Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowe modele aparatów Sony Smart-shot — i nowe zastosowanie wymiennych obiektywów

Komunikat prasowy   •   Wrz 03, 2014 16:45 CEST

Firma Sony rozwija serię produktów Smart-shot, łączących spontaniczność wykonywania zdjęć przy użyciu smartfona i łatwość ich udostępniania z wysoką jakością obrazu i twórczym potencjałem zaawansowanego aparatu.

Aparaty z tej serii łączą się ze smartfonem przez Wi-Fi. Wprowadzone aktualizacje oprogramowania modeli QX100 i QX10[i] oraz ulepszenia aplikacji PlayMemories Mobile przyspieszyły nawiązywanie łączności przez NFC. Znacznie krócej trwa łączenie z telefonami Xperia[ii].

Łatwą obsługę wszystkich modeli zapewnia bezpłatna aplikacja Sony PlayMemories Mobile w nowej wersji 5.0, przeznaczona na smartfony z systemem Android i iOS. Wprowadzone w niej zmiany objęły między innymi graficzny system obsługi. Teraz bez porównania łatwiej jest sterować aparatem i wykonywać zdjęcia jedną ręką. Użytkownik może też wyświetlić na ekranie telefonu siatkę linii pomocniczych, ułatwiających nadanie zdjęciom prawidłowej kompozycji. Kolejna nowość to wykorzystanie modułu GPS, który dodaje dane geolokalizacyjne do nowo zrobionych zdjęć przesyłanych do smartfona[iii]. Migawkę aparatu można obecnie wyzwolić wprost z ekranu dotykowego, a automatyczne przesyłanie zdjęć do telefonu daje możliwość ich błyskawicznego udostępnienia.

ILCE-QX1

Model ILCE-QX1 to propozycja dla doświadczonych fotografów, którzy chcą używać posiadanych już obiektywów z mocowaniem typu E — szerokokątnych, do makrofotografii, teleobiektywów itp. — i dobierać je do planowanego ujęcia. Użytkownik może ponadto wybierać ustawienia ekspozycji, ostrości i trybu fotografowania.

W aparacie zastosowano 20,1-megapikselową matrycę Exmor CMOS formatu APS-C. Rejestruje ona nieskazitelne, szczegółowe obrazy, uzyskiwane normalnie tylko przy użyciu znacznie większych aparatów. Pierwszorzędne znaczenie dla jakości obrazu ma również zaawansowany procesor Sony BIONZ X, który obecnie umożliwia ulepszoną, strefową redukcję szumów. Efekty jego działania — czyli minimalny poziom szumu — najlepiej widać na zdjęciach wykonanych w słabym i bardzo słabym oświetleniu, stanowiącym poważny problem dla aparatów z małymi przetwornikami obrazu.

Duże wymiary przetwornika pozwalają ponadto na uzyskanie profesjonalnego efektu „bokeh”, czyli miękkiego rozmycia tła i innych nieostrych fragmentów obrazu, jakiego nie zapewni żaden smartfon.

Aparat ma szereg innych funkcji, które przydadzą się zarówno zaawansowanym, jak i początkującym fotografom. Należy do nich tryb „Lepsza automatyka”. Po jego włączeniu urządzenie rozpoznaje dziesiątki rodzajów scen — takich jak krajobrazy czy zdjęcia portretowe pod światło — i automatycznie dobiera ustawienia zapewniające optymalne rezultaty. W modelu QX1 pojawiło się też kilka cech dobrze znanych użytkownikom zaawansowanych modeli, ale niedostępnych dotąd w aparatach Smart-shot. Jedną z nich jest tryb zapisu zdjęć w plikach RAW, dających największe możliwości późniejszej obróbki obrazu. Kolejna nowość w serii QX to podnoszona lampa błyskowa, umożliwiająca doświetlanie portretów i wnętrz oraz fotografowanie nocą.

Razem z modelem QX1 w ofercie pojawi się wykonana ze skóry ekologicznej, brązowa torba z paskiem LCS-QXA. Można ją nosić na ramieniu lub na pasku od spodni, w obu przypadkach uzyskując skuteczną ochronę aparatu.

