Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowe kamery Sony Handycam®: utrwalanie najważniejszych chwil życia w standardzie 4K

Komunikat prasowy   •   Sty 06, 2016 02:00 CET

Dzięki nowym kamerom Handycam — jednej 4K[i] i dwóm HD — dzisiejsze ważne chwile zmieniają się w najwspanialsze wspomnienia

  • Kamera 4K Handycam FDR-AX53 wyposażona w nowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™: około 1,6x większe piksele[ii] i niezrównana czułość, zwłaszcza przy słabym oświetleniu
  • Nowy obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* o bardzo dużej rozdzielczości: ogniskowa od 26,8 mm [iii], 20-krotny zoom optyczny i funkcja Clear Image Zoom 30x[iv]
  • 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu Balanced Optical SteadyShot™ z nowym inteligentnym trybem aktywnym[v], kompensującym drgania kamery nawet przy bieganiu
  • Nowa konstrukcja mikrofonu umożliwiająca przechwytywanie dźwięku z pięciu kierunków
  • Nagrywanie obrazu Full HD przy 100 kl./s: możliwość uzyskania w postprodukcji fantastycznych sekwencji w zwolnionym tempievi
  • Profesjonalne rozwiązania zwiększające uniwersalność podczas zdjęć: pierścień ręcznej regulacji, wizjer elektroniczny oraz zapis kodu czasowego i bitów użytkownika
  • Kamery HD HDR-CX625HDR-CX450 z rozbudowanym zestawem funkcji: 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, szybkim, inteligentnym systemem AF oraz funkcją tworzenia animacji poklatkowych

Najważniejsze chwile z życia potrafią trwać tak krótko, że nie starcza czasu, by w pełni je docenić. Pierwsze kroki dziecka, przedstawienie w szkole, ukończenie studiów, ślub... Film pozwalający ponownie przeżyć najszczęśliwsze chwile w gronie przyjaciół i rodziny potrafi być najcenniejszym skarbem. Najnowsze kamery Sony Handycam pozwalają uwiecznić te momenty z żywymi szczegółami.

FDR-AX53: kamera 4K Handycam zapewniająca fantastyczną jakość obrazu

W ofercie kamer Sony na ten rok prym wiedzie model 4K Handycam FDR‑AX53, łączący lepszą jakość obrazu z wyjątkowymi możliwościami dźwiękowymi.

Nowy przetwornik CMOS Exmor R kamery FDR-AX53 umożliwia rejestrację niezwykle szczegółowych filmów 4K. Jego piksele są około 1,6x większeii i dlatego model FDR-AX53 odznacza się znacznie lepszą czułością niż jego poprzednik. Zapewnia dzięki temu fantastycznie wyraźny obraz i nieprzeciętną rozdzielczość nawet przy słabym oświetleniu.

Kamera FDR-AX53 jest wyposażona w nowo opracowany obiektyw ZEISS o szerokim zakresie ogniskowych: od 26,8 mm wzwyż. Ze względu na imponujący zoom — optyczny 20x oraz Clear Image Zoom 30x (4K) / 40x (FHD) — pozwala on na uzyskanie pięknych zbliżeń.

Zastosowanie zaawansowanej soczewki asferycznej (AA) i szkła niskodyspersyjnego (ED) znacznie ogranicza przebarwienia na krawędziach obiektów i zapewnia wierną kolorystykę nagrania. Wielowarstwowa powłoka ZEISS T* osłabia niepożądane refleksy i poświatę. Dzięki niej obraz jest wyraźniejszy nawet przy filmowaniu na zewnątrz w pełnym słońcu.

FDR-AX53 to pierwsza kamera Handycam z udoskonaloną wersją firmowego stabilizatora obrazu Balance Optical SteadyShot: 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, który zapewnia szczegółowy obraz przy nagrywaniu z ręki, a dzięki nowemu inteligentnemu trybowi aktywnemuiv gwarantuje wyraźny film nawet podczas biegania. Ten niezwykle wydajny system doskonale spisuje się przy każdym kącie widzenia, także w ruchu i przy nastawionym maksymalnym, 20-krotnym zoomie optycznym. Nowy, inteligentny tryb aktywny pozwala uzyskać wyraźny obraz HD nawet przy filmowaniu w biegu.

Kamera FDR-AX53 nagrywa obraz o rozdzielczości 4K w wysoko wydajnym formacie XAVC S™[vi], przy przepływności 100 Mb/s. Każda klatka jest więc wypełniona mnóstwem szczegółów, takich jak rozpryskujące się fale czy wielobarwne confetti.

Szybki, inteligentny system AF kamery, wykorzystany również w korpusie Sony α7S II, optymalizuje wymianę danych między obiektywem a procesorem. W rezultacie system ten działa do 40% szybciejii niż w poprzednich modelach i pozwala dokładniej przewidywać ruch obiektu.

Wysoka jakość dźwięku

Konstrukcja mikrofonu kamery FDR-AX53 umożliwia rejestrację dźwięku z pięciu kierunków i zapewnia bardziej realistyczne wrażenia przy słuchaniu. Dzięki udoskonaleniom konstrukcyjnym poziom zakłóceń zmniejszył się o około 40%ii, a efekt stereo jest mniej więcej dwukrotnie lepszy niż w poprzednich modelachii. Pozwala to uzyskać wyraźne nagrania w wielu środowiskach. 5.1-kanałowy mikrofon rejestruje dwukanałowy dźwięk stereofoniczny przy nagrywaniu w formacie XAVC S 4K/HD lub 5.1‑kanałowy dźwięk przestrzenny w formacie AVCHD. Dodatkowo, podczas nagrywania funkcja My Voice Canceling tłumi głos użytkownika.

