Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Rozpoczęcie konkursu Sony World Photography Awards 2018: nowe kategorie i wprowadzenie programu grantów

Komunikat prasowy   •   Cze 01, 2017 11:00 CEST

Globalna platforma zapewniająca fotografom światowy rozgłos

Nowe kategorie: „Kreatywność” i „Odkrycie”

Nowa możliwość przyznania grantów nagrodzonym fotografom

Zdjęcia do pobrania ze strony press.worldphoto.org

„Zainteresowanie, z jakim spotkałem się po zdobyciu tytułu Fotografa Roku,
przeszło moje najśmielsze wyobrażenia.”
Frederik Buyckx, zwycięzca konkursu Sony World Photography Awards 2017

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń na jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie: Sony World Photography Awards 2018. Udział w nim jest bezpłatny, a prace można przesyłać za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org.

W XI edycji wprowadzono dwie nowe, trudne kategorie konkursu profesjonalnego: „Kreatywność” i „Odkrycie”. Ważną nowością jest również możliwość otrzymania przez laureatów grantów na realizację przyszłych projektów fotograficznych.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards to nie tylko największa tego typu impreza na świecie — ma on również liczący się w branży wymiar opiniotwórczy. Kolejne edycje, w których nagradzane są najlepsze fotografie z ubiegłego roku, przynoszą rozgłos i dają możliwości rozwoju fotografom z całego świata.

— Zainteresowanie, z jakim spotkałem się po zdobyciu tytułu Fotografa Roku, przeszło moje najśmielsze wyobrażenia — mówi zwycięzca konkursu Sony World Photography Awards 2017 Frederik Buyckx. — Otworzyło się przede mną wiele nowych drzwi, a co równie ważne, nagroda zachęciła mnie do dalszych prac nad własnymi projektami.

Nowe kategorie profesjonalne: wyraz zmian w fotografii jako środku przekazu

Wobec zmian zachodzących w sposobie wykorzystania fotografii organizatorzy edycji 2018 wprowadzili dwie nowe kategorie konkursu profesjonalnego: „Kreatywność” i „Odkrycie”.

Obie te kategorie dodano z myślą o twórcach, którzy w awangardowy sposób posługują się środkiem przekazu, jakim jest fotografia. Jurorzy tych kategorii będą zwracać szczególną uwagę na oryginalność, eksperymentalny charakter prac i wyobraźnię twórców — w nadziei na odkrycie talentów, które w przeciwnym razie pozostałyby niedostrzeżone. We wszystkich kategoriach do kluczowych elementów oceny należą interpretacja artystyczna, spójność i sprawność techniczna.

W bieżącej edycji Sony World Photography Awards zaplanowano cztery konkursy:

Profesjonalny: 10 kategorii, w których oceniana jest całość zgłoszonego materiału (5–10 zdjęć)

Otwarty: na najlepsze pojedyncze zdjęcie zgłoszone w jednej z 10 kategorii

Młodzieżowy: dla młodych fotografów w wieku od 12 do 19 lat, będących autorami pojedynczego zdjęcia o zadanym temacie

Program uniwersytecki Student Focus: dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią

Pełną listę kategorii konkursowych i ich opisy zamieszczono pod adresem www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards

Nowy program Sony Grant na realizację projektów fotograficznych

Aby otworzyć dodatkowe możliwości przed fotografami biorącymi udział w konkursie profesjonalnym i studenckim, w tegorocznej edycji wprowadzono także nowy program grantów.

Wybrani zwycięzcy kategorii profesjonalnych w edycji 2018 otrzymają od Sony granty w wysokości 7000 USD, które będą mogli przeznaczyć na wybrane przez siebie projekty fotograficzne.

Oprócz tego wszyscy finaliści konkursu studenckiego Student Focus otrzymają po 3500 USD na wspólną pracę nad nowym zleceniem z Sony i World Photography Organisation.

