Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Orzeł ustanawia nowy rekord świata w locie z najwyższego budynku na świecie

Komunikat prasowy   •   Mar 16, 2015 15:00 CET

14 marca 2015 r. ruch ochrony środowiska FREEDOM ustanowił nowy rekord świata polegający na pomyślnym przelocie orła z kamerą ze szczytu najwyższego budynku świata: Burj Khalifa w Dubaju (829,8 m).

Do uwiecznienia tego wyjątkowego wydarzenia wykorzystano równie wyjątkową technologię: najmniejszą na świecie kamerę sportową Sony Action Cam Mini. Tak powstał unikatowy film pokazujący lot z perspektywy jego głównego bohatera: orła cesarskiego o imieniu Darshan.

Lot orła ze znajdującego się 829,8 m nad ziemią wierzchołka wieżowca Burj Khalifa jest pierwszym wydarzeniem tego rodzaju. To również nowy światowy rekord wysokości udokumentowanego przelotu ptaka z budynku.

Organizacja charytatywna Freedom Conservation stara się uświadamiać opinii publicznej zagrożenie dzikiej przyrody, w tym wielu gatunków wpisanych do „Czerwonej Księgi” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Współpracuje w tym celu z Save our Species — jedną z czołowych organizacji zajmujących się ochroną przyrody — oraz UNESCO.

Darshan jest przykładem zagrożonego gatunku, który ocalono i odbudowano poprzez globalne programy ochrony środowiska. Nowy rekordzista świata pełni więc obecnie rolę ambasadora wszystkich zagrożonych zwierząt na Ziemi. Orły cesarskie, dawniej wymienione w „Czerwonej Księdze” ginących gatunków, obecnie nie są narażone na wymarcie.

Ptaki drapieżne stanowią część kulturowego dziedzictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich — kraju, którego symbolem narodowym jest złoty sokół. Dubaj aktywnie wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, takie jak prowadzone przez Freedom Conservation. Mimo szybkiego rozwoju jako głównego centrum biznesu w regionie Dubaj od dawna uznaje swoją odpowiedzialność za zachowanie środowiska naturalnego, zwłaszcza unikatowych siedlisk zwierząt na pustyni. Zjednoczone Emiraty Arabskie zawsze aktywnie chronią gatunki w niebezpieczeństwie. W trosce o ochronę zagrożonych zwierząt przez ostatnie trzy dekady wprowadzono szereg nowych przepisów i utworzono przeszło 15 rezerwatów przyrody.

Orły Freedom Conservation latały już z najsłynniejszych europejskich pomników architektury, takich jak wieża Eiffla w Paryżu (301 m) czy londyńska katedra św. Pawła. Nagrane przy tej okazji niepowtarzalne materiały filmowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i znacząco przyczyniały się do popularyzacji działań organizacji.

Treserem orłów jest światowej sławy sokolnik Jacques-Olivier Travers. Jego pionierskie techniki i rozwiązania — oparte między innymi na wykorzystaniu paralotni, nart czy kajaka — pomagają zagrożonym orłom wykształcić niezbędne umiejętności życiowe, a w rezultacie zwiększają wskaźniki reintrodukcji. Travers bywa więc nazywany „człowiekiem, który uczy orły latania”.

Sony i FREEDOM

Sony jest oficjalnym sponsorem organizacji FREEDOM i wspomaga jej działania służące reintrodukcji bielików w ich naturalne środowiska bytowania w Alpach, zarówno po stronie francuskiej, jak i szwajcarskiej. Sony dostarcza FREEDOM swoje kamery Action CamTM, aby ułatwić precyzyjną dokumentację lotów bielików. FREEDOM pragnie wykorzystać nagrany materiał do poznania zachowań orłów, a w konsekwencji do lepszego przygotowania procesu reintrodukcji.

Kamera Sony Action Cam jest dla FREEDOM doskonałym narzędziem do zbierania potrzebnych informacji. Wynika to z jej możliwości technicznych, obejmujących rejestrację płynnego obrazu filmowego Full HD, technologię stabilizacji obrazu Sony SteadyShotTM czy nakładanie na obraz danych GPS. Ważny atut kamer Action Cam stanowią małe wymiary. Dzięki nim kamerę można z łatwością umieścić na orle, w żaden sposób nie utrudniając mu lotu.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net