Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony α5100: profesjonalne obrazy z najmniejszego na świecie[i] aparatu z wymiennymi obiektywami wyposażonego w superszybki system AF

Komunikat prasowy   •   Sie 18, 2014 07:00 CEST

- System Fast Hybrid AF zapewniający niezawodne śledzenie ostrości dzięki 179 umieszczonym w płaszczyźnie ogniskowej polom AF opartym na detekcji fazy; możliwość dotykowego nastawiania ostrości i wyzwalania migawki

- Czuły, 24,3-megapikselowy przetwornik obrazu APS-C Exmor™ CMOS i wydajny procesor BIONZ X™ zapewniający nieprzeciętną jakość obrazu

- Nagrywanie kinowych filmów Full HD z wykorzystaniem śledzącego ostrość systemu Fast Hybrid AF

- Nowy, odchylany o 180° wyświetlacz LCD z funkcjami dotykowymi

- Możliwość powiększania wachlarza twórczych możliwości dzięki aplikacjom do pobrania z serwisu PlayMemories Camera Apps

- Technologie Wi-Fi/NFC do udostępniania zdjęć i filmów za jednym dotknięciem

Wyraźne zdjęcia przedstawiające szybki ruch, nastrojowe portrety, udane selfie, płynne filmy Full HD... Wszystkie te zalety czekają na nabywców nowego aparatu Sony α5100, który mimo kieszonkowych wymiarów może się poszczycić imponującymi możliwościami.

α5100 to najmniejszy na świecie aparat z wymiennymi obiektywami wyposażony w dużą matrycę formatu APS-C, lampę błyskową i Wi-Fi. Wygodnie leży w dłoni i idealnie nadaje się dla każdego, komu nie wystarczają możliwości aparatu w smartfonie lub prostego kompaktu automatycznego.

W modelu α5100 zastosowano niezwykle szybki system Fast Hybrid AF — taki sam jak w aparacie α6000. Zawiera on 179 pól ostrości opartych na detekcji fazy, które gwarantują wyraźne uchwycenie każdej klatki szybkiej akcji. Aparat dokładnie śledzi ostrość nawet podczas fotografowania rzutów karnych czy ruchliwych zwierząt domowych. W uchwyceniu optymalnego momentu pomagają funkcje dotykowego nastawiania ostrości i dotykowego wyzwalania migawki. Dzięki nim do wykonania idealnie ostrego zdjęcia wystarcza dotknięcie wybranego obiektu na wyraźnym, szczegółowym ekranie LCD.

Nieskazitelny wygląd szczegółów i faktur powierzchni to zasługa najnowszej matrycy obrazu Sony Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela. Ma ona format APS-C, jest więc równie duża jak przetworniki w większych lustrzankach cyfrowych. Wyposażenie aparatu obejmuje też wydajny procesor obrazu BIONZ X, wykorzystywany w cenionej serii α7. Jego działanie przejawia się między innymi niezwykłą szczegółowością i dużą światłoczułością[ii] podczas fotografowania i filmowania.

Aparat α5100 umożliwia nagrywanie płynnych filmów Full HD o znakomitej, kinowej jakości. Do jej uzyskania przyczynia się między innymi zapożyczony z urządzeń profesjonalnych, coraz popularniejszy format XAVC S[iii] 50 Mb/s i doskonały dźwięk. Podobnie jak przy fotografowaniu, można korzystać z zalet systemu Fast Hybrid AF: śledzenia ostrości i jej dotykowego nastawiania.

Mimo małych wymiarów aparat α5100 zawiera szereg przemyślanych rozwiązań, które ułatwiają codzienne zdjęcia.

Dzięki odchylanemu o 180° ekranowi LCD i ergonomicznie ukształtowanemu korpusowi aparat można wygodnie trzymać w wyprostowanej ręce, regulować zoom i wyzwolić migawkę po uzyskaniu optymalnej kompozycji autoportretu.

Równie łatwe jest oglądanie zdjęć i filmów (MP4) na ekranie telefonu, tabletu lub telewizora. Dzięki technologii NFC nawiązywanie połączenia sprowadza się do jednego dotknięcia; funkcja Wi-Fi Direct umożliwia natomiast proste, bezprzewodowe przesyłanie danych do współpracujących urządzeń z systemem Android i iOS. Połączenie jednym dotknięciem powoduje także uruchomienie aplikacji Smart Remote Control, która służy do komponowania obrazu i wyzwalania spustu migawki przy użyciu smartfona lub tabletu.

