Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony α7R: najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat pełnoklatkowy z wymiennymi obiektywami [i]

Komunikat prasowy   •   Paź 16, 2013 08:00 CEST

Niecierpliwie wyczekiwany przez zawodowców i zaawansowanych fotoamatorów aparat Sony

W pełnoklatkowym przetworniku obrazu Exmor CMOS zastosowano technologie koncentracji światła i powiększania elementów światłoczułych oraz nową konstrukcję „gapless on chip”, która eliminuje przerwy między sąsiadującymi pikselami. Wprowadzenie tych ulepszeń zaowocowało większą światłoczułością i rozdzielczością oraz niższym poziomem szumów — mimo bardzo wysokiej rozdzielczości skutkującej mniejszymi wymiarami poszczególnych pikseli.

Dzięki połączeniu pełnoklatkowej matrycy obrazu z nowym, wydajnym procesorem BIONZ X aparat α7R zapewnia profesjonalną jakość nagrywanych filmów Full HD [vi] i nawet przy słabym oświetleniu pozwala na uzyskanie wiernie odwzorowanego obrazu filmowego z bogatą kolorystyką i małą ilością szumu. Podczas filmowania można obecnie korzystać z ulepszonej funkcji Clear Image Zoom, uzyskując większe zbliżenia bez ograniczenia liczby pikseli. Zaawansowani wideofilmowcy z zadowoleniem powitają również takie profesjonalne rozwiązania, jak regulacja i kontrola poziomu dźwięku czy wyjście „czystego” sygnału HDMI, służące do wyświetlania filmu na zewnętrznym monitorze lub nagrywania go na inne urządzenie.

Model α7R jest wyposażony w szybki, inteligentny system automatyki ostrości. Pełną personalizację aparatu oraz dostosowanie go do własnych potrzeb i stylu pracy umożliwia natomiast 9 przycisków o programowalnym działaniu, do których można łącznie przypisać 46 funkcji [vii]. Nawet wtedy, kiedy fotografowana postać jest częściowo odwrócona od obiektywu, z jednoczesnym ustawieniem małej głębi ostrości, twarz będzie ostra dzięki precyzyjnemu systemowi wykrywania oczu (eye AF), który pozwala nadać priorytet nawet jednej widocznej źrenicy.

Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości można oglądać bezpośrednio na telewizorach 4K, zapewniających czterokrotnie więcej szczegółów niż modele Full HD. Zgodność z technologią TRILUMINOS Colour oznacza, że przy wyświetlaniu zdjęć i filmów na telewizorze BRAVIA z ekranem TRILUMINOS Display obraz będzie zachwycał nadzwyczajnym bogactwem naturalnie wyglądających barw.

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem łączyć aparat z produktami z rodziny Xperia™, jak również smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC. Serwis PlayMemories Camera Apps oferuje z kolei szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe filtry i efekty zdjęciowe, narzędzia i inne.

Dzięki nowej aplikacji „Wielokrotna ekspozycja” można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów.

Aparat α7R jest dostarczany z fabrycznie zainstalowaną aplikacją „Smart Remote Control” [viii]. Pozwala ona nastawiać ekspozycję i wyzwalać migawkę smartfonem. Bardzo przydaje się podczas zdjęć grupowych i autoportretowych z użyciem statywu. Automatyczne przesyłanie wykonanych zdjęć do urządzenia mobilnego umożliwia ich błyskawiczne sprawdzenie i zaprezentowanie [ix].

Mimo że korpus aparatu α7R jest wykonany z mocnego stopu magnezowego i zabezpieczony przed kurzem i wilgocią, waży tylko 407 g (sam korpus). Tym samym model α7R jest najmniejszym i najlżejszym na świecie aparatem z wymiennymi obiektywami i pełnoklatkową matrycą obrazu.

Dla zawodowych fotografów i fotoamatorów-pasjonatów ważnym atutem będzie najwyższa w historii rodziny α rozdzielczość obrazu. Nowy, pełnoklatkowy przetwornik Exmor CMOS ma około 36,4 megapiksela efektywnej rozdzielczości i zapewnia niespotykaną dotąd w tej klasie urządzeń szczegółowość obrazu. Matryca modelu α7R nie zawiera optycznego filtra dolnoprzepustowego, co pozwala na maksymalne wykorzystanie jej wyjątkowej szczegółowości. Uzupełnia ją procesor obrazu Sony BIONZ X najnowszej generacji. Do jego zadań należy wydobywanie szczegółów z obrazu i osłabianie szumów w szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. (Uwaga: zakres ten można zwiększyć w trybie wieloklatkowej redukcji szumów do ISO 51 200 i zmniejszyć do ISO 50.)

Nowe obiektywy z mocowaniem typu E przeznaczone do pełnoklatkowych matryc obrazu

Sony oferuje również pięć nowych obiektywów z mocowaniem typu E, które w pełni wykorzystują potencjał pełnoklatkowej serii α7. Znajdziemy wśród nich dwa średniozakresowe obiektywy zmiennoogniskowe (Sony i Carl Zeiss), dwa stałoogniskowe modele Sonnar T* o dużej jasności oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy typu G o wysokiej jakości. W sprzedaży pojawi się również nowy adapter mocowania, który pozwoli na korzystanie z obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do matryc pełnoklatkowych, takich jak kolejna nowość Sony: teleobiektyw zmiennoogniskowy SAL70200G2 70 – 200 mm F2,8 G SSM II.