DSC-QX30

Prawdziwą piętą achillesową aparatów w smartfonie jest zoom. Próba wykonania zdjęcia w zbliżeniu na ogół kończy się uzyskaniem ziarnistej fotografii, zamazanej wskutek poruszenia aparatu. Aparat Smart-shot DSC-QX30 zapewnia w takiej sytuacji czysty i wyraźny obraz: jest wyposażony w obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym i stabilizator obrazu Optical SteadyShot.

Użytkownik może bezstopniowo regulować ogniskową w zakresie od 24 mm[iv] przy najszerszym kącie do 720 mm. Uzyskiwane zbliżenie jest tak duże, że pozwala szczegółowo pokazać na zdjęciach osoby znajdujące się w odległości 40 m. W razie potrzeby można jeszcze skorzystać z funkcji Clear Image Zoom — i zwiększyć zbliżenie do 60x bez obniżenia liczby pikseli.

Zalety nowego aparatu nie ograniczają się do bardzo mocnego zoomu. Użytkownik ma również do dyspozycji system AF z funkcją śledzenia ostrości oraz tryb zdjęć seryjnych, który pozwala utrwalać szybkie akcje na sekwencji ostrych fotografii wykonywanych w tempie do 10 kl./s. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku aparat nagra także piękny, płynny film Full HD 60p[v].

Oba nowe modele Smart-shot współpracują z pilotami Sony z funkcją podglądu na żywo: RM-LVR1[vi] i RM-LVR2V[vii] [viii]. Oba te piloty są przeznaczone do noszenia na przegubie dłoni. Umożliwiają podgląd obrazu z maksymalnie pięciu podłączonych aparatów i kamer, dzięki czemu pozwalają nagrywać obraz w różnych ujęciach.

Nowe odmiany kolorystyczne modelu DSC-QX10

Model QX10, oferowany dotąd w wersji białej i czarnej, będzie teraz dostępny w dwóch nowych odmianach dostosowanych do wzornictwa współczesnych smartfonów: różowej i w kolorze miedzi.

Zestaw ADP-FSK1

Mimo że aparatów Sony Smart-shot z powodzeniem można używać bez żadnych dodatkowych akcesoriów, sprzedawany oddzielnie zestaw ADP-FSK1 zasadniczo rozszerza zakres ich potencjalnych zastosowań. W skład tego zestawu wchodzi regulator nachylenia i uchwyt. Dzięki nim z łatwością można wykonywać zdjęcia tuż znad ziemi i z dużej wysokości, jak również autoportrety.

Aparaty Smart-shot QX1 i QX30 oraz nowe odmiany kolorystyczne modelu QX10 można już rezerwować za pośrednictwem witryny www.sony.pl. Ich sprzedaż w Europie rozpocznie się DATE 2014.   

[i] DSC-QX100, DSC-QX10

[ii] Szczegółowe informacje o zgodności z telefonami Xperia podano na stronie www.sony.pl

[iii] Dane geolokalizacyjne nie są dodawane do obrazów zapisywanych w aparacie

[iv] W przeliczeniu na format 35 mm (współczynnik kształtu 4:3)

[v] Nagrywanie filmów, zdjęcia seryjne i użycie niektórych trybów fotografowania możliwe są po zainstalowaniu w aparacie karty pamięci.

[vi] Z oprogramowaniem w wersji 2.0 lub nowszej

[vii] Dostarczany z HDR-AZ1VR, HDR-AZ1VB i HDR-AZ1VW

[viii] Piloty nie należą do wyposażenia aparatu.


