Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Pierwsza kamera Sony Handycam® z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu

Komunikat prasowy   •   Wrz 12, 2012 06:00 CEST

Sony wprowadza do oferty kolejną innowacyjną kamerę Full HD: model Handycam® NEX-VG900E z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i mocowaniem obiektywów wymiennych typu E.

Razem z nią wprowadzona zostanie kamera Handycam® NEX-VG30E: następczyni udanego modelu NEX-VG20E, z identyczną matrycą APS-C i kilkoma ulepszeniami.

Handycam® NEX-VG900E

Pierwsza kamera Handycam® firmy Sony wyposażona w matrycę o wielkości pełnej klatki filmu małoobrazkowego (35mm) wyróżnia się najwyższą jakością obrazu i bogactwem twórczych możliwości. W rezultacie pozwala w pełni wykorzystywać artystyczny potencjał wymiennych obiektywów firm Sony i Carl Zeiss.

Zastosowany w kamerze NEX-VG900E, opracowany przez Sony przetwornik obrazu Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela jest około 40 razy większy od elementów światłoczułych w typowych kamerach powszechnego użytku i przeszło dwukrotnie większy niż przetworniki APS-C w pozostałych modelach Handycam® z wymiennymi obiektywami.

Duża matryca ma szereg ważnych zalet: umożliwia na przykład uzyskanie pięknego wyglądu nieostrych fragmentów (efekt bokeh) przy rejestracji obrazu obiektywami α, a dzięki dużej światłoczułości zapewnia wyjątkową czystość obrazu i niski poziom szumów. Oprócz tego, doskonale reprodukuje subtelne przejścia tonalne, ułatwiając wymagającym filmowcom pełne urzeczywistnienie twórczych wizji.

Przetwornik kamery NEX-VG900E pozwala także na wykonywanie fotografii o efektywnej rozdzielczości 24,0 megapiksela, które pod względem jakości w niczym nie ustępują zdjęciom z profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Dla maksymalnej wygody późniejszej obróbki, można nawet wybrać zapis w formacie RAW.Po włączeniu trybu zapisu progresywnego 25p/24p nagrywany film nabiera pięknego, kinowego wyglądu. Co więcej, filmową kolorystykę i przejścia tonalne w obrazie można precyzyjnie kształtować przy użyciu funkcji Cinema Tone Gamma™ i Cinema Tone Colour™. Zgodność ze standardem AVCHD 2.0 oznacza możliwość zapisu także w formacie 50p — i związane z tym dodatkowe twórcze możliwości. Kamera pozwala ponadto na artystyczne przetwarzanie obrazu filmowego i fotograficznego za pomocą nowych trybów efektu w obrazie.

Ułatwieniem przy nagrywaniu filmów jest kołyskowa dźwignia służąca do płynnego, precyzyjnego nastawiania zoomu. Kiedy w kamerze zainstalowany jest obiektyw z mocowaniem typu E wyposażony we własny napęd zoomu, dźwignia reguluje zoom optyczny. W przypadku obiektywów stałoogniskowych dźwignia steruje zoomem elektronicznym, pozwalając na uzyskanie imponujących, twórczych rezultatów.

Po kamerze założeniu do kamery NEX-VG900E obiektywu z mocowaniem typu E lub z obiektywu DT z mocowaniem typu A, urządzenie automatycznie przełącza się w tryb APS-C. Daje to możliwość swobodnego sięgania po obiektywy zaprojektowane do współpracy z mniejszymi matrycami APS-C.

Kamera jest dostarczana w komplecie z adapterem LA-EA3. Umożliwia on użycie obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do lustrzanek z pełnoklatkową matrycą. Użycie adaptera nie powoduje zmiany ogniskowej obiektywu.

Z myślą o wymagających filmowcach przygotowano cały wachlarz trybów, funkcji i możliwości ręcznego wyboru ustawień. Kamera może więc pracować w trybie preselekcji przysłony, preselekcji czasu migawki lub ręcznego nastawiania ekspozycji. Wprowadzanie korekt przysłony, czasu migawki i wzmocnienia ułatwiają logicznie rozmieszczone przyciski bezpośredniego wyboru. Ręcznie można także nastawiać balans bieli. Podczas ręcznego nastawiania ostrości z pomocą przychodzi zapożyczona ze sprzętu profesjonalnego funkcja peaking, która wyróżnia ostro odwzorowane fragmenty obrazu. Uzupełnia ją funkcja powiększania obrazu, włączana przyciskiem u góry uchwytu.

Zaawansowani użytkownicy z zadowoleniem odnotują szczegółowy obraz w wizjerze XGA OLED Tru-Finder, który odznacza się ponadto dużym kontrastem i wyjątkowo naturalnym odwzorowaniem kolorów. Uzupełnieniem wizjera Tru-Finder jest regulowany ekran dotykowy XtraFine LCD. Zastosowana w nim unikatowa technologia Sonyzapewnia duży kontrast obrazu i bogatą, głęboką czerń.