Wraz z aparatem α7R pojawią się nowe akcesoria. Uchwyt VG-C1EM ułatwia wykonywanie zdjęć w układzie pionowym, a dzięki miejscu na dwa akumulatory NP-FW50 pozwala na wydłużenie czasu pracy aparatu. Ładowarka BC-TRW jest wyposażona w diodowy wskaźnik do kontroli stanu ładowania. Po podłączeniu do odpowiedniego kabla zdalna stopka FA-CS1M umożliwi instalację lampy błyskowej poza stopką aparatu. W ofercie znajdzie się również luksusowa, skórzana torba LCS-ELCA, która zabezpieczy przenoszony aparat przed pobrudzeniem i porysowaniem.

Lekki, nieduży, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymienną optyką Sony α7R można już rezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w połowie listopada.

----------------------------------------------

[i] Podstawa: według danych Sony, stan na październik 2013 r., wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami (z wyłączeniem lustrzanek) wyposażonych w automatykę ostrości.

[ii] Dane z dnia premiery aparatów (16.10.2013)

[iii] W porównaniu z poprzednimi procesorami BIONZ

[iv] Seria α7 umożliwia zapis filmów w standardzie PAL i NTSC

[v] Pięć nowych obiektywów z mocowaniem typu E i jeden z mocowaniem typu A; do zastosowania tego ostatniego na nowych modelach α7 i α7R konieczny jest adapter mocowania

[vi] Progresywny format AVCHD, 1920x1080 60p/50p/25p/24p

[vii] Niektóre funkcje można przypisać wyłącznie do określonych przycisków

[viii] Po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacji Smart Remote Control, rozprowadzanej za pośrednictwem serwisu PlayMemories Camera Apps w krajach, w których serwis ten jest dostępny, seria α7 staje się zgodna z interfejsem programowania aplikacji „Camera Remote API beta”. Pozwala on posiadaczom smartfonów i tabletów elektronicznych z technologią Wi-Fi na zdalne sterowanie aparatami i kamerami Sony.

[ix] W chwili wprowadzenia na rynek dostępna będzie aplikacja „Bezpośrednie przesyłanie”. Aplikacje „Wielokrotna ekspozycja”, „Efeky zdjęciowe+”, „Retusz fotografii” i „Kompensacja obiektywu” w wersji dla serii α7 pojawią się przed końcem 2013 r.

Najważniejsze cechy

α7R

Współpraca z obiektywami

Obiektywy Sony z mocowaniem E

Przetwornik obrazu

Typ

Pełnoklatkowy (35,9 x 24,0 mm) przetwornik obrazu Exmor CMOS

Liczba pikseli (efektywnie)

Około 36,4 megapiksela

System

zapisu (fotografie)

Format zapisu

JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)

System zapisu (film)

Format zapisu

Zgodność z formatem AVCHD 2.0; MP4

Nośniki

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

System nastawiania ostrości

Typ

Fast Intelligent AF
(system AF z detekcją kontrastu)

Liczba pól ostrości

25 pól (system AF z detekcją kontrastu)

Sterowanie ekspozycją

Typ pomiaru

Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref

Czułość ISO (zalecany wskaźnik naświetlenia)

Fotografie: odpowiednik ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV), (wartości ISO od ISO 50 wzwyż można nastawiać jako rozszerzony zakres ISO),
automatyczna (ISO 100 – 6400, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy)
Filmy: odpowiednik ISO 200 – 25 600 (co 1/3 EV) / automatyczna (odpowiednik ISO 200 – 6400)

Wizjer

Typ

Wizjer elektroniczny 1,3 cm (typ 0,5"), kolorowy

Liczba punktów

2 359 296 punktów

Pokrycie kadru

100%

Powiększenie

Około 0,71x, obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1m-1 (dioptria)

Ekran LCD

Typ

7,5 cm (3,0"), TFT

Liczba punktów

921 600 punktów

Regulacja kąta

Maksymalnie około 90° w górę, 45° w dół

Wi-Fi

Oglądanie na smartfonie

Tak

Przesyłanie do komputera

Tak

Oglądanie na telewizorze

Tak

NFC

Tak (zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3,

zdalne sterowanie jednym dotknięciem, udostępnianie jednym dotknięciem)

Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps

Tak

Dźwięk

Mikrofon

Wbudowane mikrofony stereofoniczne lub mikrofon ECM-CG50 / adapter XLR-K1M (sprzedawane oddzielnie)

Głośnik

Wbudowany, monofoniczny

Gniazdo słuchawkowe

Tak (mini jack stereo 3,5 mm)

Wymiary (bez wystających elementów)

Około 126,9 x 94,4 x 48,2 mm

Waga

Około 407 g (sam korpus)

Około 465 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)