Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Ogłoszono listę finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego Sony World Photography Awards 2019

Komunikat prasowy   •   Lut 05, 2019 11:00 CET

Na pierwszej ogłoszonej liście finalistów SWPA 2019 znaleźli się autorzy wyjątkowych zdjęć z całego świata

● Wszystkie finałowe zdjęcia z konkursu otwartego i młodzieżowego dostępne są na worldphoto.org/press

● W tegorocznej edycji konkursu wzięła udział rekordowa liczba uczestników: organizatorzy otrzymali 326 tysięcy zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów.

● 26 marca 2019 r. ogłoszona zostanie lista finalistów konkursu profesjonalnego, w którym ocenie podlega seria zdjęć.

● Nazwiska 10 zwycięzców kategorii konkursu otwartego zostaną podane 26 lutego, a zwycięzców całego konkursu otwartego i młodzieżowego — 17 kwietnia 2019 r.

LONDYN, 5 lutego 2019 r. — World Photography Organisation ogłosiło finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego Sony World Photography Awards 2019: autorów najlepszych pojedynczych zdjęć z ubiegłego roku. SWPA to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Jego celem jest wyróżnienie i promocja najlepszych zdjęć z minionego roku, a także prezentacja bogactwa gatunków fotografii.

Do czterech konkursów SWPA 2019 zgłoszono łącznie rekordową liczbę prac: ponad 326 tysięcy. Członkowie jury byli pod wrażeniem wysokiego poziomu nadesłanych fotografii. Doceniali szerokie spektrum tematów oraz zaprezentowane przez finalistów twórcze podejście i znakomity warsztat.

Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Pod względem wzrostu liczby zgłoszeń najwyżej uplasowały się Meksyk, Indie, Korea Południowa i Wielka Brytania. Największą popularnością cieszyły się — jak zwykle — kategorie „Krajobraz” i „Portret”, a nowe kategorie, takie jak „Kreatywność”, stworzyły wielu fotografom sposobność do przekraczania granic i dokonywania odkryć.

Opublikowane dziś listy finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego ukazują wspaniałe i bardzo zróżnicowane pojedyncze zdjęcia zrobione przez fotografów z całego świata w 2018 r. Lista finalistów konkursu profesjonalnego, w którym ocenie podlega seria zdjęć, ogłoszona zostanie 26 marca 2019 r.

Do finału konkursu otwartego awansowali autorzy wspaniałych zdjęć z dziesięciu kategorii. Tematyka tych prac jest bardzo zróżnicowana: od przykuwających wzrok obrazów podwodnych przez emanujące dostojeństwem portrety po sceny z życia miast i urzekające krajobrazy. W tym roku na konkursie otwartym pojawiła się nowa kategoria „Kreatywność”. Partnerem kategorii „Kultura” został serwis Culture Trip, a kategorii „Podróże” — koleje Eurostar.

Finaliści konkursu otwartego rywalizują obecnie o pierwsze miejsca w swoich kategoriach, a także o tytuł Fotograf roku w konkursie otwartym i nagrodę w wysokości5000 dolarów.

Na liście finalistów konkursu młodzieżowego znaleźli się autorzy ośmiu najlepszych pojedynczych zdjęć wykonanych przez fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Pochodzą oni z całego świata — od Chin i Bangladeszu po Zimbabwe i Mołdawię — i tworzą prawdziwie międzynarodową grupę młodych talentów. Tematem prac miała być „Różnorodność”. W kwietniu jeden z finalistów zostanie ogłoszony Fotografem roku w konkursie młodzieżowym.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat głównym sponsorem imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat).

Jury konkursu otwartego i młodzieżowego

Prace zgłaszane na konkursy Sony World Photography Awards oceniane są anonimowo przez znanych na świecie specjalistów z branży, reprezentujących między innymi muzea, wydawców i media.

W tym roku przewodniczącą jury konkursów otwartego i młodzieżowego jest Rebecca McClelland,dyrektor fotografii i kierownik działu produkcji artystycznej w agencjach reklamowych Saatchi & Saatchi i Prodigious (Wielka Brytania).

— Byłam zaskoczona ogromną różnorodnością prac zgłoszonych do konkursów otwartego i młodzieżowego komentuje McClelland. — Lista finalistów świadczy o bardzo demokratycznym podejściu do fotografii: we wszystkich kategoriach znajdziemy pełne spektrum, od tradycyjnych prac po najnowsze trendy. Konkurs tworzy platformę wymiany doświadczeń dla ogromnej grupy ludzi.