Formalizację programu Sony Grant w edycji 2018 poprzedził udany projekt pilotażowy, w którym udział wzięło troje zwycięzców kategorii profesjonalnych konkursu Sony World Photography Awards Professional 2016: Amélie Labourdette, Maroesjka Lavigne i Nikolai Linares. Te pierwsze granty Sony przyczyniły się do realizacji cyklu dokumentalnego poświęconego młodym toreadorom w Hiszpanii (Linares), serii zdjęć przedstawiających krajobrazy Islandii i Namibii (Lavigne) oraz studium wpływu człowieka na tunezyjską pustynię (Labourdette).

Więcej informacji o zdobywcach grantów Sony z roku 2017 zamieszczono poniżej, w sekcji „Informacje uzupełniające”. Zdjęcia z tych cykli są dostępne w serwisie press.worldphoto.org

Nagrody: globalny rozgłos, wystawy i cyfrowy sprzęt fotograficzny

Zwycięzcy wszystkich kategorii konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony.

Oprócz tego zdobywca tytułu Fotografa Roku otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 USD, a zwycięzca całego konkursu otwartego — 5000 USD.

Prace wszystkich zwycięzców i wielu finalistów poszczególnych kategorii będą prezentowane na dorocznej wystawie Sony World Photography Awards Exhibition w Londynie, a następnie na całym świecie. Zdjęcia te zostaną również opublikowane w księdze laureatów konkursu. Wszyscy finaliści i zwycięzcy zyskują ponadto międzynarodowy rozgłos poprzez dedykowane kampanie marketingowe i prasowe.

Kalendarium edycji 2018

  • 4 grudnia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs studencki
  • 4 stycznia 2018 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkursy otwarty i młodzieżowy
  • 1 stycznia 2018 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs profesjonalny
  • 27 lutego 2018 r. — ogłoszenie listy finalistów
  • 27 marca 201 8r. — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i konkursie National Award
  • 19 kwietnia 2018 r. — ogłoszenie zdobywcy tytułu Fotografa Roku i zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych


INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

Beneficjenci programu Sony Grant 2017 — zdjęcia dostępne w serwisie press.worldphoto.org

Nikolai Linares (ur. w 1983 r. w Danii) zwyciężył w 2017 r. w kategorii Sport konkursu profesjonalnego cyklem „Second Best” (Pokonani). Jest fotoreporterem. Jego nowa kolekcja „The Boys and the Bulls” (Chłopcy i byki) ukazuje chłopców i młodych mężczyzn, którzy kształcą się na toreadorów w mieście Almería na południu Hiszpanii.

Maroesjka Lavigne (ur. w 1989 r. w Belgii) jest fotograficzką reprezentowaną obecnie przez nowojorską Robert Mann Gallery oraz laureatką kategorii Krajobraz w konkursie profesjonalnym. Seria „Out of the Blue” (Ni stąd ni zowąd) jej autorstwa stanowi wnikliwe spojrzenie na geologię i estetykę terenów w Namibii i na Islandii.

Amélie Labourdette (ur. w 1974 r. we Francji) jest artystką wizualną i zdobywczynią I miejsca w kategorii Architektura konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2016. Jej cykl „Traces of Human” (Ślady bytności ludzi) ukazuje wpływ człowieka na krajobrazy w niecce górniczej w Gubernatorstwie Kafsa.

Prace wybranych uczestników konkursu studenckiego zostaną udostępnione później.

KATEGORIE KONKURSU 2018 — pełne opisy kategorii znajdują się tutaj

Konkurs profesjonalny — ocenie podlega całość przedstawionego materiału.

Kategorie: Architektura / Współczesność / Kreatywność / Wydarzenia bieżące i wiadomości / Odkrycie / Krajobraz / Świat natury i dzika przyroda / Portret / Sport / Martwa natura

Konkurs otwarty — ocenie podlega pojedyncze zdjęcie.

Kategorie: Architektura / Kultura / Po retuszu / Ruch / Krajobraz i natura / Portret / Martwa natura / Fotografia uliczna / Podróż / Dzika przyroda

Konkurs młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z tematem „Moje środowisko”

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net