Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Polak wśród trzech najlepszych na świecie fotografów w konkursie Sony World Photography Awards 2018

Komunikat prasowy   •   Kwi 20, 2018 00:00 CEST

© Tomasz Padło, 2018 Sony World Photography Awards

● Na ceremonii wręczenia nagród w Londynie ogłoszono także nazwiska zwycięzców całego konkursu i poszczególnych kategorii profesjonalnych

● Wszystkie zdjęcia są dostępne na www.worldphoto.org/press

Tomasz Padło z Polski zajął III miejsce w kategorii profesjonalnej „Krajobraz” w organizowanym przez World Photography Organisation konkursie Sony World Photography Awards 2018. W ten sposób uhonorowano jego cykl zdjęć Greetings from Kazakhstan (Pozdrowienia z Kazachstanu), który ukazuje rozwój miast i zanieczyszczenie kraju.

Padło znalazł się w gronie laureatów, którzy awansowali do pierwszej trójki w każdej z kategorii profesjonalnych i których ogłoszono dziś razem ze zdobywcą prestiżowego tytułu Fotografa Roku, przyznanego brytyjskiej artystce Alys Tomlinson.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję fotografowie z ponad 200 krajów i terytoriów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku.

— Dostrzegam i doceniam renomę tego konkursu i cieszę się z wyróżnienia — mówi Padło o swoim sukcesie. — Każda nagroda przypomina mi, że robię coś ważnego i wartościowego.

— Żadna z uzyskujących niepodległość republik byłego ZSRR nie miała chyba tak zniszczonego środowiska naturalnego jak Kazachstan — opowiada Padło o swoim cyklu. — Zbyt intensywne czerpanie wody z Syr-darii przez gospodarstwa rolne przyczyniło się do zniknięcia Morza Aralskiego. Orka na milionach hektarów czarnoziemów wywołała erozję eoliczną, doprowadzając do niespotykanej degradacji gleby. A rejon Semipałatyńska zasłynął z prób jądrowych i będącego ich następstwem skażenia środowiska. Władze Kazachstanu od lat starają się zmienić jego negatywny wizerunek, między innymi poprzez promowanie atrakcji przyrodniczych. Szczególną formę przybrało to w Ałmaty, dawnej stolicy kraju, gdzie wiele placów budowy dekorowanych jest płachtami ukazującymi kazachskie krajobrazy. Tworzy to pewnego rodzaju dysonans w odbiorze tego kraju, zwłaszcza że Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wymięte i brudne płachty mówią o tym kraju więcej, niż mogli przewidzieć ich pomysłodawcy.

Wyróżniony cykl znajdzie się w księdze pamiątkowej edycji 2018 oraz na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House.

O sukcesie Polaka poinformowano podczas uroczystego ogłoszenia nazwisk zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych, zdobywców pierwszych miejsc w konkursach otwartym, młodzieżowym i studenckim oraz zdobywcy tytułu Fotografa Roku. Ta końcowa informacja stanowi uzupełnienie marcowego komunikatu z nazwiskami 10 zwycięzców kategorii otwartych oraz 63 zdobywców nagród National Award. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net