Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Ogłoszono listę finalistów konkursu profesjonalnego: autorów najwybitniejszych cykli fotografii zgłoszonych na konkurs Sony World Photography Awards 2019

Komunikat prasowy   •   Mar 26, 2019 01:15 CET

Prace oceniało anonimowo jury złożone ze światowych ekspertów w dziedzinie fotografii

●Zdjęcia finalistów konkursów profesjonalnego i studenckiego są dostępne w serwisie worldphoto.org/press

●Rekordowa liczba zgłoszeń: na cztery konkursy napłynęło ponad 326 000 prac ze 195 krajów i terytoriów

●Opublikowano także listę finalistów konkursu studenckiego

●Fotograf roku, zwycięzcy 10 kategorii konkursu profesjonalnego oraz konkursów otwartego, młodzieżowego i studenckiego zostaną ogłoszeni podczas gali w Londynie 17 kwietnia 2019 r.

LONDYN, 26 marca 2019 r. — World Photography Organisation ogłosiło listę finalistów konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019: pochodzących z całego świata autorów najwybitniejszych cykli fotograficznych.

SWPA to dla artystów niepowtarzalna szansa zaprezentowania swoich zdjęć globalnej widowni. Dotychczasowym zwycięzcom i finalistom udział w konkursie przyniósł wiele korzyści: współpracę z galeriami, wystawy czy oferty wydawnicze. Tegoroczna lista finalistów daje wgląd w zróżnicowany świat współczesnej fotografii.

Jury, którego w skład wchodzą czołowi przedstawiciele środowiska akademickiego, muzeów, wydawnictw, festiwali i mediów, wyselekcjonowało szeroki wachlarz oryginalnych prac w dziesięciu kategoriach. Prace finalistów konkursu profesjonalnego to cykle zawierające po pięć–dziesięć wyjątkowych fotografii, stanowiących nieraz część większego zbioru. Każdy z nominowanych cykli ukazuje talent artystyczny i biegłe opanowanie technik fotograficznych, fotoedycji oraz tworzenia poruszających opowieści wizualnych o świecie, w którym wszyscy żyjemy.

Artyści zakwalifikowani do finału przedstawiają interpretacje najróżniejszych aspektów współczesności. Nie boją się tematów politycznych: na zdjęciach architektonicznych Daniela Ochoi de Olza (Hiszpania) znalazły się prototypy muru stojącego w San Diego, niedaleko granicy między USA a Meksykiem. Z kolei Toby Binder (Niemcy) przedstawia w formie eseju fotograficznego problemy młodych w Belfaście oraz potencjalny wpływ brexitu na porozumienie pokojowe z 1998 roku. Piękno przyrody oraz wpływ człowieka na świat naturalny ukazuje Kieran Dodds (Wielka Brytania) na zdjęciach lotniczych Etiopii — kraju, który utracił 95% terenów leśnych — a także Leah Schretenthaler (USA), która przy użyciu tradycyjnego filmu i odbitek żelatynowo-srebrowych utrwaliła wizerunki kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych na Hawajach, a następnie je usunęła, zostawiając na fotografiach ślady przypominające blizny.

Artyści zwracają też uwagę na nieznane szerzej miejsca i ludzi: Alice Mann (RPA) pokazuje fascynującą subkulturę mażoretek, zespołów bębniarek z parad ulicznych, zaś Kohei Ueno (Japonia) przenosi oglądających w podwodny świat profesjonalnego freedivingu. Alessandro Grassani (Włochy) stworzył z kolei serię wspaniałych portretów bokserek z Gomy w Demokratycznej Republice Konga.

Awans do finału to wielki sukces, zwłaszcza w tym roku, gdy do konkursu profesjonalnego zgłosiło się rekordowo dużo artystów. Pochodzą ze 161 krajów, w tym Gabonu, Paragwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej. Lista finalistów ma równie międzynarodowy charakter: znaleźli się na niej zarówno debiutanci, jak i uznani fotografowie z 30 krajów, m.in. Saint Kitts i Nevis, Finlandii, Japonii, Kolumbii i Iranu.

Finaliści konkursu profesjonalnego rywalizują obecnie o pierwsze miejsce w swoich kategoriach, a także o tytuł Fotografa roku i nagrodę w wysokości25 000 dolarów. 17 kwietnia zostaną również nagrodzeni zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii, a ich prace trafią na wystawę SWPA 2019, najpierw w Londynie, a potem w ramach światowego tournée.

Konkurs studencki

Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Wyróżnieni adepci fotografii, których prace łączy tegoroczny temat „Ewolucja”, pochodzą z takich krajów, jak Bangladesz, Malezja, Hiszpania, Argentyna i Kanada.

