Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowe kamery Handycam® Sony: jeszcze wyższa jakość obrazu, świetny dźwięk i łączność

Komunikat prasowy   •   Sty 08, 2013 02:00 CET

Firma Sony odświeża ofertę popularnych kamer Handycam® Full HD.

Wyróżnikiem nowych modeli jest nie tylko lepsza jakość obrazu i większa funkcjonalność, lecz również niezwykłe możliwości prezentowania i wykorzystywania filmów. W uzyskaniu płynniejszych, bardziej profesjonalnych nagrań pomaga innowacyjny stabilizator obrazu Balanced Optical SteadyShot. Projektory w wielu modelach są jaśniejsze niż w modelach z ubiegłego roku, a nowe wejście zewnętrznego sygnału pozwala wyświetlić zawartość ekranu tabletu, smartfona lub komputera na ścianie albo innej płaskiej, jasnej powierzchni.

Nowością w gamie produktów Handycam® jest oferowany oddzielnie adapter Wi-Fi, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie ujęć filmowych i fotografii, jak również zdalne sterowanie kamerą przy użyciu smartfonu1.

Wyższa jakość obrazu i dźwięku

Wszystkie nowe modele Full HD są wyposażone w przetworniki obrazu CMOS Exmor R™, umożliwiające rejestrację pięknych, szczegółowych filmów i fotografii. W efekcie nagrania mogą stanowić prawdziwy powód do dumy – nawet gdy są dokonywane przy słabym oświetleniu, będącym dla wielu kamer i smartfonów barierą nie do pokonania.

Przybyło modeli wyposażonych w firmową technologię Sony Balanced Optical SteadyShot – zaawansowany stabilizator obrazu, który eliminuje skoki obrazu przy zdjęciach z ręki i zapewnia większą płynność i stabilność nagrania w niemal każdych warunkach. „Szybująca” soczewka i matryca w kamerze zapewniają nawet 13-krotnie większą skuteczność stabilizacji w całym zakresie ustawień zoomu, od najszerszego kąta po maksymalne zbliżenie.

Każda kamera z nowej rodziny – nawet najprostszy model HD Handycam® – jest wyposażona w szerokokątny obiektyw o minimalnej ogniskowej poniżej 30 mm. Oznacza to, że w kadrze łatwiej będzie zmieścić rozległy krajobraz, scenę z zabawy, czy dużą grupę osób.

Wspólną cechą wszystkich modeli jest zgodność z nową technologią „TRILUMINOS Colour”2. Dzięki tej technologii, przy oglądaniu filmów i zdjęć na telewizorze BRAVIA z technologią „TRILUMINOS Display”, można nacieszyć wzrok feerią żywych, nadzwyczaj realistycznych barw.

Cechą charakterystyczną nowych kamer jest również wyższa jakość dźwięku. Opracowany przez Sony zaawansowany system dźwiękowy (w wybranych modelach) wprowadza szereg ulepszeń jakościowych, które owocują wyższą jakością ścieżki dźwiękowej – zawierającej zarówno zapis koncertu na stadionie czy rozmowy podczas spotkania rodzinnego. Niektóre modele są ponadto wyposażone w zewnętrzny mikrofon o wysokiej jakości, który gwarantuje najwyższą precyzję rejestracji dźwięku.

Rozszerzenie zakresu dynamicznego poprawia czystość zapisu zarówno cichych, jak i głośnych dźwięków. Dla uzyskania najlepszych wyników i uniknięcia zniekształceń możliwe jest sterowanie poziomami nagrywania – nawet przy ekstremalnych poziomach głośności, przy których mikrofon smartfona albo aparatu po prostu nie radzi sobie z przesterowaniem. A jeśli jakość ścieżki dźwiękowej ma pierwszorzędne znaczenie, można skorzystać z jednego z oferowanych oddzielnie zewnętrznych mikrofonów Sony.

Więcej sposobów prezentowania i utrwalania zdarzeń

Dzięki zwiększeniu mocy projektor wyświetla teraz jaśniejszy obraz i pozwala na uczestnictwo w pokazie wszystkim osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Natężenie światła z najlepszego w gamie modelu Handycam® PJ780V wzrosło o ponad 50%. W połączeniu z wyższą rozdzielczością przekłada się to na większą ostrość i czystość wyświetlanego obrazu.

Większość modeli z projektorami jest również wyposażona w wejście HDMI. Można je połączyć z wyjściem smartfona, tabletu albo komputera3, a następnie używać kamery do projekcji filmów, pokazów slajdów, stron www lub gier na pobliską ścianę lub inną jasną, płaską powierzchnię.

Nowością w rodzinie Handycam® jest możliwość wyboru formatu, w jakim będzie zapisywany film HD: AVCHD lub MP4. Pierwszy z nich gwarantuje najwyższą możliwą jakość obrazu wyświetlanego na telewizorze Full HD albo archiwizowanego na nośniku Blu-ray Disc. Alternatywą jest zapis szczegółowego obrazu w popularnym, cechującym się mniejszą przepływnością formacie MP4 – doskonałym do publikowania nagrań w Internecie, umieszczania ich w serwisach społecznościowych itp.

Nowe akcesoria do kamer Handycam®

Wszystkie nowe kamery Handycam® są wyposażone w wielozłącze „Multi Terminal”, które umożliwia inteligentną komunikację między kamerą a akcesoriami.

Nowe modele od HDR-PJ/CX400 wzwyż mają stopkę Multi Interface, pozwalającą na zasilanie z kamery takich akcesoriów, jak lampy błyskowe i mikrofony. Stopka Multi Interface została opracowana jako zunifikowane rozwiązanie do różnych urządzeń obrazujących Sony: aparatów cyfrowych, cyfrowych kamer wideo i aparatów z wymiennymi obiektywami. Może także współpracować z akcesoriami Sony zgodnymi ze standardem ISO.

