Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowy aparat Sony RX10 IV: szybki jak błyskawica system AF, zdjęcia seryjne w tempie 24 kl./s i uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy

Komunikat prasowy   •   Wrz 12, 2017 16:35 CEST

Aparat Sony RX10 IV ma najkrótszy na świecie czas automatycznego ustawiania ostrości
  • Najkrótszy na świecie[i] czas automatycznego ustawiania ostrości (0,03 s)[ii] oraz zdjęcia seryjne z szybkością 24 kl./s[iii] i pełnym śledzeniem AF/AE
  • Umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 315-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy pokrywający około 65% kadru
  • Obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–600 mm F2,4–F4 o dużej krotności zoomu
  • Nagrywanie filmów 4K[iv] z wykorzystaniem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy

Firma Sony ogłosiła nowy, flagowy model z cenionej serii aparatów Cyber-shot® RX10: RX10 IV (model DSC-RX10M4).

Dzięki najkrótszemu na świeciei, wynoszącemu 0,03 sekundyii czasowi automatycznego ustawiania ostrości, trybowi zdjęć seryjnych z szybkością do 24 klatek na sekundęiii i pełnym śledzeniem AF/AE, 315 polom AF z detekcją fazy, które mogą rywalizować z najszybszymi rozwiązaniami z profesjonalnych aparatów z wymienną optyką, oraz wyjątkowo uniwersalnemu obiektywowi ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–600 mmiv F2,4–F4 nowy model RX10 IV gwarantuje niezrównaną mobilność i szybkość pasjonatom i zawodowcom, którzy szukają rozwiązania „wszystko w jednym” o najwyższym standardzie.

Imponujący aparat RX10 IV jest wyposażony w najnowszy, 20,1-megapikselowy[v] przetwornik obrazu „stacked CMOS” Exmor RS typu 1,0" z własnym układem pamięci DRAM, jak również wydajny procesor obrazu BIONZ X™ oraz specjalizowany układ o dużej skali integracji.Współpraca tych kluczowych podzespołów zapewnia maksymalną szybkość i wydajność działania oraz najwyższą możliwą jakość fotografii i filmów w całym zakresie ogniskowych obiektywu: od 24 do 600 mmiv.

Szybkie ustawianie ostrości, szybkie fotografowanie

Nowy RX10 IV to pierwszy model z serii Sony RX10 wyposażony w system automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Rozwiązanie to łączy zalety 315 pól AF z detekcją fazy, pokrywających około 65% matrycy, z systemem AF opartym na detekcji kontrastu, umożliwiając nastawienie ostrości w jedyne 0,03 sekundyii.Duża szybkość działania systemu AF doskonale uzupełnia szeroki zakres obiektywu 24–600 mmiv. W rezultacie każdy obiekt jest utrwalany wyraźnie i ze wszystkimi szczegółami.

RX10 IV to również pierwszy aparat Cyber-shot z technologią High-density Tracking AF. Ta zaawansowana technologia, dostępna dotychczas wyłącznie w kilku modelach aparatów z wymiennymi obiektywami z rodziny α, koncentruje pola AF wokół głównego motywu. Poprawia przez to dokładność śledzenia i ustawiania ostrości, ułatwiając uchwycenie nawet najbardziej nieprzewidywalnych w ruchach obiektów, takich jak sportowcy czy ptaki w locie.

Wśród innych ulepszeń systemu AF wprowadzonych w nowym modelu RX10 IV warto wymienić nową wersję popularnej funkcji „AF priorytet oczu”, dotykowego ustawiania ostrości i ogranicznika zakresu ostrzenia[vi]. Użytkownik może ponadto przypisywać różne funkcje, jak AF-ON czy tryby AF-S, AF-C i AF-A, dostosowując w ten sposób działanie aparatu do własnych preferencji i warunków fotografowania.

Potencjał systemu AF aparatu RX10 IV znakomicie wykorzystuje funkcja zdjęć seryjnych z szybkością do 24 kl./siii i pełnym śledzeniem AF/AE, pozwalająca zapisać w buforze pamięci nawet 249 obrazów[vii].Dzięki znacznie wydajniejszemu systemowi przetwarzania w istotny sposób zmniejszono opóźnienie obrazu w wizjerze elektronicznym. Pozwala to niezawodnie uchwycić najważniejszy moment przy wykonywaniu serii zdjęć. Dla ułatwienia oglądania obrazów utrwalonych w trybie zdjęć seryjnych wprowadzono także możliwość ich wyświetlania w grupach, a nie tylko pojedynczo.

Wyposażenie aparatu RX10 IV obejmuje też szybką migawkę niwelującą zniekształcenia (o minimalnym czasie otwarcia 1/32 000 s). Ogranicza ona efekt „przekrzywienia” powstający przy rejestracji ruchomych obiektów. Po włączeniu trybu migawki elektronicznej aparat może pracować całkowicie bezgłośnie — nawet w trybie zdjęć seryjnych przy dużej szybkości. Dostępna jest również migawka mechaniczna.

Obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–600 mm F2,4–F4

Obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* w aparacie Cyber-shot RX10 IV cechuje się szerokim zakresem ogniskowych: od 24 do 600 mmiv. Duży maksymalny otwór przysłony — od F2,4 do F4,0 — pomaga w uzyskaniu znakomitego obrazu nawet przy maksymalnym zoomie.Zastosowanie soczewki ze szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji) oraz asferycznych soczewek ED przeciwdziała powstawaniu aberracji chromatycznej. Występowaniu rozbłysków i tzw. duszków zapobiega powłoka ZEISS® T*.

W obiektyw wbudowany jest także stabilizator obrazu Optical SteadyShot™, który kompensuje skutki drgań aparatu i zapobiega zamazywaniu się obrazu.Po jego włączeniu czas otwarcia migawki może być nawet o 4,5 stopnia dłuższy od zalecanego.

Przy maksymalnej ogniskowej 600 mm fotografowany obiekt może się znajdować w odległości zaledwie 72 cm. Uzyskiwane wówczas powiększenie 0,49x daje możliwość wykonywania fantastycznie szczegółowych makrofotografii.

Rejestracja profesjonalnych filmów

Nowy RX10 IV to kolejny aparat Cyber-shot RX pozwalający korzystać z zalet nagrywania filmów 4K (QFHD 3840 x 2160). Dzięki systemowi Fast Hybrid AF nastawianie ostrości działa dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu RX10 III.

W trybie 4K nowy RX10 IV odczytuje wszystkie piksele matrycy bez łączenia ich w grupy (ang. binning). W konsekwencji aparat rejestruje o 70% więcej informacji niż potrzeba do wygenerowania wyjściowego obrazu filmowego 4K, pozwalając dokładnie uchwycić wszystkie detale obrazu. Zapis filmu odbywa się z użyciem kodeka XAVC S™[viii], a przepływność materiału wynosi maksymalnie 100 Mb/s.Użytkownik może wybrać, czy chce nagrywać film 4K w formacie 24p lub 30p (przy 100 Mb/s), czy w trybie Full HD, z szybkością do 120 kl./s.

W nowym aparacie nie brakuje też innych funkcji wideo zapożyczonych ze sprzętu profesjonalnego. Należą do nich profile obrazu, tryby S-Log3/S-Gamut3, funkcja Gamma Display Assist, zapis plików proxy, kod czasowy / bity użytkownika i wiele innych. Użytkownik może też skorzystać z wejścia zewnętrznego mikrofonu oraz gniazda słuchawkowego do odsłuchu dźwięku.

Dostępna jest też funkcja nagrywania materiału wideo do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie[ix]. Maksymalna długość takiego nagrania wynosi około 4 sekund (w trybie priorytetu jakości) i 7 sekund (w trybie priorytetu czasu nagrania).Użytkownik może wybrać żądaną liczbę klatek na sekundę 1000, 500 lub 250) oraz format odtwarzania: 50p, 25p i 24p[x].

Udoskonalona obsługa i możliwości dostosowywania

Aparat RX10 IV jest wyposażony w najnowszy, uchylny ekran LCD Sony o rozmiarze 3,0 cale i rozdzielczości 1,44 mln pikseli. Umożliwia on dotykowe ustawianie ostrości i — po raz pierwszy w serii Cyber-shot RX — pełni funkcję panelu dotykowego do szybkiej i efektywnej obsługi ustawień ostrości. Technologia WhiteMagic™ gwarantuje jasny i wyraźny obraz nawet przy najbardziej jaskrawym oświetleniu. Wierny podgląd rejestrowanego i odtwarzanego obrazu zapewnia kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o rozdzielczości około 2,35 mln pikseli. Znajdujące się na obiektywie trzy niezależne pierścienie służą do zmieniania ustawień zoomu, ostrości i przysłony. Tę ostatnią można regulować całkowicie płynnie i bezgłośnie, co przydaje się przy nagrywaniu filmów.

Dostosowanie aparatu do własnych potrzeb i upodobań umożliwia funkcja „Moje menu”. Pozwala ona stworzyć własne menu, zawierające do 30 często używanych funkcji. Poszczególne menu mają różne kolory, co ułatwia ich rozpoznawanie i użycie. Wygodę filmowania zwiększa nowo dodane menu „Ustawienia filmu”.

Aparat RX10 IV jest także odporny na pył i wilgoć[xi] oraz wyposażony w technologie Wi-Fi®, NFC™ i Bluetooth®.

Ceny i dostępność

Nowy aparat Sony Cyber-shot RX10 IV pojawi się w sprzedaży w październiku.

[i] Wśród aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem i przetwornikiem obrazu typu 1,0". Stan z dnia publikacji komunikatu prasowego we wrześniu 2017 r., badanie Sony.

[ii] Pomiar wewnętrzny, norma Camera & Imaging Products Association, przy f = 8,8 mm (szeroki kąt), EV 6,8, automatyce programowej, trybie ustawiania ostrości AF-A i szerokiej strefie AF

[iii] W trybie zdjęć seryjnych „Hi”

[iv] 3840 x 2160 pikseli

[v] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

[vi] Tylko przy ogniskowej (w przeliczeniu na format 35 mm) z przedziału 150–600 mm

[vii] W trybie zdjęć seryjnych „Hi” i przy ustawieniu „Jakość obrazu: Fine”.

[viii] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC UHS-I (U3).

[ix] Nie można nagrywać dźwięku. Wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej.

[x] W trybie PAL. Przełączanie trybów PAL/NTSC umożliwia system menu.

[xi] Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net