Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Poruszające fotografie wśród zwycięskich prac konkursu Sony World Photography Awards 2019

Komunikat prasowy   •   Lut 26, 2019 09:00 CET

Ogłoszono zwycięzców kategorii konkursu otwartego, ocenianych za pojedyncze zdjęcia

Opublikowano nazwiska laureatów konkursu National Awards — autorów najlepszych zdjęć wykonanych przez fotografów z 62 krajów

Lista finalistów konkursu profesjonalnego zostanie ogłoszona 26 marca, a nazwiska laureatów 17 kwietnia, w czasie uroczystej gali wręczenia nagród w Londynie

Zdjęcia dostępne są na www.worldphoto.org/press

26 marca 2019 r. — World Photography Organisation zaprezentowało zwycięskie pojedyncze zdjęcia w dziesięciu kategoriach konkursu otwartego w ramach Sony World Photography Awards 2019.

Spośród rekordowej liczby zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów na całym świecie jury wybrało dziesięć wyjątkowych fotografii spełniających założenia poszczególnych kategorii. Zwycięzcami zostali:

Architektura:Philippe Sarfati (Francja) za zdjęcie „Heatwave” (Fala upałów)

Kultura (przy wsparciu serwisu Culture Trip): Pan Jianhua (Chiny kontynentalne) za zdjęcie „Shadow Puppetry” (Teatr cieni)

Kreatywność: Martin Stranka, (Czechy) za zdjęcie „Dreamers and Warriors” (Marzyciele i wojownicy)

Ruch: Christy Lee Rogers (USA) za zdjęcie „Harmony” (Harmonia)

Krajobraz: Hal Gage (USA) za zdjęcie „Stumps, Alder Lake, Nisqually River, Oregon” (Pniaki drzew nad jeziorem Alder na rzece Nisqually, Oregon)

Świat natury i dzika przyroda: Tracey Lund (Wielka Brytania) za zdjęcie „Underwater Gannets” (Głuptaki pod wodą)

Portret: Richard Ansett (Wielka Brytania) za zdjęcie „Grayson Perry - Birth” (Grayson Perry - narodziny)

Martwa natura: Rachel Yee Laam Lai (Specjalny Region Administracyjny Hongkong) za zdjęcie „Peony and Leaves” (Peonie i liście)

Fotografia uliczna: Carole Pariat (Francja) za zdjęcie „Open-Air Toilet” („Toaleta uliczna”)

Podróż (przy wsparciu kolei Eurostar): Nicolas Boyer (Francja)za zdjęcie „Woman Wearing a Wedding Dress” (Kobieta w sukni ślubnej)

Laureaci pochodzą z wielu krajów, z różnych środowisk i kręgów kulturowych. Są wśród nich zawodowi fotografowie, osoby które niedawno porzuciły dla fotografii inne profesje, a także amatorzy.

Dziesięcioro zwycięzców kategorii otwartych będzie także konkurować o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i o nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Zdobywca tej nagrody oraz zwycięzcy w kategoriach profesjonalnych zostaną ogłoszeni na ceremonii wręczenia nagród w Londynie 17 kwietnia.

National Awards — nagrody dla najbardziej utalentowanych fotografów z poszczególnych krajów

Dziś ogłoszono także laureatów konkursu National Awards, zorganizowanego w ramach Sony World Photography Awards 2019. Nagrody National Award dla najlepszych fotografów z poszczególnych krajów przyznano już po raz siódmy. Są one świadectwem wsparcia, jakiego World Photography Organisation i firma Sony udzielają lokalnym talentom fotograficznym poprzez promocję ich prac na skalę globalną. W tym roku nagrody te otrzymali fotografowie z 62 krajów. Zwycięzcy pochodzą z całego świata, od Birmy po Peru, od Meksyku po Wietnam. Dla wszystkich nagrody National Award są wyjątkową okazją do zaprezentowania swoich prac także poza ojczyzną. Pełna lista zdobywców nagród National Award dostępna jest pod adresem www.worldphoto.org/2019-national-awards

Nagrody i przykłady sukcesów

Zwycięzcy kategorii konkursu otwartego oraz laureaci konkursów National Award otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Ich prace znajdą się w albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu, na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie, która odbędzie się w dniach od 18 kwietnia do 6 maja, oraz na wystawach objazdowych we Włoszech, Niemczech i Japonii.

Uznanie w konkursie otwartym i w ramach National Awards może zmienić życie fotografa. Jedną z osób, które odniosły taki sukces, jest Pedro Jarque Krebs, fotograf z Peru, który w 2018 r. znalazł się wśród finalistów konkursu otwartego w kategorii Dzika przyroda i został peruwiańskim zwycięzcą programu National Award. Później zdobywał kolejne prestiżowe, międzynarodowe nagrody, a jego prace były publikowane przez media na całym świecie. W tym roku fotograf ponownie został doceniony w konkursie: znalazł się na liście finalistów w kategorii Świat natury i dzika przyroda.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat sponsorem tytularnym imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat). Na 12. edycję SWPA wpłynęła rekordowa liczba 326 997 zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów z całego świata — w tym najlepsze zdjęcia wykonane w ubiegłym roku.

Informacje uzupełniające
Wszystkie nagrodzone i finałowe zdjęcia są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem
www.worldphoto.org/press

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Informacja o World Photography Organisation World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org