Nagrywanie obrazu Full HD 100 kl./s do odtworzenia w zwolnionym tempie[vii]

FDR-AX53 to pierwszy model Handycam z funkcją zapisu materiału filmowego Full HD przy 100 kl./s. Takie nagranie można później przekształcić w fantastyczny film w zwolnionym tempie, używając do tego bezpłatnego programu komputerowego PlayMemories Home™.

W urządzeniu nie brakuje elementów zapożyczonych ze sprzętu profesjonalnego. Należy do nich pierścień ręcznej regulacji, przycisk o programowalnej funkcji (zoom, ostrość, ekspozycja) oraz wizjer elektroniczny, który ułatwia komponowanie scen w pełnym słońcu. Aby ułatwić sobie montaż nagrania, zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z kodu czasowego i bitów użytkownika.

Materiał filmowy w rozdzielczości 4K można wyświetlać w domu przy użyciu dostarczonego przewodu HDMI zarówno na telewizorach 4K, jak i HD. W tym drugim przypadku wbudowany w kamerę system automatycznej konwersji klatek 4K obniża ich rozdzielczość do Full HD. Kamera pozwala też wykadrować[viii] wybrany fragment obrazu 4K i wyświetlić go w jakości Full HD.

Więcej sposobów utrwalania zdarzeń i dzielenia się wspomnieniami

W ofercie kamer Full HD firmy Sony pojawiają się dwa nowe modele: HDR‑CX625 i HDR-CX450. Tak jak w przypadku poprzednich modeli minimalna ogniskowa ich obiektywów wynosi 26,8 mm, co pozwala na utrwalenie pięknych, rodzinnych chwil w każdej sytuacji. Dla zapewnienia szczegółowego obrazu oba nowe modele są wyposażone w zaawansowane systemy stabilizacji obrazu: Balanced Optical SteadyShot z 5-kierunkowym inteligentnym trybem aktywnym w modelu HDR-CX625 oraz Optical SteadyShot z 5-kierunkowym inteligentnym trybem aktywnym w HDR‑CX450.

Nowe kamery umożliwiają zapis w formacie XAVC S przy przepływności 50 Mb/sv, a za ustawianie ostrości odpowiada w nich szybki, inteligentny system AF. Znakomita jakość dźwięku będzie zasługą 5.1-kanałowego mikrofonu dźwięku przestrzennego[ix] i funkcji My Voice Canceling.

Do porządkowania i edycji nagrań można użyć bezpłatnego programu komputerowego Sony PlayMemories Home™. Program ten pozwala też tworzyć własne filmy poklatkowe o wysokiej jakościvi: w rozdzielczości 4K przy użyciu kamery FDR-AX53 oraz HD w przypadku kamer HDR-CX625 i HDR-CX450.

Transmisje na żywo

Wszystkie trzy modele Handycam umożliwiają strumieniową transmisję na żywo za pośrednictwem serwisu USTREAMTM[x]. Do przesyłania obrazu HD i dźwięku potrzebny jest więc tylko punkt dostępu do sieci bezprzewodowej. Teraz ważne chwile mogą obejrzeć nawet bliscy znajdujący się na drugim krańcu świata.

Nowe modele, tak jak wszystkie kamery Sony Handycam, są wyposażone w funkcję automatycznego montażu w kamerze: Highlight Movie Maker[xi]. Jej działanie polega na wybieraniu najważniejszych scen, takich jak śmiech czy ujęcia w zbliżeniu, i łączeniu ich w krótki film, bez potrzeby postprodukcji. Tak powstały materiał można wzbogacić efektami przejścia i ścieżką dźwiękową, a następnie opublikować w serwisach społecznościowych w postaci filmy MP4.

Nowe kamery 4K Handycam firmy Sony pojawią się w Europie w marcu 2016 r.; kamery Full HD będzie można nabyć od połowy lutego 2016 r.

Pełne dane techniczne nowego modelu FDR-AX53 można znaleźć tutaj; modelu HDR-CX625 tutaj, a HDR-CX450 tutaj.

[i]3840 x 2160 pikseli

[ii] W porównaniu z modelami FDR-AXP33/FDR-AX33

[iii] Równowartość 35 mm

[iv] Zoom optyczny 20x, Clear Image Zoom 30x (4K) / 40x (FHD)

[iv] Tylko przy nagrywaniu HD

[v] Do nagrywania w formacie XAVC S 4K 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci SDXC/SDHC UHS-I U3 lub szybsza. Do nagrywania w formacie XAVC S 4K 60 Mb/s oraz XAVC S HD 50 Mb/s potrzebna jest karta pamięci SDXC/SDHC.

[vi] Funkcja dostępna w programie PlayMemories Home. Do tworzenia animacji poklatkowych wymagana jest wersja 5.1 (Windows) / 3.1 (Mac), której wydanie jest planowane na styczeń 2016 r., lub nowsza wersja.

[vii] Minimalne rozmiary skadrowanego fragmentu to 1920 x 1080 pikseli.

[viii] Zapis dźwięku 5.1-kanałowego jest możliwy tylko w formacie AVCHD

[xx] Wymagany jest router Wi-Fi lub smartfon z funkcją modemu internetowego (tethering).

[xi] Tylko w formacie AVCHD


Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net