Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Ogłoszono finalistów programu uniwersyteckiego w największym na świecie konkursie fotograficznym: Sony World Photography Awards 2016

Komunikat prasowy   •   Mar 01, 2016 00:01 CET

 • Zakwalifikowani do finału studenci rywalizują o sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro
 • Zaproszenie finalistów i ich opiekunów do Londynu na galę Sony World Photography Awards 2016
 • Prezentacja zwycięzcy na stronie internetowej British Journal of Photography (BJP)
 • Ogłoszenie zwycięzcy 21 kwietnia 2016 r.
 • Możliwość pobrania zdjęć ze strony press.worldphoto.org

Dziesięcioro młodych fotografów znalazło się na ogłoszonej dziś liście finalistów programu uniwersyteckiego Student Focus, będącego elementem prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards.

W tegorocznej edycji World Photography Organisation — organizator konkursu — rozpoczęła współpracę z British Journal of Photography. Jej celem będzie szerokie zaprezentowanie rozkwitających talentów fotograficznych z całego świata. Cała dziesiątka finalistów poleci do Londynu, gdzie rozstrzygnie się rywalizacja o tytuł zwycięzcy programu Student Focus oraz o wart 30 000 euro cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony dla uczelni laureata.

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. Każdego roku, w ramach programu uniwersyteckiego Student Focus, młodzi fotografowie stają przez szansą zdobycia światowego rozgłosu. Dla wielu studentów sukces w tej rywalizacji stał się przepustką do branżowej czołówki: finaliści poprzedniej edycji mogą się poszczycić publikacjami swoich prac powstałych na zamówienie czołowych mediów międzynarodowych, a dziś pracują zawodowo jako fotografowie-freelancerzy czy specjaliści od reprodukcji dzieł sztuki.

Zadaniem studentów z pięciu kontynentów było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem „milenialsi”. Na konkurs napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń z instytucji edukacyjnych: ponad 400.

Finałową dziesiątkę wyłoniło jury w składzie Simon Bainbridge, przewodniczący komitetu redakcyjnego British Journal of Photography (Wielka Brytania), Mark Murrmann, fotoedytor w serwisie Mother Jones (USA) oraz Matthew Tucker, fotoedytor w BuzzFeed UK (Wielka Brytania). Oto finaliści:

 • Argentyna – Felipe Romero Beltrán, Motivarte
 • Australia – Joshua Thomas, Charles Sturt University
 • Finlandia – Sofia Jern, Novia University of Applied Sciences
 • Francja – Julie Hrnčířová, Ecole Nationale Supérieure de la Photographie
 • Japonia – Yui Takahashi, Tokyo College of Photography
 • Meksyk – Daisy Reza, Tecnológico de Monterrey
 • Nowa Zelandia – Matilda Fraser, Elam School of Fine Arts (University of Auckland)
 • Polska – Adam Żądło, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
 • RPA – Rochelle de Abreu, Stellenbosch Academy of Design & Photography
 • Tajlandia – Lei Cheong, Chulalongkorn University

— Mając na względzie dużą liczbę zgłoszeń z tak wielu różnych obszarów kulturowych, z zadowoleniem odnotowałem naprawdę oryginalne prace — mówi o zakwalifikowanych do finału fotografach Mark Murrmann. — Cieszę się, że będziemy mogli ułatwić tym młodym ludziom zdobycie rozgłosu i stanięcie przed szansą, jakiej w którymś momencie swojej kariery potrzebuje każdy fotograf.

Każdy z dziesięciorga studentów otrzymał obecnie kolejne zadanie: wykonać nową serię zdjęć cenionym, pełnoklatkowym aparatem Sony α7 ILCE-7K— będącym jednym ze składników nagrody dla wszystkich finalistów. Prace studentów-finalistów będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House na wystawie 2016 Sony World Photography Awards Exhibition. Ukażą się one także w dorocznym albumie Sony World Photography Awards.

Cykle zdjęć powstałe w ramach zadania finałowego posłużą jurorom do wyłonienia jednego zwycięzcy, którego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro. Oprócz tego zwycięzca uzyska możliwość wykorzystania kanału British Journal of Photography w serwisie Instagram, a jego praca będzie eksponowana na stronie internetowej magazynu.

Dziesięcioro finalistów i ich opiekunowie naukowi otrzymają również bilety lotnicze do Londynu i zaproszenie na galę Sony World Photography Awards, która odbędzie się 21 kwietnia. W czasie tej uroczystości nastąpi między innymi ogłoszenie zwycięzcy tegorocznego programu uniwersyteckiego.

— Trzech jurorów tegorocznego programu uniwersyteckiego wyróżniło prace dziesięciorga młodych, zdolnych fotografów — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Jesteśmy dumni, że dzięki World Photography Organisation te wschodzące talenty mogą zostać dostrzeżone przez ludzi z całego świata.

— Odkrywanie nowych, uzdolnionych fotografów z całego świata należy do głównych celów World Photography Organisation i dlatego bardzo cieszymy się, że zwycięzcy poprzednich edycji odnoszą już sukcesy w branży. Prace Lucii Morón, zwyciężczyni programu uniwersyteckiego w 2015 roku, były prezentowane w brytyjskiej Izbie Gmin, a ich autorka uzyskała możliwość uczestnictwa w dwuletnim projekcie fotograficzno-badawczym prowadzonym przez Crick Centre.

 • Finałowe zdjęcia można pobrać z witryny press.worldphoto.org
 • W mediach społecznościowych prosimy używać tagów #SWPA, #SWPAStudentFocus i @WorldPhotoOrg

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2015, wyniósł w przybliżeniu 68 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net