Ocena pojedynczego zdjęcia nigdy nie jest łatwa. Trzeba docenić każdą pracę, niezależnie od jej gatunku, bo tylko w ten sposób można oceniać naprawdę sprawiedliwie. Aby uniknąć jakiegokolwiek nepotyzmu czy uprzedzeń, ocena odbywa się „na ślepo”. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła zobaczyć te urzekające fotografie na tegorocznej wystawie w londyńskim Somerset House.

— Konkurs Sony World Photography Awards powstał jako globalna platforma łącząca fotografów o różnych poziomach zaawansowania i umożliwiająca im prezentowanie swoich dokonań — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Bardzo cieszę się, że World Photography Organisation może zapewnić tegorocznym finalistom konkursów otwartego i młodzieżowego rozgłos i uznanie, na jakie niewątpliwie zasługują. Fotografia to medium żywe i pełne energii, a przy tym dostępne dla wszystkich i wykorzystywane w codziennym życiu. Ogłoszone dziś listy pokazują, jak wspaniałe zdjęcia trzeba robić, żeby awansować do finału SWPA. Gratuluję wszystkim, którzy się na nich znaleźli.

Nagrody

Zdjęcia wszystkich finalistów i zwycięzców będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w Somerset House w Londynie. Na ekspozycji tej zaprezentowane zostaną również wybrane prace laureata tegorocznej nagrody za wybitny wkład w fotografię. Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 6 maja 2019 r. w londyńskim Somerset House.

Zwycięzcy całego konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w Londynie 17 kwietnia. Zaproszenia i bilety lotnicze na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartym, Fotograf roku w konkursie młodzieżowym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2019.

Kalendarium edycji 2019

● 26 lutego — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i w konkursach National Award

● 5 marca — ogłoszenie zdobywcy Nagrody za wybitny wkład w fotografię

● 26 marca — ogłoszenie finalistów konkursu profesjonalnego i studenckiego

● 17 kwietnia — ogłoszenie zdobywcy tytułu Fotograf roku, zwycięzców konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego oraz zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych

● Od 18 kwietnia do 6 maja 2019 r. — wystawa Sony World Photography Awards 2019 w londyńskim Somerset House

Informacje uzupełniające

Dalsze informacje prasowe oraz wszystkie finałowe zdjęcia z konkursu otwartego i młodzieżowego są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem www.worldphoto.org/press
Na cztery konkursy składające się na edycję 2019 napłynęło 326 997 zgłoszeń.

Pełną listę finalistów zamieszczono poniżej.


Sony World Photography Awards 2019
LISTA FINALISTÓW

KATEGORIE OTWARTE
Nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie zgłoszone w jednej z 10 kategorii. Jury wyłaniało do 15 finalistów każdej z kategorii. Ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii nastąpi 26 lutego, a zdobywca tytułu Fotografa roku w konkursie otwartym zostanie ogłoszony 17 kwietnia.

Lista finalistów

Architektura

● Connor Henderson, Australia

● Shaun Mills, Wielka Brytania

● Dean Grossmith, Wielka Brytania

● Christopher Madden, Wielka Brytania

● Dan Portch, Wielka Brytania

● Jennifer Bin, Kanada

● Liu Rui, Chiny kontynentalne

● Carole Pariat, Francja

● Philippe Sarfati, Francja

● Klaus Lenzen, Niemcy

● Frank Machalowski, Niemcy

● Katherine Young, RPA

Kreatywność

● Antoine Tiggart, USA

● Martin Stranka, Czechy

● Oscar van Heek, Holandia

● Mariëtte Aernoudts, Holandia

● Kelly Ts, Grecja

● Stéphane Anthonioz, Francja

● Alexandra Fink-Milosavljevic, Niemcy

● Alessandro Zunino, Włochy

● Hardijanto Budyman, Indonezja (2 zdjęcia)

● Dhiky Aditya, Indonezja

● Masato Hikichi, Japonia

● Arvids Baranovs, Łotwa

● Patryk Kuleta, Polska

● Alexandr Vlassyuk, Rosja

Kultura (przy wsparciu serwisu Culture Trip)