Wymieniając atuty filmów HD nagranych kamerą NEX-VG900E, trzeba wspomnieć o wysokiej jakości dźwięku. Jest ona zasługą unikatowego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array z czterema kapsułami o wszechkierunkowej charakterystyce, które mogą pracować w trybie rejestracji dźwięku stereo lub 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego. Użytkownik może samodzielnie regulować poziomy nagrywania oraz kontrolować na wyświetlaczu LCD aktualny poziom sygnału. Kamera jest ponadto wyposażona w gniazdo słuchawkowe do bezpośredniego odsłuchu nagrywanego dźwięku.

Nowa stopka Multi Interface umożliwia użycie sprzedawanego oddzielnie zestawu adaptera XLR-K1M. Zestaw ten zawiera monofoniczny mikrofon kierunkowy o wysokiej jakości i pozwala na podłączanie urządzeń z profesjonalnymi złączami XLR (Cannon).

Handycam® NEX-VG30EH/VG30EWiele ulepszeń z kamery NEX-VG900E, wprowadzonych z myślą o użytkownikach zawodowo trudniących się filmowaniem, znalazło również zastosowanie w modelu Handycam® NEX-VG30E – następcy cenionej kamery NEX-VG20E. Nowa kamera jest wyposażona w przetwornik Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, który gwarantuje wysoką jakość obrazu przy korzystaniu z całej gamy wymiennych obiektywów zmocowaniem typu E.

Tak jak wmodelu NEX-VG900E, możliwe jest nagrywanie płynnych, kinowych filmów Full HD w progresywnych trybach 50p, 25p i 24p oraz artystyczne przetwarzanie materiału za pomocą efektów w obrazie.

Do wspólnych cech obu modeli należą również wizjer XGA OLED Tru-Finder, rozbudowane możliwości ręcznego wyboru ustawień i kołyskowa dźwignia zoomu.

Model NEX-VG30EH jest dostarczany w zestawie z nowym obiektywem E PZ 18 – 200mm F3,5-6,3 OSS. Ten uniwersalny obiektyw umożliwia elektryczną regulację zoomu w zakresie od szerokiego kąta do teleobiektywu. Jego wyposażenie obejmuje płynny, cichy w działaniu system AF oraz stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Na tubusie umieszczono ponadto dodatkową dźwignię kołyskową. Umożliwia ona płynne, profesjonalne regulowanie zoomu i sterowanie szybkością jego zmian.

Kamera Sony Handycam® NEX-VG900E pojawi się w Europie w listopadzie, a kamera NEX-VG30E w grudniu br.

– Koniec –

Najważniejsze cechy

Cechy

NEX-VG900E

NEX-VG30EH/NEX-VG30E

Typ

Cyfrowa kamera wideo HD z wymiennymi obiektywami

Współpraca z obiektywami

System obiektywów Sony z mocowaniem typu E. Współpraca także z obiektywami z mocowaniem typu A przy użyciu dostarczonego adaptera LA-EA3

System obiektywów Sony z mocowaniem typu E. Współpraca także z obiektywami z mocowaniem typu A przy użyciu oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA2

Przetwornik obrazu

Pełnoklatkowy Exmor HD CMOS
(35,8 x 23,9 mm)

Exmor APS HD CMOS (23,5 x 15,6 mm)

Procesor

Procesor obrazu BIONZ™

Efektywna rozdzielczość

Około 24,3 megapiksela (fotografie 3:2)

Około 20,3 megapiksela (film 16:9)

Około 16,1 megapiksela (fotografie 3:2)

Około 13,6 megapiksela (film 16:9)

Format wideo

HD: zgodny z formatem MPEG4-AVC / H.264 AVCHD™ 2.0

SD: MPEG2-PS

Nagrywanie filmu (przeciętna przepływność/VBR)

HD — PS: około 28 Mb/s, FX: około 24 Mb/s, FH: około 17 Mb/s, HQ: około 9 Mb/s, LP: około 5 Mb/s

SD —HQ: około 9 Mb/s

Tryby wideo

HD: 1920x1080/50p, 25p, 24p, 50i (FX, FH), 1440x1080/50i (HQ, LP)

SD: 720x576/50i

Format audio

Dolby® Digital 5.1 kanałów, Dolby® Digital 5.1 Creator

Dolby® Digital, 2 kanały stereo

Wizjer

Obrotowy wizjer elektroniczny OLED,3 cm (typ 0,5") o rozdzielczości ok. 2,359 mln punktów

Pokrycie 100% kadru, korekcja dioptryczna; regulacja temperatury barw

Ekran LCD

Dotykowy, 7,5 cm (3,0") XtraFine LCD, obracany w zakresie 270°; regulacja jasności, podgląd w czasie rzeczywistym korekt kompensacji ekspozycji i balansu bieli; histogram; wyświetlanie/ukrywanie siatki linii

