Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Potrójny sukces Sony w konkursie TIPA 2015

Komunikat prasowy   •   Kwi 09, 2015 07:00 CEST

 • Najlepszy aparat fotograficzny/kamera wideo do użytku profesjonalnego: A7S
 • Najlepszy systemowy aparat klasy podstawowej: ILCE-5100
 • Najlepsze urządzenie mobilne do rejestrowania obrazu: ILCE-QX1 
 • Innowacje Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego po raz kolejny otrzymały prestiżowe wyróżnienia przyznane przez stowarzyszenie TIPA (Technical Image Press Association).


  NAJLEPSZY APARAT FOTOGRAFICZNY/KAMERA WIDEO DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO: a7S

  Decyzja Sony o powiększeniu rozmiarów pikseli na pełnoklatkowej matrycy obrazu Exmor CMOS o rozdzielczości 12,2 megapiksela przyniosła owoce w postaci bardzo dużego zakresu dynamicznego (15,3 stopnia przysłony), znakomitej pracy w słabym świetle (szybki, inteligentny system AF działający nawet przy –4 EV oraz niski poziom szumów) oraz bardzo dużej czułości (rozszerzony zakres ISO 50–409 600). System „bezpośredniego odczytu pikseli” wykorzystuje całą szerokość przetwornika, bez pomijania linii ani łączenia pikseli w grupy. Oznacza to, że do generacji danych o obrazie wideo HD i 4K wykorzystywane są wszystkie bez wyjątku elementy matrycy. Urządzenie pozwala na rejestrację niepoddanego kompresji obrazu Full HD 4:2:2 oraz niepoddanego kompresji materiału wideo 4K (QFHD) z 8-bitowym kolorem 4:2:2. Do zapisu tego drugiego niezbędny jest podłączany do portu HDMI rejestrator 4K zewnętrznego producenta. Użytkownik ma również do dyspozycji krzywą gammą SLog2, dostępną zazwyczaj tylko w profesjonalnych kamerach wideo Sony, oraz funkcję profilu obrazu, w którym można zapisać ustawienia krzywej gamma, czerni, poziomu i koloru w celu ich wykorzystania przy rejestracji materiału wieloma urządzeniami. Szczegółowe informacje o aparacie a7S zamieszczono tutaj.

  NAJLEPSZY SYSTEMOWY APARAT KOMPAKTOWY KLASY PODSTAWOWEJ: a5100

  Model Sony α5100, zwany też „superkompaktowym aparatem systemowym”, jest około dwóch razy mniejszy od typowych lustrzanek cyfrowych. Zastosowano w nim 24-megapikselową matrycę APS-C CMOS, w której wyeliminowano odstępy między mikrosoczewkami — jak w modelu Sony α7R. System AF ustawia ostrość w ciągu zaledwie 0,07 sekundy. Podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 6 klatek na sekundę działa system śledzenia ostrości, którego pracę wydatnie wspomaga 179-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy. Użytkownik ma do dyspozycji różne tryby zapisu materiału wideo, w tym Full HD w formatach 50p, 50i oraz kinowym 25p. Może również korzystać z różnych kodeków — XAVC S o przepływności 50 Mb/s, AVCHD zapewniającego jakość Blu-ray oraz MP4 — a także HDMI. Aparat odznacza się imponującym zakresem czułości ISO: od 100 do 25 600. Współpracuje z obiektywami Sony α z mocowaniem typu E, a po zastosowaniu sprzedawanego oddzielnie adaptera — także z mocowaniem typu A. Szczegółowe informacje o aparacie α5100 zamieszczono tutaj.

  NAJLEPSZE URZĄDZENIE MOBILNE DO REJESTRACJI OBRAZU: ILCE-QX1 

  Wielu użytkowników smartfonów nie widzi powodu, by oprócz telefonu nosić dodatkowy aparat. Stale przybywa jednak osób, które pragną uzyskać lepsze obrazy i większą elastyczność podczas zdjęć. Model Sony QX1 łączy możliwości aparatu bezlustrowego ze zwartą „bezkorpusową” konstrukcją. Można go zamocować na smartfonie za pomocą prostego w użyciu uchwytu lub wykorzystywać go niezależnie, oglądając obraz na smartfonie podłączonym dzięki technologiom NFC/WiFi. Aparat QX1 jest wyposażony w duży, 20,1-megapikselowy przetwornik obrazu APS-C, lampę błyskową oraz gniazdo na obiektywy Sony α z mocowaniem typu E. Używając odpowiedniego adaptera, można także podłączać obiektywy innych producentów. Wykonywane zdjęcia można zapisywać w pamięci aparatu i telefonu. Model QX1 wyraźnie przewyższa smartfony podczas zdjęć w słabym świetle; zapewnia ponadto lepszą jakość rejestrowanych filmów HD 30p. Szczegółowe informacje o aparacie ILCE-QX1 zamieszczono tutaj.

  Informacja o TIPA

  TIPA (Technical Image Press Association) jest globalną organizacją, która skupia czasopisma o tematyce związanej z fotografią i obrazowaniem. 

  Obecnie w TIPA stowarzyszonych jest 28 czołowych magazynów poświęconych fotografii i obrazowi cyfrowemu z 15 krajów na pięciu kontynentach. Organizacja współpracuje ponadto z japońskim stowarzyszeniem Camera Journal Press Club, zrzeszającym 11 najlepszych czasopism o tematyce fotograficznej wydawanych w Japonii.

  Nagrody TIPA zaliczane są do najbardziej znaczących wyróżnień przyznawanych na świecie produktom fotograficznym i obrazującym. Logotyp „TIPA Award” na produkcie i jego materiałach reklamowych jest świadectwem pozytywnej oceny komitetu technicznego TIPA i redaktorów poszczególnych czasopism oraz najwyższym wyróżnieniem, jakie może spotkać produkt do rejestracji obrazu.

  Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net