Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Nowy przenośny serwer bezprzewodowy Sony: proste i bezpieczne współużytkowanie treści ze smartfona w każdym miejscu

Komunikat prasowy   •   Wrz 04, 2013 16:45 CEST

Z myślą o użytkownikach, którzy pragną wygodnie i bezpiecznie prezentować i współużytkować swoje pliki i treści, firma Sony stworzyła nowy przenośny serwer bezprzewodowy WG-C20.

Następca modelu WG-C10 mierzy 144 x 71 x 9 mm. Choć jego wygląd nawiązuje do najnowszego smartfona Xperia™, urządzenie doskonale współpracuje także z innymi telefonami i tabletami, a w porównaniu z poprzednikiem pozwala pełniej zarządzać kolekcją treści w domu i poza nim.

Po włożeniu karty SD serwer WG-C20 umożliwia przeglądanie, prezentowanie i współużytkowanie fotografii, filmów, utworów MP3, a nawet dokumentów biurowych i innych plików. Wbudowany port USB zapewnia współpracę z innymi urządzeniami, takimi jak pamięci flash, aparaty cyfrowe czy przenośne twarde dyski1.

WG-C20 jest pierwszym przenośnym serwerem bezprzewodowym Sony z technologią NFC. To dobra wiadomość dla posiadaczy telefonów Xperia™ i innych urządzeń przenośnych z technologią NFC: technologia ta umożliwia bowiem automatyczne „wybudzenie” serwera i nawiązanie połączenia Wi-Fi po prostym przyłożeniu smartfona — bez szukania kabli ani wpisywania kodów. Podłączony w ten sposób serwer może następnie służyć do strumieniowego przesyłania zdjęć, ujęć filmowych i innych materiałów.

Dzięki zgodności z technologią DLNA model WG-C20 znakomicie sprawdzi się także w roli prostego domowego serwera multimediów. Pozwoli między innymi na strumieniową transmisję przechowywanych filmów, fotografii i utworów muzycznych do telewizora, zestawu muzycznego, komputera, tabletu oraz każdego innego urządzenia klienckiego DLNA — oczywiście bez żadnych przewodów. Zapewni również dostęp do danych na podłączonym do portu USB zewnętrznym twardym dysku[1].

Serwer WG-C20 to także atrakcyjna propozycja dla użytkowników aparatów cyfrowych: po przełożeniu karty pamięci z wykonanymi zdjęciami będzie je można bezprzewodowo przeglądać na smartfonie lub tablecie, a nawet przesyłać do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.

Kolejnym zastosowaniem serwera WG-C20 jest bezprzewodowe współużytkowanie plików w miejscach, w których nie można skorzystać z hotspotu sieci bezprzewodowej. Po włożeniu karty pamięci lub podłączeniu napędu USB urządzenie zapewni dostęp do zdjęć, dokumentów i prezentacji maksymalnie ośmiu użytkownikom smartfonów, tabletów bądź komputerów, co bywa bardzo przydatne na spotkaniach oraz w podróży. Projektanci urządzenia nie zapomnieli o bezpieczeństwie danych: dzięki funkcji kontroli dostępu pliki we współdzielonym folderze będą dostępne tylko dla znajomych lub współpracowników. W celu dodatkowej ochrony można zdefiniować hasło, które będzie warunkowało dostęp do danych na serwerze z innych urządzeń.

Połączenie serwera w trybie P2P ze smartfonem, tabletem lub komputerem zagwarantuje także dostęp do Internetu: dzięki funkcji mostka serwer może bowiem wykorzystać i udostępnić połączenie z Internetem nawiązane przez telefon lub inne urządzenie mobilne.

Wydajny wewnętrzny akumulator pełni dodatkowo

Zdalną obsługę umożliwia wygodna, darmowa aplikacja Sony File Manager. Po dotknięciu serwera smartfonem Xperia lub innym urządzeniem z technologią NFC następuje automatyczne przekierowanie do serwisu Google Play Store, z którego można ją pobrać i zainstalować. Aplikacja File Manager na urządzenia z systemem Android pojawi się w listopadzie 2013 r.

Nowy przenośny serwer bezprzewodowy WG-C20 będzie dostępny w wersji białej, czarnej i fioletowej, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w listopadzie 2013 r.


[1] Testom zgodności poddano twarde dyski Sony. Wymagany jest format FAT32.

Przenośny serwer bezprzewodowy WG-C20, najważniejsze dane techniczne:

Łączność bezprzewodowa

IEEE 802.11b/g/n (2,4 GHz)
NFC

DLNA

M-DMS

Interfejs

Port USB A (Hi-Speed USB)
Port USB microB (Hi-Speed USB)
Gniazdo na karty SD

Wyjście USB (port A)

Napięcie stałe 5 V, 1,5 A (maks.)

Wejście USB (port microB)

Napięcie stałe 5 V, 1,0 A (maks.)

Pojemność akumulatora

3000 mAh

Czas pracy

Około 10 godzin przy odtwarzaniu plików mp3

Obsługiwane systemy operacyjne

Android 4.0.3 lub nowszy
iOS 6.0 lub nowszy[1]
Windows® 8
Windows® 7 SP1 lub nowszy
Windows Vista® SP2 lub nowszy
Windows® XP SP3 lub nowszy
Mac OS® X10.6 lub nowszy

Obsługiwane karty pamięci

SD/SDHC/SDXC,
microSD/microSDHC/microSDXC
* Do użycia karty microSD potrzebny jest odpowiedni adapter (sprzedawany oddzielnie)

Wymiary

Około 71 x 144 x 9 mm (szer. x wys. x gł.)
(bez wystających elementów)

Waga

Około 135 g

Zawartość opakowania

- WG-C20
- Przewód USB (około 40 cm)
- Drukowana dokumentacja


[1] Termin dostępności aplikacji na urządzenia z systemem iOS zostanie podany później