Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Ogłoszono nazwiska zdobywców głównych nagród w największym światowym konkursie fotograficznym: Sony World Photography Awards 2017

Komunikat prasowy   •   Kwi 21, 2017 00:01 CEST

 • Tytuł „Fotograf roku” i nagroda 25 000 USD za najlepszy cykl zdjęć dla belgijskiego fotografa Frederika Buyckxa
 • Alexander Vinogradov z Rosji uhonorowany za najlepsze pojedyncze zdjęcie
 • Nagrody za cykle zdjęć dla uczestników konkursu profesjonalnego
 • Martin Parr laureatem nagrody za wybitny wkład w fotografię
 • Wystawa zwycięskich prac w Somerset House w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja
 • Zdjęcia do publikacji dostępne na press.worldphoto.org

Zwycięska seria Frederika Buyckxa „Whiteout” ukazuje zmianę jaka zachodzi w naturze wraz z nadejściem zimy. Jurorzy wyrazili nadzieję, że seria ta zachęci fotografów do utrwalania elegancji i dostrzegania wartości piękna tego, co otacza nas na co dzień.

World Photography Organisation ogłosiło Frederika Buyckxa z Belgii fotografem roku w konkursie Sony World Photography Awards 2017. Jury, dokonując trudnego wyboru najlepszej serii zdjęć, doceniło piękno i rozmach cyklu Buyckxa zatytułowanego „Whiteout” oraz wysiłek włożony w jego przygotowanie.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2017, będący największą na świecie imprezą tego typu, napłynęło ponad 227 000 zgłoszeń ze 183 krajów. Wystawa prac zwycięzców i finalistów, jak również rzadko pokazywanych zdjęć brytyjskiego fotografika Martina Parra, laureata nagrody za wybitny wkład w fotografię, odbędzie się w Somerset House w Londynie w dniach 21 kwietnia - 7 maja.

— Wybrałam cykl zdjęć krajobrazowych, byśmy mogli powrócić do istoty patrzenia na fotografię — mówi przewodnicząca jury Zelda Cheatle o motywach wyboru pracy Frederika Buyckxa spośród dziesięciu cykli, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach profesjonalnych. — Krajobraz jest często ignorowany, a przecież zajmuje centralne miejsce w naszej egzystencji. Tu widzimy piękne obrazy autorstwa doświadczonego fotografa, które będą cieszyć oko. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci znacznie więcej fotografów do robienia zdjęć, które nie są prostym przedstawieniem strasznej strony życia w tych niespokojnych czasach, lecz ukazują także przyjemności i uroki obecne w każdym bez wyjątku środowisku.

Buyckx został ogłoszony fotografem roku i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 USD podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie, na którą przybyli specjaliści z branży z całego świata. W czasie tej samej uroczystości ujawniono także zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych oraz całego konkursu otwartego, młodzieżowego i studenckiego.

— W tej edycji jestem szczególnie dumny z wyboru fotografa roku — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Sądzę, że w wielu przypadkach łatwo jest szokować, za to niezwykle trudno bywa utrwalić wyrafinowaną elegancję, która ma w sobie tyle piękna, że ukazuje fotografię jako środek przekazu w najlepszym świetle.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę zaproszenie do udziału w ceremonii wręczenia nagród, bilety lotnicze do Londynu oraz najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony.

W organizowanym już od 10 lat konkursie Sony World Photography Awards nagradzane są najlepsze fotografie z ubiegłego roku. Udział może wziąć każdy: uczestnictwo jest bezpłatne. Dziś SWPA to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii, a znalezienie się na liście finalistów lub laureatów może pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery każdego fotografa. Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2018 rozpocznie się 1 czerwca 2017 r.

FOTOGRAF ROKU – FREDERIK BUYCKX, BELGIA

Frederik Buyckx urodził się w Antwerpii w 1984 r. Pracuje jako niezależny fotograf dla belgijskiej gazety De Standaard. Jego zdjęcia były publikowane i wystawianie w kraju i za granicą; ostatnio Buyckx znalazł się w gronie finalistów konkursu fotograficznego firmy ZEISS.

Zdjęcia do zwycięskiego cyklu „Whiteout” powstały na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, z dala od głównych ośrodków, w miejscach, gdzie ludzie często żyją w izolacji i bliskim kontakcie z naturą. „Z nadejściem zimy, gdy w krajobrazie zaczynają dominować śnieg i lód, a ludzie i zwierzęta muszą mierzyć się ze skrajnymi warunkami pogodowymi, natura ulega szczególnemu przeobrażeniu”, wyjaśnia Buyckx. „Tematem tej serii jest owa walka ze znikaniem”.

