Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Poczwórny sukces Sony w konkursie TIPA 2014

Komunikat prasowy   •   Kwi 28, 2014 16:40 CEST

Nnowacje Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego po raz kolejny zdobyły prestiżowe wyróżnienia przyznane przez stowarzyszenie TIPA (Technical Image Press Association)

NAJLEPSZY PROFESJONALNY SYSTEMOWY APARAT KOMPAKTOWY: A7R

A7R 

Sony A7R to najmniejszy i najlżejszy aparat CSC (Compact System Camera — systemowy aparat kompaktowy) z pełnoklatkową matrycą obrazu. Jego 36,4-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS nie zawiera filtra dolnoprzepustowego. Pełne wykorzystanie potencjału tej matrycy zapewnia procesor Sony BIONZ X. Doświadczeni fotografowie z zadowoleniem powitają zapożyczone z lustrzanek rozmieszczenie elementów sterujących oraz system obsługi i sposób zmieniania ustawień obrazu. Warto również wspomnieć o automatyce HDR, solidnej obudowie ze stopu magnezowego, licznych efektach zdjęciowych, funkcjach ułatwiających ręczne nastawianie ostrości, możliwości nagrywania filmu 1080p 60p/24p (NTSC) lub 50p/25p (PAL) oraz szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. W trybie zdjęć seryjnych urządzenie rejestruje maksymalnie 4 klatki obrazu na sekundę. Razem z korpusem A7R na rynek trafiło pięć nowych, dedykowanych obiektywów Sony z serii FE, wyposażonych w mocowanie typu E. Aparat współpracuje także z obiektywami z mocowaniem typu E przeznaczonymi do matryc APS-C, a po zastosowaniu adaptera — z obiektywami z mocowaniem typu A . Jego wyposażenie obejmuje również technologie Wi-Fi i NFC. Szczegółowe informacje o aparacie ILCE-7R można znaleźć  tutaj.

NAJLEPSZA KAMERA: FDR-AX100

FDR-AX100E 

Filmy 4K mają czterokrotnie większą rozdzielczość od nagrań HD, a Sony AX100 należy do pierwszych „standardowych” kamer pozwalających na ich nagrywanie. Urządzenie jest wyposażone w przetwornik obrazu Exmor R typu 1" oraz obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* z 12-krotnym zoomem optycznym. Pozwala na zapis filmu w formatach XAVC S, AVCHD i MP4 oraz na wykonywanie fotografii o rozdzielczości 10 lub 14 megapikseli. Procesor BIONZ X umożliwia zapis obrazu w tempie 120 kl./s, z wykorzystaniem stabilizatora obrazu Optical SteadyShot z „aktywnym” trybem. Do podglądu obrazu służy wizjer elektroniczny lub ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów. Podłączenie smartfona umożliwiają technologie Wi-Fi i NFC; podłączone w ten sposób urządzenie mobilne może pełnić rolę pilota do zdalnego sterowania kamerą. Szczegółowe informacje zamieszczono tutaj.

NAJLEPSZA KAMERA SPORTOWA: HDR-AS100V

HDR-AS100VR 

W kategorii kamer sportowych, pozwalających na pokazanie zdarzeń z własnej perspektywy, dzieje się naprawdę wiele. Model Sony AS100V wyróżnia się rozbudowanymi funkcjami łączności, w tym przez Wi-Fi. Jest wyposażony w GPS, a poza nagrywaniem filmów NTSC/PAL (XAVC S 60p/50p) umożliwia wykonywanie fotografii o rozdzielczości 13,5 megapiksela. Mimo niewielkich wymiarów (rzędu 25 x 50 x 80 mm) kamera zawiera zaawansowany system stabilizacji obrazu, stereofoniczny mikrofon i superszerokokątny (170°) obiektyw Zeiss Tessar. Całości dopełnia odporna na zachlapanie wodą obudowa. Do sterowania wszystkimi funkcjami kamery można używać smartfona. Urządzenie jest dostarczane w komplecie z obudową wodoodporną, uchwytem samoprzylepnym i adapterem statywu; oddzielnie można do niego dokupić szereg innych systemów mocowania. Możliwości kamery obejmują okresowe wykonywanie fotografii w odstępach od 1 sekundy do 60 sekund, jak również zapis obrazu z dźwiękiem w tempie 100 kl./s i 200 kl./s. Darmowy program Sony PlayMemories Home ma szereg funkcji, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego, imponującego filmu, stanowiącego prawdziwy powód do dumy. Dzięki rejestrowanym przez kamerę danym GPS można wyświetlić na ekranie przebytą trasę i wskazanie szybkościomierza. Szczegółowe informacje zamieszczono  tutaj.

NAJLEPSZE URZĄDZENIE MOBILNE DO REJESTRACJI OBRAZU: seria QX

Sony QX series (hi-res) 

Aparaty w obiektywie Sony DSC-QX100 (20,2 megapiksela, obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T*, zoom optyczny 3,6x) i DSC-QX10 (18,2 megapiksela, obiektyw Sony G, zoom optyczny 10x) umożliwiają wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów równie szybko jak przy użyciu smartfona — ale w znacznie lepszej jakości. Oba modele pozwalają na wykorzystanie smartfona z systemem iOS lub Android do transmisji obrazu o wysokiej jakości. Aplikacja Sony PlayMemories Mobile umożliwia bezprzewodowe łączenie urządzeń przez Wi-Fi Direct lub NFC i zmienia ekran telefonu w wizjer z funkcją podglądu obrazu w czasie rzeczywistym, spustem migawki, przyciskiem nagrywania filmu oraz regulatorami różnych ustawień. Aparat jest przystosowany do zamocowania na telefonie w specjalnym uchwycie, jak również do samodzielnego działania, na przykład przy wykonaniu zdjęć z niestandardowej perspektywy. Rejestrowany obraz można zapisywać zarówno w aparacie, jak i smartfonie, a także natychmiast publikować w różnych serwisach społecznościowych. Szczegółowe informacje o obu modelach są dostępne  tutaj.

Informacja o TIPA

TIPA (Technical Image Press Association) jest globalną organizacją, która skupia czasopisma o tematyce związanej z fotografią i obrazowaniem. 

Obecnie w TIPA stowarzyszonych jest 28 czołowych magazynów poświęconych fotografii i obrazowi cyfrowemu z 15 krajów na pięciu kontynentach. Organizacja współpracuje ponadto z japońskim stowarzyszeniem Camera Journal Press Club, zrzeszającym 11 najlepszych czasopism o tematyce fotograficznej wydawanych w Japonii.

Nagrody TIPA zaliczane są do najbardziej znaczących wyróżnień przyznawanych na świecie produktom fotograficznym i obrazującym. Logotyp „TIPA Award” na produkcie i jego materiałach reklamowych jest świadectwem pozytywnej oceny komitetu technicznego TIPA i redaktorów poszczególnych czasopism oraz jednym z najważniejszych wyróżnień, jakie może spotkać produkt do rejestracji obrazu.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2013, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net