● Yi Han, Chiny kontynentalne

● Lifeng Chen, Chiny kontynentalne

● Pan Jianhua, Chiny kontynentalne

● Georgios Papapostolou, Grecja

● Ming Kai Chan, Specjalny Region Administracyjny Hongkong

● Alimohammad Karami, Iran

● Alessandro Zanoni, Włochy

● Chee Yen Chuan, Malezja

● Eng Chung Tong, Malezja

● Dikpal Thapa, Nepal

● Tomek Kozłowski, Polska

● Remus Daescu, Rumunia

● Alex Robciuc, Rumunia

Krajobraz

● Hal Gage, USA

● Chun Kit Kevin So, Wielka Brytania

● Neil Burnell, Wielka Brytania

● Gérard Bret, Francja

● Swapnil Deshpande, Indie

● Sara Bianchi, Włochy

● Masako Metz, Japonia

● Robert Saunders, Nowa Zelandia

● Roslan Nasir, Malezja

● Svein Nordrum, Norwegia

● Antonio Gandore, Rumunia

● Oleg Kugaev, Rosja

● Kuo Zei Yang, region Tajwan

Ruch

● Christy Lee Rogers, USA

● Brooke Bartletta, USA

● Francois Lenoir, Belgia

● Michele Allan, Wielka Brytania

● Remy Whiting, Wielka Brytania

● Qin Fan, Chiny kontynentalne

● Filippos Alafakis, Grecja

● Marlena Kurowska-Jankowiak, Polska

● Piotr Cyganik, Polska

● Alexey Holod, Rosja

● Sergio Ferreira Ruiz, Hiszpania

Świat natury i dzika przyroda

● Nadia Aly, USA

● Nick Edwards, Wielka Brytania

● Tracey Lund, Wielka Brytania

● Sandi Little, Kanada

● Guillermo Ossa, Kolumbia

● Jeroen Beekelaar, Holandia

● Greg Lecoeur, Francja

● Roberto Marchegiani, Włochy

● David Salvatori, Włochy

● Msaaed Al Gharibah, Kuwejt

● Pedro Jarque, Peru

● Manuel Enrique González Carmona, Hiszpania

● Angel Fitor, Hiszpania

● Yung-sen Wu, region Tajwan

Portret

● Mikeila Borgia, Argentyna

● Yuliya Kalamiytsava, Białoruś

● Richard Ansett, Wielka Brytania

● Sean Hayes, Wielka Brytania

● Jasem Khlef, Kanada

● Tim Cavadini, Niemcy

● Niccolò Cozzi, Włochy

● Hasan Torabi, Iran

● Olga Urbanek, Polska

● Artem Mikryukov, Rosja

● Sergio Aparicio Olivas, Hiszpania

● Elena Merce, Hiszpania

Martwa natura

● Maciek Jasik, USA

● Billie-Maree Ward, Australia

● Diego Diaz, Kolumbia

● N. A. Vague, Niemcy

● Rachel Yee Laam Lai, Specjalny Region Administracyjny Hongkong

● Dalma Szondy, Węgry

● Gaurav Doshi, Indie

● Pratik Parulekar, Indie

Fotografia uliczna

● Miranda Alam, USA

● Md. Akhlas Uddin, Bangladesz

● Zhou Dainan, Chiny kontynentalne

● Arnaud Guillard, Francja

● Carole Pariat, Francja

● Yiannis Linosporis, Grecja

● Rosaria Sabrina Pantano, Włochy

● Daniel Gentelev, Izrael

● Audun Nygaard, Norwegia

● Stan De Zoysa, Hiszpania

● Jonas Dahlström, Szwecja

● Fabian Ruchti, Szwajcaria

● Denys Borysov, Ukraina

Podróż (przy wsparciu kolei Eurostar)

● Agustin Belussi, Argentyna

● Lauren Hook, Australia

● Lu Quanhou, Chiny kontynentalne

● Nicolas Boyer, Francja (2 zdjęcia)

● Francis Rousseau, Francja

● Johannes Laufs, NIemcy

● Leung Ho Chan, Specjalny Region Administracyjny Hongkong

● Siddharth Sachar, Indie

● Marco Zaffignani, Włochy

● Yukihito Ono, Japonia

● Laily Hassan, Malezja

● Jiho Park, Korea Południowa

● Poramin Kanyakool, Tajlandia

● Trung Pham Huy, Wietnam

KONKURS MŁODZIEŻOWY
Zadaniem fotografów w wieku od 12 do 19 lat było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem „Różnorodność”. Nazwisko Fotografa roku w konkursie młodzieżowym zostanie ogłoszone 17 kwietnia.

Imię i nazwisko / Kraj / Wiek uczestnika w dniu zakończenia konkursu

● Zelle Westfall / USA / 17 lat

● Johannes Weigl / Austria / 16 lat

● Faiyad Uzzaman / Bangladesz

● Emma Last / Wielka Brytania / 16 lat

● Xinyu Fu / Chiny kontynentalne / 17 lat

● Ilia Bugaev / Mołdawia / 17 last

● Stepan Chubaev / Rosja / 19 lat

● Jeremy Kupfuwa / Zimbabwe 

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.