ZWYCIĘZCY I FINALIŚCI W KATEGORIACH PROFESJONALNYCH

Zadaniem międzynarodowego jury, w którym zasiadali specjaliści z branży, był wybór najlepszych cykli zdjęć (liczących od 5 do 10 fotografii) zgłoszonych w dziesięciu kategoriach profesjonalnych. Zwycięzcami i laureatami zostali:

 • Architektura: I miejsce — Dongni, Chiny

II miejsce: Julien Chatelin, Francja; III miejsce: Diego Mayon, Włochy

 • Fotografia konceptualna: I miejsce — Sabine Cattaneo, Szwajcaria

II miejsce: Gao Peng, Chiny; III miejsce: Alexander Anufriev, Federacja Rosyjska

 • Współczesność: I miejsce — Tasneem Alsultan, Arabia Saudyjska

II miejsce: Li Song, Chiny; III miejsce: Lorzenzo Maccotta, Włochy

 • Wydarzenia bieżące i wiadomości: I miejsce — Alessio Romenzi, Włochy

II miejsce: Joe Raedle, USA; III miejsce: Ivor Prickett, Irlandia

 • Życie codzienne: I miejsce — Sandra Hoyn, Niemcy

II miejsce: Christina Simons, Islandia; III miejsce: Alice Cannara Malan, Włochy

 • Krajobraz: I miejsce — Frederik Buyckx, Belgia

II miejsce: Kurt Tong, Wielka Brytania; III miejsce: Peter Franck, Niemcy

 • Świat natury: I miejsce — Will Burrard-Lucas, Wielka Brytania

II miejsce: Ami Vitale, USA; III miejsce: Christian Vizl, Meksyk

 • Portret: I miejsce — George Mayer, Federacja Rosyjska

II miejsce: Romina Ressia, Argentyna; III miejsce: Ren shi Chen, Chiny

 • Martwa natura: I miejsce — Henry Agudelo, Kolumbia

II miejsce: Shinya Masuda, Japonia; III miejsce: Christoffer Askman, Dania

 • Sport: I miejsce — Yuan Peng, Chiny

II miejsce: Eduard Korniyenko, Federacja Rosyjska; III miejsce: Jason O’Brien, Australia

FOTOGRAF ROKU W KATEGORII OTWARTEJ – ALEXANDER VINOGRADOV, FEDERACJA ROSYJSKA

„Mathilda” rosyjskiego fotografia Alexandra Vinogradova została uznana za najlepsze zdjęcie pojedyncze. Jego autor otrzymał nagrodę w wysokości 5000 USD oraz tytuł fotografa roku w kategorii otwartej.

Vinogradov jest fotografem-amatorem z Moskwy. Jego zwycięskie zdjęcie, przedstawiające małą dziewczynkę, było inspirowane francuskim filmem „Leon zawodowiec”. Fotografia została wybrana spośród 10 zdjęć zwycięzców kategorii otwartych, których 28 marca ogłosiło jury pod przewodnictwem brytyjskiego dziennikarza i fotografa Damiena Demoldera.

FOTOGRAF ROKU W KATEGORII MŁODZIEŻOWEJ – KATELYN WANG, USA

Tytuł „Fotograf roku” w kategorii młodzieżowej przypadł 16-letniej uczennicy Katelyn Wang z Los Angeles w Kalifornii. Zadaniem fotografów w wieku od 12 do 19 lat było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem „Piękno”.

Nagrodzone zdjęcie Wang, zatytułowane „Na szczycie świata”, pięknie ukazuje widok znad jeziora Pehoé w parku narodowym Torres del Paine w Chile.

FOTOGRAF ROKU W KATEGORII STUDENCKIEJ – MICHELLE DAIANA GENTILE, ARGENTYNA

21-letnia Michelle Daiana Gentile z Escuela de Fotografía Motivarte wywalczyła tytuł „Fotograf roku” w kategorii studenckiej nadzwyczajną serią zdjęć pod tytułem „Only Hope”. Gentile, która wraz z pozostałymi uczestnikami miała za zadanie przygotować cykl związany z tematem „Emocje”, dostarczyła poruszającą serię, będącą owocem 10 dni spędzonych wśród robotników w starej papierni w Argentynie.

W czasie gali w Londynie Gentile otrzymała dla swojej uczelni nagrodę w postaci sprzętu fotograficznego firmy Sony o łącznej wartości 30 000 euro.

NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ – MARTIN PARR

Podczas uroczystości nagrodę za wybitny wkład w fotografię odebrał brytyjski fotografik Martin Parr. Wyróżniono go za niepowtarzalny język wizualny i ciągłe pokonywanie ograniczeń tego środka przekazu.

Wcześniej nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein, RongRong & inri, Elliott Erwitt oraz Phil Stern.

WYSTAWA „SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS & MARTIN PARR – 2017” I KSIĘGA PAMIĄTKOWA

Wszystkie zdjęcia zwycięzców i finalistów będą wystawione w londyńskim Somerset House od 21 kwietnia do 7 maja. Na wystawie nie zabraknie też wyboru najsłynniejszych prac, książek i filmów Martina Parra oraz starannie dobranych, rzadko pokazywanych, czarno-białych obrazów z wczesnego okresu twórczości artysty.

Prace zwycięzców i wybrane zdjęcia finalistów znajdą się także w wydanym z tej okazji albumie, który można kupić za pośrednictwem strony www.worldphoto.org

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net