Aparat α5100 pozwala na pobieranie nowych funkcji z serwisu PlayMemories Camera Apps, którego oferta obejmuje darmowe i płatne narzędzia, efekty specjalne i funkcje przeznaczone zarówno do zabaw z obrazem, jak i dla zaawansowanych fotografów.

W ofercie pojawią się także nowe akcesoria: dostępna w trzech odmianach kolorystycznych osłona korpusu LCS-EBD oraz miniaturowy pilot RM-SPR1, przeznaczony do wykonywania zdjęć autoportretowych z użyciem statywu.

Nowy, lekki, prosty w użyciu aparat z wymiennymi obiektywami α5100 firmy Sony można już rezerwować na stronie www.sony.pl. Jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w połowie września 2014 r.

A5100 – dane techniczne

Współpraca z obiektywami

Obiektywy Sony z mocowaniem E

Przetwornik obrazu

APS-C (23,5 x 15,6 mm); Exmor™ CMOS

Liczba pikseli (efektywnie)

Około 24,3 megapiksela

Format zapisu

Fotografie

JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)

Filmy

XAVC S / zgodność z formatem AVCHD 2.0, MP4

Nośniki

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

System nastawiania ostrości

Typ

Fast Hybrid AF (AF z detekcją fazy/AF z detekcją kontrastu)

Pola ostrości

179 pól (AF z detekcją fazy) / 25 pól (AF z detekcją kontrastu)

Zakres czułości

-1 – 20 EV (przy odpowiedniku ISO 100, z założonym obiektywem F2,0)

Sterowanie ekspozycją

Typ pomiaru

Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref

Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia)

Fotografie: ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV),

automatyczna (ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy)

Filmy: odpowiednik ISO 100 – 12 800 (co 1/3 EV), automatyczna (odpowiednik ISO 100 – 12 800 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy)

Migawka

Czas otwarcia migawki

Fotografie: od 1/4000 do 30 s i B,

Filmy: 1/4000 do 1/4 (co 1/3 stopnia)

do 1/60 w trybie AUTO (do 1/30 w trybie automatycznego wydłużania czasu otwarcia migawki)

Elektroniczny pierwszy przebieg kurtyny

Tak

Zapis

Szybkość (maksymalna, w przybliżeniu)[iv]

Zdjęcia w trybie ciągłym: Hi: maks. 6 kl./s, Lo: maks. 3 kl./s

Liczba rejestrowanych klatek (w przybliżeniu)[v]

JPEG Fine L: 56 klatek, JPEG Standard L: 75 klatek, RAW: 23 klatki, RAW&JPG: 22 klatki

LCD

Typ

7,5 cm (3,0"), panoramiczny TFT, elektrostatyczny ekran dotykowy

Liczba punktów (całkowita)

921 600 punktów

Regulacja kąta

Maksymalnie około 180° w górę

Dźwięk

Mikrofon

Wbudowany mikrofon stereofoniczny

Głośnik

Wbudowany, monofoniczny

Łącza

Złącze HDMI micro (typu D), złącze Multi Terminal/Micro USB

Sieć bezprzewodowa (wbudowana)

Zgodność z Wi-Fi, IEEE 802.11b/g/n (pasmo 2,4 GHz)

NFC

Zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3

Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps

Tak

Lampa błyskowa

Wbudowana, liczba przewodnia 4 (w metrach, przy ISO 100, kąt rozbłysku dostosowany do ogniskowej 16 mm)

Akumulator

Akumulator NP-FW50

Waga

Z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo: około 283 g, sam korpus: około 224 g

Wymiary (szer. × wys. × gł., bez wystających elementów)

Około 109,6 x 62,8 x 35,7 mm

Temperatura w środowisku pracy

0 – 40°C


[i] Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami wyposażonymi w przetwornik obrazu będący odpowiednikiem formatu APS-C, lampę błyskową i Wi-Fi. Według stanu na sierpień 2014 r., badanie przeprowadzone przez Sony. 

[ii] Maks. ISO 25 600

[iii] Do nagrywania w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej.

[iv] Zależnie od warunków wykonywania zdjęć i używanych kart pamięci

[v] W trybie zdjęć ciągłych (Hi). Zależnie od warunków wykonywania zdjęć i używanych kart pamięci
Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net