Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Ogłoszono skład jury największego światowego konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards 2017

Komunikat prasowy   •   Wrz 15, 2016 10:10 CEST

Sony World Photography Awards 2017
  • Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs, który rozszerzono o nowe kategorie, trwa do stycznia 2017 r.
  • W 2017 r. Sony World Photography Awards obchodzi swoje 10-lecie
  • Nowy zestaw zdjęć do publikacji można pobrać z serwisu worldphoto.org/press

Znamy już skład jury jubileuszowej, 10. edycji największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards.

Wyboru najlepszych ujęć uchwyconych w 2016 r. dokona zespół uznanych ekspertów z dziedziny fotografii. Będą oni oceniać prace zgłoszone w pięciu podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej, National Award i studenckiej.

Na zwycięzców czeka najnowszy, cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, atrakcyjne nagrody pieniężne oraz publikacje i wystawy prac na całym świecie. Ponadto, jak pokazały poprzednie edycje konkursu, laureaci i wielu finalistów Sony World Photography Awards zdobędą także światowy rozgłos i uznanie.

— Nagroda w konkursie Sony World Photography Awards należy do najważniejszych osiągnięć w karierze każdego fotografa właśnie ze względu na ekspozycję w różnorodnych mediach i możliwość nawiązania wyjątkowych kontaktów— mówi Julien Mauve, zwycięzca kategorii profesjonalnej „Fotografia konceptualna” w roku 2016. — Było to bardzo miłe doświadczenie, które nie skończyło się w wieczór wręczenia nagród, lecz trwało przez cały rok.

Organizatorem konkursu Sony World Photography Awards 2017 jest World Photography Organisation. W tegorocznej edycji pojawią się nowe kategorie, które zainspirują fotografów do odkrywania nowych pokładów zdolności twórczych. Konkurs jest otwarty dla uczestników ze wszystkich zakątków świata, reprezentujących różnorodne style pracy i poziomy umiejętności. Mogą oni bezpłatnie zgłaszać swoje najlepsze prace za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org.

Jury edycji 2017

Jurorami w konkursie profesjonalnym będą: Zelda Cheatle (przewodnicząca) kuratorka wystaw (Wielka Brytania); Allegra Cordero di Montezemolo, kuratorka i dyrektorka wystaw, Centro de la Imagen (Meksyk); Russ O'Connell, fotoedytor magazynu Sunday Times (Wielka Brytania); Aida Muluneh,fotografka i działaczka kulturalna (Etiopia); Denis Curti, dyrektor kreatywny fundacji Casa dei Tre Oci(Włochy) oraz Françoise Callier, dyrektorka programu na festiwalu Angkor Photo Festival & Workshops (Francja).

Przewodniczącym jury konkursu otwartego i młodzieżowego będzie dziennikarz i fotograf Damien Demolder (Wielka Brytania). Weźmie on również udział w pracach jury konkursu National Awards, organizowanego w 61 krajach świata. W jury konkursu studeckiego zasiądą między innymi Andrea Kurland, redaktor naczelna magazynu Huck (Wielka Brytania) oraz Dan Rubin, fotograf i dyrektor kreatywny (Wielka Brytania) oraz Jennifer Shaw, założycielka i dyrektor kreatywna festiwalu PhotoNOLA (USA).

— Będę poszukiwać oryginalnych pomysłów i realizacji, klarowności wizji, jasnej koncepcji, która dobrze przełoży się na obrazy — komentuje Zelda Cheatle, przewodnicząca jury konkursu profesjonalnego.— Prostota, dobre rzemiosło, czasem żart, współczucie, pomysłowość, szczęście lub prawidłowa ocena... Na widok dobrego obrazu zawsze zapiera nam dech w piersiach.

Nagrody

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Londynie 20 kwietnia 2017 r. Nagrody obejmują najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, publikację zdjęć w okolicznościowym albumie, a także nagrody pieniężne w wysokości 25 000 dolarów dla zwycięzcy konkursu profesjonalnego oraz 5000 dolarów za I miejsce w konkursie otwartym.

Oprócz tego coroczna kampania PR zapewnia laureatom i finalistom bezcenny międzynarodowy rozgłos oraz publikacje w najbardziej prestiżowych na świecie tytułach prasowych, w magazynach internetowych oraz w głównych wydawnictwach branżowych.

Prace wszystkich laureatów i zwycięzców będzie można oglądać od 21 kwietnia do 7 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2017.

Terminy nadsyłania zgłoszeń

● 5 grudnia 2016 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs studencki

● 5 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs otwarty, National Award i młodzieżowy

● 10 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs profesjonalny

W zeszłorocznej edycji Sony World Photography Awards 2016 odnotowano rekordową liczbę 203 103 zgłoszeń ze 186 krajów - o 33% więcej niż w roku 2015.

Wybór prac zgłoszonych w edycji 2017 jest dostępny na www.worldphoto.org/press.

Informacje uzupełniające

Wszystkie prace na Sony World Photography Awards można zgłaszać bezpłatnie, pod adresem www.worldphoto.org. Pod tym samym adresem zamieszczone są zasady dokonywania zgłoszeń.

Najważniejsze daty

● 28 lutego 2017 r. — ogłoszenie listy finalistów konkursów profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego oraz studenckiego

● 28 marca 2017 r. — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i młodzieżowych oraz w konkursie National Award

● 20 kwietnia 2017 r. — ceremonia w Londynie i ogłoszenie Fotografa Roku, zwycięzców w poszczególnych kategoriach profesjonalnych oraz zwycięzców w konkursie otwartym, młodzieżowym i studenckim

● 21 kwietnia — 7 maja 2017 r. — wystawa Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net