Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Pięcioro Polaków w finale największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards 2017

Komunikat prasowy   •   Lut 28, 2017 00:01 CET

Mariusz Prusaczyk, Surrealistic industrial lake in Poland, Sony World Photography Awards 2017
 • W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 227 000 zdjęć ze 183 krajów
 • Fotografowie rywalizują o cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony i nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 dolarów
 • Laureaci kategorii otwartych zostaną ogłoszeni 28 marca, a zwycięzcę całego konkursu i zdobywców pierwszych miejsc w kategoriach profesjonalnych poznamy 20 kwietnia
 • Kolejnych 11 fotografów z Polski uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach
 • Prace finalistów dostępne są pod adresem worldphoto.org/press

Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 uhonorowali prace pięciorga Polaków, zaliczając je do pierwszej dziesiątki najlepszych zdjęć nadesłanych z całego świata w poszczególnych kategoriach tegorocznego konkursu profesjonalnego i otwartego. Sędziowie poszukiwali obrazów reprezentatywnych dla współczesnej fotografii.

Mariusz Prusaczyk z Sosnowca awansował do finału konkursu profesjonalnego w kategorii „Świat natury”. Przedmiotem oceny w tej kategorii jest całość materiału liczącego od 5 do 10 zdjęć. Natomiast w konkursie otwartym, w którym ocenie podlega pojedyncze zdjęcie, finalistami zostali: Paweł Jędrusik z Jaworzna i Michał Płachta z Myślenic w kategorii „Kultura”, Mariusz Stanosz z Nysy w kategorii „Ruch” oraz Iwona Czubek z Cerekwi w kategorii „Martwa natura”.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2017 napłynęło ponad 227 000 zdjęć ze 183 krajów. W dniu dzisiejszym jury ogłosiło finalistów konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego.


Finaliści z Polski

Mariusz Prusaczyk, kategoria profesjonalna „Świat natury”
Mariusz, niezależny fotograf z Sosnowca, został wyróżniony za urzekającą serię zdjęć lotniczych zatytułowaną „Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry”. W swoim cyklu Mariusz ukazuje długoterminowy wpływ działalności przemysłowej na krajobraz, która odciska swoje piętno również po zamknięciu fabryk. Pasją Mariusza są podróże i fotografia. Odwiedził już 78 krajów, a dominującymi tematami w jego kadrach są przyroda i krajobraz. Niedawno Mariusz zaczął wykonywać zdjęcia z drona, który oferuje mu zupełnie nowy punkt widzenia.

— Wiele miejsc zostało zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej, często przez wydobycie węgla kamiennego lub piasku — mówi Mariusz o swojej serii. — Nawet wiele lat po zakończeniu wydobycia zdewastowany teren tworzy niesamowite, surrealistyczne obrazy, widoczne tylko z powietrza. Zdjęcia zostały wykonane w centralnej części Polski, w lecie 2016 r.

— Jestem zaszczycony, że moje zdjęcia zostały docenione przez Sony World Photography Awards — mówi Mariusz o swoim sukcesie. — Być może w ten sposób zwrócę uwagę na postępującą degradację środowiska.

Paweł Jędrusik, kategoria otwarta „Kultura”
Paweł jest fotografem i dziennikarzem z Jaworzna. Do finału konkursu zakwalifikowano jego zdjęcie „Taniec”, wykonane podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Zamiast skupić się na tym, co działo się na scenie, Paweł poszedł za kulisy. Tam powstało to urokliwe zdjęcie dziewczynek przygotowujących się do występu.

— Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sony World Photography Awards — komentuje swój sukces Paweł.

W 2015 roku Paweł zajął pierwsze miejsce w kategorii Poland National Award konkursu Sony World Photography Awards.

Michał Płachta, kategoria otwarta „Kultura”
Michał urodził się w Myślenicach, a obecnie mieszka w Pińczowie. Z wykształcenia jest historykiem. Fotografuje od 2007 r., między innymi na ślubach. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie „Uścisk panny młodej”. Przedstawia ono pierwszy taniec pary młodej, a powstało podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem się na krótkiej liście fotografów jako autor zdjęcia „Uścisk panny młodej”. To niesamowite uczestniczyć w takim wydarzeniu — mówi Michał o swoim awansie do finału.

Mariusz Stanosz, kategoria otwarta „Ruch”
Mariusz pochodzi z Nysy, mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie „Lecąca chmara”.

— Zdjęcie zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży na Ko Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii i przedstawia stado biegusów malutkich — mówi Mariusz. — Ptaki te znane są z niezwykłych ewolucji w powietrzu: potrafią całkowicie zmienić kierunek lotu w ułamku sekundy, więc sfotografowanie ich wymagało licznych sprintów po plaży!

Iwona Czubek, kategoria otwarta „Martwa natura”
Iwona z Cerekwi fotografuje od dwóch lat. Jurorzy wyróżnili jej zdjęcie „Maki i pomidory”. Ta martwa natura nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy dwie pasje Iwony: fotografię i ogrodnictwo. Ciepłe i nasycone barwy mają na celu oddanie klimatu lata, jego smaków i zapachów.

— To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor być w gronie tak wspaniałych fotografów —komentuje Iwona swój awans do grona finalistów.


Nagrody i wystawa

Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach oraz o prestiżowy tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną podane 28 marca; ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie już 20 kwietnia. Na zwycięzców czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 USD.

Prace wszystkich finalistów będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.


Dalsze wyróżnienia

Jury konkursu Sony World Photography Awards wyróżniło także 11 Polaków uczestniczących w konkursie otwartym. Prace zaliczone do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie nadesłali:

 • Adam Dzienis (Białystok), Ruch
 • Anna Sznajder (Cieszyn), Portrety
 • Arek Rataj (z Chorzowa, obecnie Doha w Katarze), Fotografia uliczna
 • Jakub Rybicki (z Białegostoku, mieszka w Poznaniu), Podróże
 • Jakub Karol Kowalski (Warszawa), Ruch
 • Jan Siwmir (Warszawa), Dzika przyroda
 • Kamila Staniszewska (z Tomaszowa Mazowieckiego, mieszka w Warszawie), Portrety
 • Katarzyna Young (Londyn), Architektura
 • Konrad Żelazowski (Warszawa), Podróże
 • Larys Lubowicki (zBielska Podlaskiego, mieszka w Białymstoku), Natura
 • Piotr Leczkowski (Żyrardów), Ruch

Sony World Photography Awards

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards obchodzi w 2017 roku swoje 10-lecie. Od samego początku sponsorem imprezy jest firma Sony.

W konkursie nagradzane są najlepsze fotografie z ubiegłego roku, zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej. Na liście finalistów tegorocznej edycji znalazło się aż 49 narodowości, co świadczy o międzynarodowej renomie konkursu i jego wyjątkowym potencjale - konkurs prezentuje najlepsze zdjęcia fotografów ze wszystkich zakątków świata.

Oceny prac zgłoszonych we wszystkich czterech głównych kategoriach dokonują anonimowo uznani specjaliści z branży, starannie wybrani przez World Photography Organisation. Pełny skład jury edycji 2017 jest dostępny tutaj.

Przeznaczony do publikacji wybór finałowych prac ze wszystkich głównych kategorii jest dostępny pod adresem www.worldphoto.org/press

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net