noszenia na przegubie dłoni pilot z funkcją podglądu na żywo: RM-LVR2V [iii]. Pilot ten umożliwia nie tylko sprawdzanie obrazu na wbudowanym ekranie, lecz również pełne zdalne sterowanie, zmienianie ustawień, odtwarzanie i kasowanie materiału — bez zdejmowania kamery z kasku, kierownicy itp. Co więcej, pilot pozwala sterować nawet pięcioma kamerami, co przydaje się przy filmowaniu sceny z różnych ujęć. Ważną funkcją jest rejestracja danych GPS, które można następnie przesłać do kamery. Warto zwrócić uwagę, że mniejsze wymiary modelu AZ1 to właśnie efekt przeniesienia funkcji GPS z kamery do pilota.

Po powrocie do domu można skorzystać z nowego programu Action Cam Movie Creator, którego intuicyjny system obsługi bardzo ułatwia montaż atrakcyjnych filmów. Użytkownik ma do dyspozycji szereg funkcji edycyjnych, takich jak nakładanie na obraz prędkości i odległości. Program pozwala także prześledzić całą trasę półmaratonu, wycieczki rowerowej itp. Jeśli źródłowy materiał został nagrany w przyspieszonym tempie 120 kl./s, można nawet przygotowywać piękne ujęcia, przeznaczone do wyświetlenia w zwolnionym tempie.

Zastosowana w kamerze matryca CMOS Exmor RTM współpracuje z wysokiej klasy obiektywem ZEISS i wydajnym procesorem Sony BIONZ XTM. Zapewnia żywe, szczegółowe obrazy — nawet podczas zdjęć w gasnącym świetle u schyłku dnia. Nad stabilizacją wyglądu czuwa zaawansowany system SteadyShot [iv], który sprawdza się zarówno przy chodzeniu, jak i jeździe na motocyklu itp.

Ważną zaletą kamery HDR-AZ1VR jest funkcja strumieniowej transmisji obrazu na żywo za pośrednictwem serwisu USTREAM. Pozwala ona pochwalić się swoimi ewolucjami przed całym światem — i to już w momencie ich wykonywania [v]. Rozpoczynając strumieniową transmisję, można powiadomić o niej znajomych, wysyłając im informację przez serwis społecznościowy. Istnieje także możliwość sprawdzenia liczby widzów i nagrania strumieniowo przesyłanego filmu na kartę pamięci. 

Wzbogaciła się oferta akcesoriów, dodatkowo zwiększających funkcjonalność kamery i możliwości filmowania na powietrzu. Uchwyt do montażu kamery Action Cam na plecaku VCT-BPM1 umożliwia bezpieczne noszenie urządzenia na pasku od plecaka. BLT-CHM1 to wyposażony w klips uchwyt, który pozwala zamontować kamerę na głowie, na czapce itp. — i uwiecznić obraz oglądany własnymi oczami. Obudowa wodoodporna SPK-AZ1 eliminuje obawy o zalanie kamery, a akumulator NP-BY1 pozwala nie martwić się wizją wyczerpania źródła zasilania. Do nabycia jest także zestaw akcesoriów ACC-TRDCY, w którego skład wchodzi akumulator i ładowarka USB. W ofercie znajdują się ponadto cztery specjalnie skonfigurowane zestawy, w których oprócz kamery Action Cam Mini znajdują się akcesoria dla rowerzysty, snowboardzisty lub osób, które po prostu lubią emocje.

Wkrótce zacznie działać oficjalna strona internetowa Action Cam z najnowszymi informacjami o produkcie, aktualizacjami i filmami.

Nową kamerę Action Cam Mini HDR-AZ1 firmy Sony można już rezerwować na stronie www.sony.pl. Jej sprzedaż w Europie rozpocznie się w październiku 2014 r.


[i] Przybliżona waga z akumulatorem 

[ii] Ciągłość działania pod wodą — do głębokości 5 m i maksymalnie przez 30 minut — umożliwia nagrywanie sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kajakarstwo. System automatyki ostrości nie działa pod wodą, na przykład przy nurkowaniu w masce.

[iii] Pilot RM-LVR2V nie jest sprzedawany osobno.

[iv] Poziomy stabilizacji są takie same jak w modelu HDR-AS100V

[v] Rozdzielczość filmu wynosi 1280×720 lub 640×480. Wymagana jest rejestracja w serwisie do strumieniowej transmisji filmów oraz smartfon z funkcją modemu internetowego Wi-Fi (tethering) lub sieć Wi-Fi.

 

HDR-AZ1VR – dane techniczne

Przetwornik obrazu

Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1/2,3" wykonany w technologii BSI, rozdzielczość 11,9 megapiksela (efektywnie, w przybliżeniu)

Procesor obrazu

BIONZ X

Formaty wideo

XAVC S: 

1920x1080 60p/50p (50 Mb/s)

1920x1080 30p/25p (50 Mb/s)

1920x1080 24p (50 Mb/s)

MP4: 

PS:   1920x1080 60p/50p (28 Mb/s),

HQ:  1920x1080 30p/25p (16 Mb/s),

STD: 1280x720 30p/25p (6 Mb/s)

SSLOW: 1280x720 120p/100p (6 Mb/s)

VGA:   640x480 30p/25p (3 Mb/s)

HS120 (HS100): 1280x720 120p/100p (28 Mb/s)

Typ obiektywu

ZEISS Tessar® F2,8

Kąt widzenia

SteadyShot wyłączony: około 170°

SteadyShot włączony: około 120°

Stabilizacja obrazu

SteadyShot

Dźwięk

Mikrofon stereofoniczny

GPS

Tak [i]

Gniazda i złącza

Złącze Multi Terminal/Micro USB (obsługa urządzeń zgodnych z Micro USB)

Wi-Fi/NFC

Tak (sterowanie jednym dotknięciem)

Wymiary

24,2 x 36,0 x 74,0 mm (szer. x wys. x gł., w przybliżeniu)

Współpraca z kartami pamięci

MP4: karta pamięci microSD/microSDHC/microSDXC (klasa 4 lub wyższa), Memory Stick Micro™ (Mark 2)

XAVC S: karta pamięci microSDXC (klasa 10)

Waga

Około 63 g (z dostarczonym akumulatorem)

Pilot RM-LVR2 (dostarczany z HDR-AZ1VR) — dane techniczne

Najważniejsze cechy

GPS, Wi-Fi, wodoodporność do 3 m

Waga

Około 98 g (z paskiem)

Wymiary

72,3 x 50,2 x 20,8 mm (szer. x wys. x gł., w przybliżeniu)

Gniazda

Złącze Multi Terminal/Micro USB (obsługa urządzeń zgodnych z Micro USB)


[i] Wbudowany w pilot RM-LVR2V, nie w kamerę HDR-AZ1


Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net