System nastawiania ostrości

Ręczne nastawianie ostrości; automatyka ostrości (AF) przy spełnionych poniższych warunkach:

- Kiedy używany jest adapter gniazda LA-EA3, w trybie gotowości do rejestracji filmu 24p i fotografii działa zarówno system AF oparty na wykrywaniu kontrastu, jak i system AF oparty na wykrywaniu fazy w płaszczyźnie ogniskowej (uwaga: system AF oparty na wykrywaniu fazy nie współpracuje z niektórymi obiektywami)

- Kiedy używany jest adapter gniazda LA-EA2, działa system AF oparty na wykrywaniu fazy

- Kiedy używany jest obiektyw z mocowaniem typu E, działa system AF oparty na wykrywaniu kontrastu

Ręczne nastawianie ostrości; automatyka ostrości (AF) oparta na wykrywaniu kontrastu

System pomiaru ekspozycji

Pomiar 99-segmentowy z przetwornika obrazu z trybem wielosegmentowym i trybem punktowym obsługiwanym przez dotyk

Zakres czułości pomiaru – od 2 do 17 EV (przy odpowiedniku ISO 100, dla obiektywu F1,4); Nastawianie ekspozycji: automatyczne, punktowe (panel dotykowy) i ręczne (pokrętło)

Pomiar 63-segmentowy z przetwornika obrazu z trybem wielosegmentowym i trybem punktowym obsługiwanym przez dotyk

Zakres czułości pomiaru – od 0 do 20 EV (przy odpowiedniku ISO 100, dla obiektywu F2,8); Nastawianie ekspozycji: automatyczne, punktowe (panel dotykowy) i ręczne (pokrętło)

Tryby balansu bieli

Automatyczny, zapamiętywanie po naciśnięciu, plener, pomieszczenia, temperatura barwowa + korekty B-A/G-M dla odpowiednich trybów

Minimalne oświetlenie

8 luksów
(czas otwarcia migawki 1/50, F3,5)

9 luksów
(czas otwarcia migawki 1/50, F3,5)

Wspomaganie ręcznego nastawiania ekspozycji

Wyświetlanie wzoru zebry

Zoom cyfrowy

2,0x, z regulacją elektryczną i przy użyciu dźwigni zoomu (zmienna/stała prędkość, maks. 32 poziomy)

Zakres czasów migawki w trybie automatycznym (s)

1/48 – 1/10 000 (film 24p),
1/50 – 1/10 000 (pozostałe tryby filmowania),
30 s – 1/8000 (fotografie)

1/48 – 1/4000 (film 24p),

1/50 – 1/4000 (pozostałe tryby filmowania),
30 s – 1/4000 (fotografie)

Efekty w obrazie

Filmy i fotografie: posteryzacja, kolor pop, zdjęcie retro, częściowy kolor, obraz czarno-biały o dużym kontraście, zabawkowy aparat

Tylko fotografie: miękka ostrość, miniatura

Inne cechy

Wyświetlanie poziomu dźwięku, Cinema Tone Gamma™, Cinema Tone Colour™, pokrętło o programowalnej funkcji; rozpoznawanie twarzy; nakładanie daty i godziny; optymalizacja zakresu dynamicznego; nagrywanie płyty jednym przyciskiem; głośnik monofoniczny

Łącza

Gniazdo na kartę pamięci; wyjście wideo (komponentowe/kompozytowe)/wyjście S-Video; HDMI (mini); USB mini-AB/USB 2.0 Hi-speed (pamięć masowa/MTP) (tylko odczyt); wyjście słuchawkowe (mini jack stereo); wejście mikrofonowe (mini jack stereo); stopka Multi Interface; wejście zewnętrznego zasilania; złącze zdalnego sterowania (zintegrowane ze złączem A/V remote); złącze A/V remote

Wymiary
(szer. x wys. x gł.)

Około 105 × 130 × 223 mm (z dostarczonym akumulatorem/
bez adaptera gniazda LA-EA3)

Około 91 × 130 × 223 mm (z dostarczonym akumulatorem)

Waga

Około 825 g (korpus)

Około 1030 g (z dostarczonym akumulatorem NP-FV70)

Około 650 g (korpus)

Około 1420 g (z dostarczonym obiektywem* i akumulatorem NP-FV70)

*Tylko NEX-VG30EH

Dostarczane wyposażenie

Akumulator NP-FV70; zasilacz sieciowy; komponentowy przewód AV; przewód połączeniowy AV; przewód USB; przykrywka korpusu; osłona akumulatora; osłona przeciwwiatrowa; duża muszla oczna; CD-ROM z oprogramowaniem użytkowym; pilot

Tylko NEX-VG900E: adapter gniazda LA-EA3

Tylko NEX-VG30EH: obiektyw zmiennoogniskowy (E PZ 18 – 200 mm F3,5-6,3 OSS); osłona obiektywu; przednia przykrywka obiektywu; tylna przykrywka obiektywu