Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowe kamery Handycam®: lepszy, płynniejszy i stabilniejszy obraz

Komunikat prasowy   •   Sty 07, 2014 02:00 CET

Kamery Sony Handycam® od lat znane są ze znakomitych filmów Full HD i fotografii. Dzięki zaawansowanym technologiom zapewniają jakość, której nie dorówna nie tylko żaden smartfon, ale i wiele kamer.

Wiosną 2014 roku odbędzie się premiera prestiżowego modelu HDR-CX900E, który mimo małych wymiarów wyznacza nowe standardy jakości obrazu i dźwięku z rodziny produktów Handycam®. W ofercie pojawi się także pięć innych modeli z takimi funkcjami, jak wyjątkowo efektywny stabilizator obrazu Balanced Optical SteadyShot, ulepszone projektory, łączność bezprzewodowa do łatwego udostępniania zdjęć czy zdalne sterowanie za pomocą smartfona.Handycam® CX900E: profesjonalna jakość obrazu bez niepotrzebnego obciążenia
Kamera HDR-CX900E daje nowe, niedostępne wcześniej w urządzeniach tej klasy możliwości twórczego wyrazu. Jako pierwszy model z rodziny Handycam® jest wyposażona w duży przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0", zdolny do uchwycenia niezwykłej wprost ilości detali. Wyjątkowy obraz cechuje się ponadto bardzo niskim poziomem szumów, nawet jeśli zdjęcia odbywają się o zmierzchu. Całości dopełniają zaawansowane funkcje zapisu dźwięku, rozwiązania rodem ze sprzętu profesjonalnego i zaskakująco prosta obsługa.

Do zapisu filmów Full HD z kamery CX900E można wykorzystać nowy format XAVC S, w którym maksymalna przepływność obrazu wynosi aż 50 Mb/s. Dla ambitnych filmowców oznacza to szansę na ukazanie wszystkich szczegółów i pełnego wymiaru emocjonalnego sceny nawet przy szybkim panoramowaniu, zupełnie jak przy użyciu kamery profesjonalnej. Dodatkową zaletą będzie tryb nagrywania 120 klatek na sekundę, który umożliwia dokładne obejrzenie biegu sprintera albo ruchów tancerki w pięciokrotnie zwolnionym tempie — oczywiście bez najmniejszego pogorszenia płynności obrazu.Do najważniejszych atutów dużego przetwornika obrazu należy atrakcyjny, miękki wygląd nieostrych fragmentów obrazu — tym piękniejszy, że kamera jest wyposażona w obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* z 7-listkową przysłoną. Do limitowania ilości światła służą trzy przełączane filtry ND. Dzięki nim profesjonalnie wyglądający efekt „bokeh” uzyskuje się bez zmiany czasu migawki, nawet podczas zdjęć plenerowych w pełnym słońcu.

Z myślą o zaawansowanych użytkownikach konstruktorzy kamery HDR-CX900E wprowadzili szereg rozwiązań, których można by się spodziewać po sprzęcie profesjonalnym. Do komponowania ujęć służy jasny, kontrastowy wizjer elektroniczny OLED o szerokim kącie widzenia. Nastawianie ostrości, ogniskowej, ekspozycji, wzmocnienia/czułości ISO i czasu migawki umożliwia dogodnie umieszczony na obiektywie pierścień oraz pokrętło ręcznej regulacji.

Lepsze zdjęcia dzięki zaawansowanej technologii
Wszystkie nowe modele Handycam® są wyposażone w przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o wysokiej rozdzielczości, który gwarantuje bogactwo szczegółów na filmach Full HD i fotografiach.

Optymalne ukazanie detali i strefowe osłabianie szumu jest zasługą nowego, szybszego i wydajniejszego procesora obrazu BIONZ X. Jego zadanie to nie tylko zapewnienie nieskazitelnych filmów i fotografii, lecz również współpraca z systemem stabilizacji obrazu Balanced Optical SteadyShot — nawet 13-krotnie skuteczniejszym[i] w kompensowaniu drgań kamery zarówno przy najszerszym kącie obiektywu, jak i maksymalnym zbliżeniu.