Dane techniczne


ILCE-QX1 DSC-QX30
Typ przetwornika obrazu Przetwornik obrazu Exmor CMOS typu APS-C Przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1/2,3"
Liczba pikseli [Efektywnie] 20,1 megapiksela  [Efektywnie] 20,4 megapiksela 
  [Brutto] 20,4 megapiksela [Brutto] 21,1 megapiksela
Rodzaj obiektywu Obiektyw Sony z mocowaniem typu E Obiektyw Sony typu G
    F3,5 (szeroki kąt) – 6,3 (teleobiektyw) 
    f = 24–720 mm[i]
Zoom optyczny - 30x
Clear Image Zoom / Zoom cyfrowy Clear Image Zoom: do 2x Clear Image Zoom: do 60x
Procesor obrazu BIONZ X BIONZ X
Stabilizator obrazu SteadyShot — (zgodność ze stabilizatorem obrazu w obiektywie) Optyczny
Tryby ostrości AF-S, ręczny, nastawianie na wskazany fragment, śledzenie ostrości AF-S, nastawianie na wskazany fragment, śledzenie ostrości
Strefa wyznaczania ostrości System AF z detekcją kontrastu Wielopolowy system AF
Tryb pomiaru światła Wielosegmentowy  Wielosegmentowy 
Sterowanie ekspozycją
Czułość ISO Automatyczna, ISO 100–16 000 Automatyczna (ISO 80–12 800[ii]), ISO 80–3200 
Tryby balansu bieli Automatyczny, światło dzienne, cień, chmury, wolfram, świetlówka (ciepła biel), świetlówka (zimna biel), świetlówka (biel dzienna), świetlówka (światło dzienne), temperatura barwowa, lampa błyskowa Automatyczny, światło dzienne, chmury, wolfram, świetlówka (zimna biel), świetlówka (biel dzienna), świetlówka (światło dzienne)
Tryby fotografowania Lepsza automatyka, inteligentna automatyka, tryb filmu Lepsza automatyka, inteligentna automatyka, tryb filmu
  / tryby P/A/S / tryby P/A/S
Tryby zapisu Pojedynczy, ciągły, ciągły z priorytetem szybkości, samowyzwalacz (opóźnienie 10 s/2 s) Pojedynczy, ciągły, samowyzwalacz (opóźnienie 10 s/2 s) 
Lampa błyskowa Wbudowana lampa błyskowa (liczba przewodnia 4, w metrach, przy ISO 100) -
Obsługiwane nośniki nagrań Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (Mark2), microSD, microSDHC, microSDXC Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (Mark2), microSD, microSDHC, microSDXC
Fotografie JPEG/RAW+JPEG JPEG  
Film MP4 16M (1920x1080 30p) MP4 28M (1920x1080 60p) / 16M (1920x1080 30p) 
Złącze wejścia i wyjścia Złącze Multi Terminal/Micro USB (USB 2.0) Złącze Multi Terminal/Micro USB (USB 2.0)
Wi-Fi  
NFC ● (zdalne sterowanie jednym dotknięciem) ● (zdalne sterowanie jednym dotknięciem)
System akumulatora NP-FW50 NP-BN
Ładowanie przez USB/Zasilacz USB Tylko ładowanie przez USB ●(fotografowanie, odtwarzanie)[iii]
Zdjęcia (norma Camera & Imaging Products Association)  Około 440 zdjęć Około 200 zdjęć
Filmy (ciągłe nagrywanie / norma Camera & Imaging Products Association) Około 150 min Około 45 min
Wymiary (szer. x wys. x gł.)  (bez uchwytu na smartfon) 74,0 x 69,5 x 52,5 mm 68,4 x 65,1 x 57,6 mm
Waga (bez uchwytu na smartfon) 216 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Micro) 193 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Micro)
Sterowanie wieloma aparatami i kamerami
Dostarczane wyposażenie Akumulator NP-FW50, uchwyt na smartfon, Akumulator NP-BN, uchwyt na smartfon,
  przewód Micro USB, pasek na rękę, instrukcja „Szybki start” przewód Micro USB, pasek na rękę, instrukcja „Szybki start”

[i] W przeliczeniu na format 35 mm (współczynnik kształtu 4:3)

[ii] Uzyskiwana przez nałożenie serii obrazów.

[iii] Zasilacz sieciowy AC-UD10 nie należy do wyposażenia

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net