Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Pozostał już tylko miesiąc na nadsyłanie zgłoszeń na największy światowy konkurs fotograficzny: Sony World Photography Awards 2017

Komunikat prasowy   •   Gru 06, 2016 10:15 CET

© Eugénie Sophie Berger, Austria, Entry, Open competition, Travel, 2017 Sony World Photography Awards
 • Nowe zdjęcia można pobrać z serwisu www.worldphoto.org/press
 • Zgłoszenia można bezpłatnie nadsyłać za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org
 • Zgłoszenia w kategoriach otwartej i młodzieżowej przyjmowane są do 5 stycznia 2017 r.
 • Zgłoszenia w kategorii profesjonalnej przyjmowane są do 10 stycznia 2017 r.
 • Jurorzy konkursu otwartego i profesjonalnego przekazują uczestnikom porady

„Chcę, żeby widok portretu lub obrazu, poruszył mnie, natychmiast wywołał reakcję emocjonalną, a nie żeby był to pastisz słynnego portretu lub naśladownictwo stylu jednego z wcześniejszych zwycięzców” — Russ O’Connell, juror konkursu profesjonalnego 2017

Pozostał już tylko miesiąc na przesłanie zgłoszeń na 10. edycję konkursu Sony World Photography Awards. Organizatorzy wyselekcjonowali i opublikowali kolejne zdjęcia nadesłane w kategorii otwartej oraz poprosili jurorów o przekazanie porad dla fotografów startujących w konkursie otwartym, profesjonalnym, młodzieżowym oraz National Awards.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest największym na świecie wydarzeniem tego typu. W roku 2016 zgłoszono do niego rekordową liczbę 230 103 zdjęć nadesłanych z 186 krajów. Tytuł Fotografa roku 2016 w konkursie profesjonalnym przyznano irańskiemu fotoreporterowi Asgharowi Khamseh, a w konkursie otwartym Japończykowi Kei Nomiyamie.

Prace na konkurs Sony World Photography Awards można bezpłatnie zgłaszać pod adresem www.worldphoto.org. Przyjmowanie zgłoszeń kończy się w następujących terminach:

 • 5 stycznia 2017 r. — Konkurs otwarty; nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie w jednej z 10 kategorii
 • 5 stycznia 2017 r. — Konkurs młodzieżowy; nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie na zadany temat wykonane przez fotografa w wieku 12–19 lat
 • 5 stycznia 2017 r. – Konkurs National Awards; nagradzane są najlepsze pojedyncze zdjęcia zgłoszone na konkurs otwarty przez uczestników z ponad 60 krajów
 • 5 stycznia 2017 r. – Konkurs profesjonalny; 10 kategorii, w których oceniana jest całość zgłoszonego materiału

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Londynie 20 kwietnia 2017 r. Zwycięzcy otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, publikację zdjęć w okolicznościowym albumie, a także nagrody pieniężne w wysokości 25 000 dolarów dla zwycięzcy konkursu profesjonalnego oraz 5 000 dolarów za I miejsce w konkursie otwartym.

Ponadto prace wszystkich laureatów i zwycięzców będzie można oglądać od 21 kwietnia do 7 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2017. Dodatkowo na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac autora wyróżnionego nagrodą za wybitny wkład w fotografię.

Porady jurorów

W jury konkursu zasiada zespół uznanych ekspertów z branży, którzy przekazali uczestnikom tej edycji następujące porady:


Russ O’Connell, fotoedytor magazynu Sunday Times (Wielka Brytania)

Juror konkursu profesjonalnego 2017

 • Miej świadomość, czym zajmują się współcześni fotografowie, z którymi współzawodniczysz. Spróbuj wybrać coś, co naprawdę się wyróżnia, ale nie jest oderwane od realiów dzisiejszego nasyconego rynku.
 • Myśl w kategoriach komercyjnych: obraz, który tobie wydaje się czymś szczególnym, dla widza może się okazać niezrozumiały.
 • Dbaj o to, by unikać banału.

Françoise Callier, dyrektorka programu na festiwalu Angkor Photo Festival & Workshops (Francja)

Jurorka konkursu profesjonalnego 2017

 • Podstawowym wymogiem jest dobra jakość techniczna zdjęcia.
 • Nie powielaj prac zwycięzców poprzednich edycji.
 • Dla mnie ważne jest dobre przedstawienie tematu. Lubię od pierwszej chwili móc zrozumieć przekaz zdjęcia, bez czytania jego opisu. Chcę, żeby fotografie mówiły same za siebie.

Damien Demolder, fotograf i dziennikarz (Wielka Brytania)

Przewodniczący jury edycji 2017 w kategoriach otwartej i młodzieżowej

 • Staraj się nie robić zdjęć, które zrobiono już tysiące razy i które tylko kopiują oraz naśladują innych.
 • Nikt nie miał takiego samego życia i doświadczeń jak ty, dlatego czerp z własnej indywidualności.

Nowe zdjęcia do publikacji

Wybór nowych zdjęć nadesłanych na konkurs otwarty Sony World Photography Awards jest dostępny za pośrednictwem centrum prasowego World Photography Organisation. Dalsze informacje na temat konkursu są dostępne pod adresem: www.worldphoto.org/press.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net