Duża moc obliczeniowa procesora BIONZ X umożliwiła wprowadzenie szeregu nowych rozwiązań, służących między innymi do zwiększenia maksymalnego zoomu. Po raz pierwszy w kamerach Handycam® technologia Pixel Super Resolution poprawia wygląd szczegółów w obrazach filmowanych z użyciem funkcji Clear Image Zoom, w powiększeniu do 60x[ii] . Kolejna nowość to równoczesny zapis filmu w dwóch formatach: zapewniającym najwyższą jakość AVCHD Full HD oraz popularnym MP4. Pliki MP4 można w prosty sposób przesyłać do smartfona i Internetu, wykorzystując wbudowane technologie NFC i Wi-Fi. Kamera pozwala również na równoczesną rejestrację obrazu Full HD w formacie XAVC S, przy przepływności 50 Mb/s, oraz w plikach MP4.Nowa jakość spontanicznych projekcji
Udoskonalone projektory w czterech nowych modelach Handycam®[iii] pozwalają na organizację improwizowanych seansów filmowych wszędzie, gdzie znajdzie się wystarczająco duża biała ściana lub inna odpowiednia powierzchnia. Znakomicie ułatwiają oglądanie nagrań z danego dnia bez komputera — na przykład na urlopie. Dzięki nowemu źródłu światła o natężeniu 50 lumenów model Handycam® PJ810E wyświetla obraz o przekątnej rzędu 200 cali (5 m).

Jeśli projekcja odbywa się pod pewnym kątem, obraz ulega deformacji, której skutki są obecnie kompensowane przez elektroniczny system korygowania zniekształceń trapezowych[iv] . Dla większej uniwersalności projektor obsługuje także sygnały z zewnętrznych źródeł: do kamery można więc podłączyć aparat cyfrowy, notebook lub smartfon, a następnie wyświetlić obraz na dużym ekranie — choćby na końcu świata.

Wybrane modele są wyposażone w precyzyjne ekrany Xtra Fine LCD z technologią WhiteMagic™[v] . Zwiększa ona jasność wyświetlanego obrazu dzięki zastosowaniu dodatkowych białych pikseli. Najlepiej widać to podczas zdjęć w plenerze w słoneczny dzień.

Po zakończeniu zdjęć można skorzystać z funkcji Motion Shot Video, w którą wyposażona jest większość modeli[vi]. Pozwala ona na tworzenie sekwencji nałożonych na siebie obrazów i szczegółową analizę każdego momentu akcji. W ten sposób można na przykład przeanalizować swoje serwy, wymach podczas gry w golfa itp.Jeszcze lepszy dźwięk do filmów
Nieskazitelny obraz zasługuje na odpowiednią oprawę dźwiękową.

Oglądając nagranie z zawodów sportowych, nikt nie ma ochoty słuchać uwag podekscytowanego operatora kamery. Funkcja My Voice Cancelling inteligentnie tłumi dźwięki o częstotliwości głosu, które dobiegają bezpośrednio zza kamery, bez zmiany poziomu głosu filmowanej osoby ani innych dźwięków z tła. Bezwiedne okrzyki zostaną zredukowane do szeptu, dzięki czemu sfilmowane osiągnięcia będą mówiły same za siebie.