Wszystkich finalistów nagrodzono sprzętem Sony Digital Imaging, a także zaproszono na galę 17 kwietnia. Wtedy ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy, którego uczelnia macierzysta otrzyma dodatkowo sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

W Londynie studenci i studentki będą mogli porozmawiać z Nadavem Kanderem, zdobywcą nagrody Za wybitny wkład w fotografię, oraz zaprezentować swoje portfolio jurorowi konkursu studenckiego, Jasonowi Baronowi (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative) i przedstawicielom World Photography Organisation. Studenci i ich opiekunowie będą mieli liczne okazje do nawiązania kontaktów branżowych. Ponadto wszyscy studenci powalczą o stypendium Student Sony Grant.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat sponsorem tytularnym imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat).

Jury konkursów profesjonalnego i studenckiego

Prace tegorocznych finalistów wywołały ożywioną dyskusję wśród jurorów i wzbudziły nasze duże zainteresowanie. Oryginalne koncepcje i zestawienia obrazów tworzą nowatorskie narracje, choć nie brakowało też bardziej tradycyjnych prac — mówi Mike Trow, brytyjski fotograf, fotoedytor i konsultant, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. — Chyba jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy do czynienia z tak trudnymi i kontrowersyjnymi pracami. To dobrze, bo trzeba nieustannie przesuwać granice fotografii, zaskakiwać odbiorców i pobudzać ich do myślenia.

O ile spodziewałam się wysokiej jakości prac, to wielkie wrażenie zrobiła na mnie ich różnorodność — zauważa Erin Barnett (dyrektorka ds. kolekcji i wystaw, International Center of Photography, USA). — To wspaniałe, kiedy fotografowie przesuwają granice medium i zmuszają mnie do weryfikacji własnych przekonań. Pamiętajmy, że wybitne fotografie zmieniają perspektywę odbiorcy i uczą nowego spojrzenia na otaczający nas świat.

— Artyści, których prace wybraliśmy na wystawę, to świeża krew, przedstawiciele nowego pokolenia fotografów — dodaje Brendan Embser (redaktor prowadzący magazynu Aperture, USA).

— Wielkie wrażenie zrobiła na mnie zarówno wrażliwość, jak i precyzja projektów dokumentalnych. Autorzy wniknęli w fascynujące, aktualne tematy i urzeczywistnili swoje wizje z wielkim szacunkiem dla bohaterów opowiadanych historii— zauważa jurorka Emma Lewis (kuratorka w londyńskiej galerii Tate).

Wybraliśmy prace posiadające najatrakcyjniejszą, moim zdaniem, cechę fotografii: zdolność wciągnięcia odbiorców do świata przedstawionego na zdjęciu — mówi Liu Heung Shing (założyciel Shanghai Center of Photography, Chiny).

A Isabella van Marle (dyrektorka działu relacji z wystawcami w Unseen Amsterdam, Holandia) dodaje:

— Kiedy oceniałam prace zgłoszone na Sony World Photography Awards, moją uwagę zwróciły przede wszystkim zupełnie odmienne podejścia w obrębie jednej kategorii. Każdy powinien zobaczyć wystawę konkursową SWPA, ponieważ znajdą się na niej różnorodne, błyskotliwe i piękne projekty.

W jury tegorocznego konkursu studenckiego zasiedli eksperci z całego świata, świetnie zorientowani w najnowszych trendach w fotografii. W skład panelu weszli Jason Baron (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative), Bruno Bayley (redaktor prowadzący Magnum Photos) i Jeff Hamada (założyciel platformy internetowej BOOOOOOOM).

— W tegorocznej edycji konkursu studenckiego uwagę zwracało wielkie zróżnicowanie zgłoszonych prac, nie tylko pod względem treści, lecz także gatunków fotograficznych — odpowiada Jason Baron zapytany o jakość rywalizujących fotografii. — Pejzaże miejskie, portrety, fotoeseje, martwe natury... Możemy spać spokojnie: przyszłość najróżniejszych rodzajów fotografii jest bezpieczna w rękach młodych, zdolnych artystów.
Z roku na rok podnosi się poziom zgłoszeń na Sony World Photography Awards — komentuje Scott Gray (dyrektor generalny World Photography Organisation). — Cieszymy się, że zarówno profesjonalni fotografowie, jak i studenci zaprezentowali w tym roku tak szeroki wachlarz umiejętności i technik. Nasz konkurs to przede wszystkim okazja do zaprezentowania prac na prawdziwie globalnej platformie, otwartej i dla uznanych artystów, i dla wschodzących gwiazd.