Wśród akcesoriów przeznaczonych do modeli Handycam® 2013 ze stopką Multi Interface na szczególną uwagę zasługuje miniaturowy adapter Wi-Fi ADP-WL1M, dzięki któremu użytkownicy kamer Handycam® po raz pierwszy mogą korzystać z łączności bezprzewodowej. Urządzenie to pozwala na łatwe, bezprzewodowe przesyłanie plików z filmami MP4 i zdjęciami do smartfonu albo tabletu, jak również na bezprzewodową archiwizację zdjęć i filmów na komputerze. Dzięki łączności bezprzewodowej posiadacze smartfonów mogą ich nawet używać jako bezprzewodowych pilotów do kamery, sterujących funkcjami rozpoczynania/zatrzymywania nagrania, zoomem itp.

HVL-LEIR1 to poręczna, zasilana z baterii R6 lampa wideo przeznaczona do nowych kamer ze stopką Multi Interface. Może ona również pełnić funkcję promiennika podczerwieni przeznaczonego do nagrywania materiału „bez światła” kamerą Handycam® z funkcją NightShot albo Super NightShot.

Ze stopką Multi Interface współpracuje także mikrofon stereofoniczny ECM-XYST1M, który dzięki szerokiemu pasmo przenoszenia gwarantuje wysoką jakość rejestracji dialogów i innych dźwięków z planu.

Przenośny głośnik RDP-CA2 jest przeznaczony do podłączenia do współpracujących modeli kamer wyposażonych w wielozłącze. Urządzenie emituje dźwięk we wszystkich kierunkach i znakomicie poprawia czystość i bogactwo dźwięku przy wyświetlaniu filmów z użyciem wbudowanego w kamerę projektora.

W ofercie akcesoriów do kamer Handycam® z wielozłączem „Multi Terminal” pojawiły się trzy nowe statywy: miniaturowy VCT-VPR1, mocny VCT-VPR10 i najbardziej zaawansowany VCT-VPR100.

Najważniejsze cechy: nowe modele Handycam®

Handycam® PJ780VE — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 25p/50p; obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar z rozszerzonym zoomem 17x / zoomem optycznym 10x / szerokim kątem 26 mm; stabilizator Balanced Optical SteadyShot; projektor wytwarzający strumień 35 lumenów i głośniki stereo; wejście HDMI zewnętrznego sygnału dla projektora; zaawansowany procesor dźwięku; zewnętrzny mikrofon o wysokiej jakości; wizjer elektroniczny; pokrętło ręcznej regulacji; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4; zgodność z Wi-Fi

Handycam® PJ650VE — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 25p/50p; obiektyw Sony G z rozszerzonym zoomem 20x / zoomem optycznym 12x / szerokim kątem 26,8 mm; stabilizator Balanced Optical SteadyShot; projektor wytwarzający strumień 20 lumenów i głośniki stereo; wejście HDMI zewnętrznego sygnału dla projektora; zaawansowany procesor dźwięku; wizjer elektroniczny; pokrętło ręcznej regulacji; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4; zgodność z Wi-Fi

Handycam® PJ420VE — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 25p/50p; obiektyw Sony G z rozszerzonym zoomem 55x / zoomem optycznym 30x / szerokim kątem 26,8 mm; stabilizator Balanced Optical SteadyShot; projektor wytwarzający strumień 13 lumenów i głośniki stereo; wejście HDMI zewnętrznego sygnału dla projektora; zaawansowany procesor dźwięku; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4; zgodność z Wi-Fi

Handycam® PJ320VE — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 50p; obiektyw Sony G z rozszerzonym zoomem 55x / zoomem optycznym 30x / szerokim kątem 26,8 mm; stabilizator Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem; projektor wytwarzający strumień 13 lumenów i głośniki stereo; wejście HDMI zewnętrznego sygnału dla projektora; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4

Handycam® CX410VE — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 25p/50p; obiektyw Sony G z rozszerzonym zoomem 55x / zoomem optycznym 30x / szerokim kątem 26,8 mm; stabilizator Balanced Optical SteadyShot; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4; zgodność z Wi-Fi

Handycam® CX320E — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 50p; obiektyw Sony G z rozszerzonym zoomem 55x / zoomem optycznym 30x / szerokim kątem 26,8 mm; stabilizator Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem; stopka Multi Interface; zapis w formacie AVCHD/MP4; zgodność z Wi-Fi

Handycam® CX280E — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 50p; obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z rozszerzonym zoomem 50x / zoomem optycznym 27x / szerokim kątem 29,8 mm; stabilizator Optical SteadyShot; zapis w formacie AVCHD/MP4

Handycam® CX220E — matryca CMOS Exmor R™; Full HD 50p; obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z rozszerzonym zoomem 32x / zoomem optycznym 27x / szerokim kątem 29,8 mm; elektroniczny stabilizator SteadyShot; zapis w formacie AVCHD/MP4

Nowe kamery Handycam® HD firmy Sony pojawią się w Polsce w pierwszej połowie 2013 r.

1 Nie gwarantuje się zgodności ze wszystkimi smartfonami

2 „TRILUMINOS™ Colour” i „TRILUMINOS™ Display” to stosowane przez Sony nazwy marketingowe/promocyjne, które służą do identyfikacji produktów i usług zapewniających rozszerzony zakres reprodukcji barw na filmach i fotografiach.

3 Do podłączenia niektórych urządzeń może być potrzebny adapter. Zgodność z adapterami należy sprawdzić przed zakupem.