Bezprzewodowa łączność z telefonem komórkowych za jednym dotknięciem
Technologie Wi-Fi[vii] i NFC, będące nowością w produktach Handycam®, pozwalają jednym dotknięciem rozpocząć transmisję filmów i zdjęć z kamery do smartfona albo tabletu. Zetknięcie kamery z innym urządzeniem wyposażonym w technologię NFC uruchamia również aplikację Smart Remote Control, służącą do zdalnego rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania telefonem połączonym przez Wi-Fi. Funkcja ta bardzo przydaje się podczas ujęć grupowych i przy występach solowych, gdy niewygodnie byłoby biec od kamery na scenę po włączeniu filmowania. Technologię Wi-Fi można również wykorzystać do bezprzewodowej transmisji filmów i fotografii w celu ich wyświetlenia na telewizorze[viii]: w tym celu wystarczy pobrać do posiadanego urządzenia z systemem iOS lub Android darmową aplikację PlayMemories Mobile.Akcesoria do kamer Handycam®
Nagrywając z pewnego dystansu głos i inne dźwięki, warto zaopatrzyć się w mikrofon ECM-GZ1M o silnie kierunkowej charakterystyce. Przy filmowaniu z odległości do 100 metrów doskonale sprawdza się również mikrofon bezprzewodowy ECM-W1M, oparty na technologii Bluetooth®. W trybie interaktywnej łączności umożliwia on nawet dwukierunkową rozmowę między operatorem kamery a filmowaną osobą. W ofercie jest również mikrofon bezprzewodowy ECM-AW4 o zasięgu do 50 metrów. Modele ECM-GZ1M, ECM-W1M i ECM-AW4 mogą współpracować z każdą kamerą Handycam® i aparatem cyfrowym wyposażonymi w stopkę Sony Multi Interface.

Przeznaczony do modelu PJ530E ochraniacz MC VF-K46MP chroni powierzchnię obiektywu przed zakurzeniem i porysowaniem. Nie zakłóca przy tym działania systemu Balanced Optical SteadyShot. Jako zabezpieczenie 3,5-calowego ekranu kamery CX900E można wykorzystać folię ochronną PCK-LS35W, która ma właściwości przeciwodblaskowe i chroni przed powstawaniem śladów po palcach. Do modeli Handycam z 3-calowym ekranem, między innymi PJ810E i PJ530E, przeznaczona jest natomiast folia PCK-LS30W.

Kamery Handycam® Full HD z oferty na wiosnę 2014 można już zamawiać na stronie www.sony.pl; rozpoczęcie ich sprzedaży w Europie zaplanowano na luty 2014 r.


Kamery Handycam® na wiosnę 2014 – najważniejsze dane techniczne

HDR-CX900E

- Przetwornik CMOS Exmor R™ typu 1,0"

- Wykonywanie fotografii o rozdzielczości 20 megapikseli

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (29 mm) obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* F2,8-4,5

- Zoom optyczny 12x

- Clear Image Zoom 24x

- Wizjer OLED typu 0,39"

- Dotykowy wyświetlacz Xtra Fine LCD 3,5" (921 tys. punktów)

- Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem

- Duża przepływność filmów HD 50p/25p/24p w formacie XAVC S

- AVCHD 50p/24p/50i

- MP4 25p

- Tryb nagrywania 120 klatek na sekundę (1280x720)

- Mikrofon 5.1-kanałowy

- Tryby Cinematone Gamma/Colour
- Wi-Fi/NFC z funkcjami zdalnego sterowania jednym dotknięciem i udostępniania jednym dotknięciem

- Pierścień na obiektywie i pokrętło ręcznego wyboru ustawień

- Filtry ND

- Wyświetlanie poziomu dźwięku

- Funkcja My Voice Cancelling

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

- Stopka Multi Interface

HDR-PJ810E

- Projektor o natężeniu 50 lumenów, wejście zewnętrzne i korygowanie zniekształceń trapezowych

- Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 6,14 megapiksela

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (26,6 mm) obiektyw typu G, F1,8-3,4

- Zoom optyczny 12x

- Clear Image Zoom 24x

- Wizjer elektroniczny typu 0,2"

- Dotykowy wyświetlacz Xtra Fine LCD 3,0" (921 tys. punktów) z technologią WhiteMagic™

- Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem

- AVCHD 50p/24p/50i

- MP4 25p

- Mikrofon 5.1-kanałowy

- Wi-Fi/NFC z funkcjami zdalnego sterowania jednym dotknięciem i udostępniania jednym dotknięciem

- Funkcja My Voice Cancelling

- Funkcja Motion Shot Video

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

- Stopka Multi Interface

HDR-PJ530E

- Projektor o natężeniu 25 lumenów i wejście zewnętrzne

- Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 2,29 megapiksela

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (26,8 mm) obiektyw typu G, F1,8-4,0

- Zoom optyczny 30x

- Clear Image Zoom 60x

- Dotykowy wyświetlacz LCD 3,0" (460 tys. punktów)

- Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem

- AVCHD 50p/50i

- MP4 25p

- Mikrofon 5.1-kanałowy

- Wi-Fi/NFC z funkcjami zdalnego sterowania jednym dotknięciem i udostepniania jednym dotknięciem

- Funkcja My Voice Cancelling

- Funkcja Motion Shot Video

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

- Stopka Multi Interface

HDR-PJ330E

- Projektor o natężeniu 13 lumenów i wejście zewnętrzne

- Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 2,29 megapiksela

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (26,8 mm) obiektyw typu G, F1,8-4,0

- Zoom optyczny 30x

- Clear Image Zoom 60x

- Dotykowy wyświetlacz LCD 2,7" (230 tys. punktów)

- Stabilizator obrazu Optical SteadyShot z inteligentnym trybem aktywnym

- AVCHD 50p/50i

- Mikrofon 2-kanałowy

- Wi-Fi/NFC z funkcjami zdalnego sterowania jednym dotknięciem i udostępniania jednym dotknięciem

- Funkcja Motion Shot Video

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

HDR-PJ240E

- Projektor o natężeniu 13 lumenów i wejście zewnętrzne

- Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 2,29 megapiksela

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (29,8 mm) obiektyw Zeiss Tessar F1,9-4,0

- Zoom optyczny 27x

- Clear Image Zoom 54x

- Wyświetlacz LCD 2,7" (230 tys. punktów)

- Elektroniczny stabilizator obrazu SteadyShot z „aktywnym” trybem

- Mikrofon 2-kanałowy

- AVCHD 50p/50i

- Funkcja Motion Shot Video

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

HDR-CX240E

- Przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ o efektywnej rozdzielczości 2,29 megapiksela

- Procesor BIONZ X

- Szerokokątny (29,8 mm) obiektyw Zeiss Tessar F1,9-4,0

- Zoom optyczny 27x

- Clear Image Zoom 54x

- Dotykowy wyświetlacz LCD 2,7" (230 tys. punktów)

- Elektroniczny stabilizator obrazu SteadyShot z „aktywnym” trybem

- Mikrofon 2-kanałowy

- AVCHD 50p/50i

- Funkcja Motion Shot Video

- Nagrywanie filmu w dwóch formatach

- Efekty zdjęciowe

- Technologia TRILUMINOS Colour

i] System Balanced Optical SteadyShot zapewnia teraz 13-krotnie lepszy efekt stabilizacji od szerokiego kąta do teleobiektywu; stabilizator Optical SteadyShot z inteligentnym trybem aktywnym działa obecnie 13x razy wydajniej przy szerokim kącie obiektywu.

[ii] 60x dla HDR-PJ530E, HDR-PJ330E, HDR-PJ240E i HDR-CX240E. 24x dla HDR-CX900E i HDR-PJ810E

[iii] HDR-PJ810E, HDR-PJ530E, HDR-PJ330E i HDR-PJ240E

[iv] Tylko HDR-PJ810E

[v] Tylko HDR-PJ810E

[vi] Oprócz HDR-CX900E

[vii] Oprócz HDR-CX240E i HDR-PJ240E

[viii] Wymagany jest telewizor zgodny z trybem urządzenia renderującego DLNA oraz punkt dostępowy. Nie jest obsługiwany format XAVC S