Nagrody

Zdjęcia wszystkich finalistów i zwycięzców będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w Somerset House w Londynie. Na wystawie tej zaprezentowane zostaną również wybrane prace laureata tegorocznej nagrody Za wybitny wkład w fotografię, cenionego artysty Nadava Kandera. Wystawa w Somerset House potrwa od 18 kwietnia do 6 maja, a następnie wyruszy na światowe tournée m.in. do Japonii, Niemiec i Włoch. Bilety na wystawę w Londynie można nabyć na www.worldphoto.org/2019exhibition

Zwycięzcy całego konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w Londynie 17 kwietnia.Zaproszenia i bilety lotnicze na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartym, Fotograf roku w konkursie młodzieżowym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2019. 

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

Sony World Photography Awards 2019 FINALIŚCI

KATEGORIE PROFESJONALNE
Ocenie podlega całość materiału zgłoszonego w jednej z 10 kategorii. Jury wyłaniało do 10 finalistów każdej z kategorii. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni 17 kwietnia. Tego samego dnia jury ogłosi nazwisko Fotografa roku wybranego spośród zwycięzców dziesięciu kategorii.

Architektura

David Behar, USA
Dimitri Bogachuk, Ukraina
Peter Franck, Niemcy
Michael Najjar, Niemcy
Daniel Ochoa de Olza, Hiszpania
Felicia Simion, Rumunia
Tuomas Uusheimo, Finlandia
Stephan Zirwes, Niemcy

Zadanie (nowość w 2019)

Toby Binder, Niemcy
Rebecca Fertinel, Belgia
Kacey Jeffers, Saint Kitts i Nevis
Alice Mann, RPA
Christina Stohn, Niemcy
Edward Thompson, Wielka Brytania
Zhipeng Zhu, Chiny

Kreatywność

Djeneba Aduayom, Francja
Allan Dransfield, Wielka Brytania
Pol Kurucz, Francja
Marinka Masséus, Holandia
Leah Schretenthaler, USA

OdkrycieKarina Bikbulatova, Rosja
Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni, Włochy
Boyuan Zhang, Chiny

Dokument (nowość w 2019)

Federico Borella, Włochy
Mustafa Hassona, Palestyna
Andrew Kelly, Australia
Kyung-Hoon Kim, Korea Płd.
Hashem Shakeri, Iran
Brent Stirton, RPA

KrajobrazImma Barrera, USA
Kieran Dodds, Wielka Brytania
Catherine Hyland, Wielka Brytania
Marco Kesseler, Wielka Brytania
Yan Wang Preston, Wielka Brytania

Świat natury i dzika przyroda

Jasper Doest, Holandia
Liang Fu, Chiny
Maela Ohana, Francja
Alain Schroeder, Belgia
Christian Vizl, Meksyk

Portret 

Scarlett Coten, Francja
Massimo Giovannini, Włochy
Álvaro Laiz, Hiszpania
Marta Moreiras, Hiszpania
Laetitia Vançon, Francja
Sadegh Zabbah, Iran

Sport

Alain Schroeder, Belgia
Chris Donovan, Kanada
Sigurd Fandango, Norwegia
Filippo Gobbato, Włochy
Alessandro Grassani, Włochy
Trent Mitchell, Australia
Thomas Nielsen, Dania
Jaime Otoniel Perez Munevar, Kolumbia
Kohei Ueno, Japonia

Martwa natura

Peter M. Madsen, Dania
Nicolas Gaspardel i Pauline Baert, Francja
Kui Su, Chiny
Cletus Nelson Nwadike, Szwecja
Yiming Zhang, Chiny
Stefanie Dollhopf, Niemcy

KONKURS STUDENCKI
Otwarty dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią w dowolnym kraju. Nazwisko Fotografa roku w konkursie studenckim zostanie ogłoszone 17 kwietnia.

Imię i nazwisko, uczelnia, kraj

Nur Hidayati Binti Abd. Rahim, Faculty Of Creative Multimedia, Multimedia University, Malezja
Carla Meyer-Kleynhans,
Michaelis School of Fine Art, Uniwersytet Kapsztadzki, RPA
Sounak Das,
Pathshala South Asian Media Institute, Bangladesz
Sergi Villanueva,
Universidad Jaume I, Hiszpania
Léonie Synnott-Bruson,
College de Matane, Kanada
Sol Leonardi,
TFP/Motivarte, Argentyna
Tobias Kobborg Kristensen,
Danish School of Media and Journalism, Dania
Sam Delaware, Pacific Union College, USA
Joel Davies,
Central Saint Martins, University of the Arts London, Wielka Brytania
Cassidy Power,
University of Auckland - Elam, Nowa Zelandia