Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowy aparat Sony α58

Komunikat prasowy   •   Lut 20, 2013 05:00 CET

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu nowego aparatu z wymiennymi obiektywami. Model α58 jest oparty na technologii półprzepuszczalnego lustra i wyposażony w efektywny i dokładny system automatyki ostrości. W rezultacie z łatwością można nim uchwycić niepowtarzalne, rozgrywające się w ułamku sekundy wydarzenia. Co więcej, jakość wykonywanych zdjęć jest znacznie lepsza niż z automatycznego aparatu kompaktowego, a funkcjonalność — podobna jak w znacznie droższych lustrzankach cyfrowych.

Sercem aparatu α58 jest nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o bardzo dużej efektywnej rozdzielczości: ok. 20,1 megapiksela. Drugi kluczowy element to udoskonalony procesor obrazu BIONZ. Do jego zadań należy zapewnienie dużej ilości szczegółów i niskiego poziomu szumów na zdjęciach i filmach Full HD oraz szerokiego zakresu czułości ISO, od 100 do 16 000.

Po zainstalowaniu na aparacie jednego z 35 dostępnych obecnie obiektywów z mocowaniem typu A (wliczając w to dwa konwertery) można uzyskać nieskazitelny obraz nawet w niesprzyjającym oświetleniu, na przykład w słabo oświetlonych wnętrzach czy podczas nastrojowych zachodów słońca. O stabilność i ostrość zdjęć wykonywanych z ręki troszczy się stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Pozwala on na nastawienie dłuższego czasu migawki lub większego zbliżenia niż w standardowych systemach bez stabilizacji.

W przeciwieństwie do zwykłych lustrzanek cyfrowych aparaty SLT firmy Sony zawierają półprzepuszczalne lustro, które stale kieruje światło zarówno do głównego przetwornika obrazu, jak i do osobnego czujnika automatyki ostrości. Takie rozwiązanie pozwala przez cały czas utrzymywać ostrość komponowanej sceny, którą można obserwować na uchylnym wyświetlaczu LCD lub w kontrastowym wizjerze OLED Tru-Finder o dużej rozdzielczości. Brak spowalniającego działanie aparatu, ruchomego lustra umożliwia także stały podgląd obrazu w czasie zdjęć seryjnych i nagrywania filmów Full HD.

Aparat α58 doskonale nadaje się do uwieczniania sportu, dzikiej natury i wszelkich szybko rozgrywających się wydarzeń, jak również chwil w gronie przyjaciół lub najbliższych. W trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom można nawet przybliżyć kluczowy moment i uchwycić go na serii ostrych zdjęć, w tempie 8 klatek na sekundę. Wydajny, 15-polowy system AF ma teraz nową funkcję śledzenia ostrości ruchomych obiektów. Ułatwia ona fotografowanie sportowców podczas zawodów lekkoatletycznych albo zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Znany z poprzednich modeli tryb automatycznego komponowania portretów został obecnie zastąpiony przez bardziej uniwersalną funkcję automatycznego kadrowania. Po jej włączeniu aparat α58 analizuje, co widać w kadrze — jedną osobę, dwie osoby, ujęcie makro, ruchome obiekty itp. — po czym samoczynnie „przycina” obraz, nadając mu wyrazistą, profesjonalną kompozycję. Opracowana przez Sony technologia By Pixel Super Resolution gwarantuje nawet, że skadrowany obraz zawiera tyle samo pikseli co źródłowe zdjęcie. Automatycznie wykadrowany obraz zapisywany jest jednocześnie z oryginalnym kadrem.

Tryb efektów w obrazie, wybierany pokrętłem trybu pracy aparatu, umożliwia swobodne stosowanie 15 efektów artystycznych, takich jak zabawkowy aparat, obraz czarno-biały czy częściowy kolor.

Dzięki nowemu wizjerowi OLED Tru-Finder komponowanie ujęć, nastawianie ostrości i oglądanie obrazów staje się prawdziwą przyjemnością. Ten elektroniczny wizjer o dużej jasności i wysokiej rozdzielczości umożliwia sprawdzanie w czasie rzeczywistym, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, działania wszystkich korekt i ustawień: kompensacji ekspozycji, przysłony, czułości ISO, balansu bieli, efektu w obrazie itp. W rezultacie końcowa fotografia na pewno będzie wyglądać zgodnie z oczekiwaniami.

Model α58 jest pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu A obsługującym nową technologię Sony „TRILUMINOS Colour”. W rezultacie, barwy filmów i zdjęć oglądanych na telewizorze BRAVIA z technologią „TRILUMINOS Display” są nadzwyczaj żywe i realistyczne.

Nowy, oparty na technologii półprzezroczystego lustra aparat Sony α58 będzie dostępny w Polsce od wiosny 2013 r.

* W trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom

Dane techniczne SLT-A58
Przetwornik obrazuExmor APS HD CMOS
Efektywna liczba pikseli20,1 megapiksela (w przybliżeniu)
Zakres czułościISO 100 — 16 000 (ISO 25 600 przy wykorzystaniu wieloklatkowej redukcji szumów)
System autofokusOparty na wykrywaniu fazy 15-polowy system AF z 3 czujnikami krzyżowymi, umożliwiający podgląd na żywo; śledzenie ostrości w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom
Szybkość zdjęć seryjnych (maks.)5 kl./s (8 kl./s w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom)
Nagrywanie filmówFull HD, szybki system AF (AVCHD 1920×1080, 50i/25p)
Wizjer elektronicznyWizjer OLED TruFinder pokrywający 100% kadru
LCD6,7 cm (2,7"), 460 tys. punktów, regulacja kąta
Funkcje łączenia wielu obrazówAutomatyka HDR, tryb zdjęć z ręki o zmierzchu, panorama, tryb wyraźnego ruchu, wieloklatkowa redukcja szumów
System stabilizacji obrazuStabilizator obrazu SteadyShot INSIDE
Wbudowana lampa błyskowaLiczba przewodnia 10 metrów (ISO 100)
Gniazda i łączaHDMI, stopka Multi Interface, wielozłącze Multi Terminal, gniazdo na karty Memory Stick Duo/SD
Efekty w obrazie11 trybów, 15 efektów
WymiaryOkoło 128,6 x 95,5 x 77,7 mm
Waga (sam korpus)Około 492 g
Wydajność akumulatora Przy korzystaniu z wizjera Tru-Finder: 690 zdjęć Przy korzystaniu z ekranu LCD: 700 zdjęć