Obserwuj: Biuro Prasowe Sony Polska

Sony na targach CES 2020: dalszy rozwój „firmy twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych”

Komunikat prasowy   •   Sty 07, 2020 03:30 CET

We wtorek 7 stycznia (czasu lokalnego) w Las Vegas rozpoczynają się targi CES 2020, będące dla Sony Corporation („Sony”) okazją do zaprezentowania nowej oferty i inicjatyw firmy.

Sony pragnie „wypełniać świat emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii”. Dostarcza w tym celu produkty, treści i usługi, które oddziałują na emocje i pozytywnie wpływają na społeczeństwo. Podczas konferencji prasowej, która poprzedziła otwarcie targów dla publiczności, prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kenichiro Yoshida powiedział, że „kreatywność to ogromna siła, dzięki której Sony stale podąża naprzód. W połączeniu z naszą technologią jest ona nie do powstrzymania”. Następnie Yoshida-san przedstawił najnowsze produkty i rozwiązania z segmentu elektroniki i rozrywki.

Po nim głos zabrał Jim Ryan (prezes i dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment). Poinformował on, że sprzedaż konsoli PlayStation®4 na świecie przekroczyła 106 milionów*1, a liczba aktywnych użytkowników sieci PlayStation™Network osiągnęła 100 milionów*2 miesięcznie. Prezes Ryan omówił również najnowocześniejszą technologię i funkcje konsoli PlayStation®5, której premiera planowana jest pod koniec tego roku, i po raz pierwszy zaprezentował publicznie projekt nowego logo. „Pragniemy oferować 100-milionowej społeczności PlayStation® najwspanialsze treści i niepowtarzalne wrażenia podczas gry”.

Firma Sony poinformowała także o niedawnym sukcesie, jakim była próbna transmisja na żywo z meczu futbolu amerykańskiego przeprowadzona we współpracy z telewizją NBC Sports i firmą Verizon. David Mazza (dyrektor techniczny w NBC Sports Group) zwrócił uwagę na oczekiwania stawiane rozwiązaniom Sony do produkcji telewizyjnej i technologii łączności bezprzewodowej, która pozwala transmitować na żywo wydarzenia sportowe nowymi metodami.

„Można bez przesady stwierdzić, że megatrendem ostatniej dekady było wszystko to, co określamy mianem »Mobile«”, dodał prezes Yoshida. „Uważam, że kolejnym megatrendem będzie mobilność”. Zaprezentował następnie prototyp pojazdu wyposażonego w technologie czujników i obrazowania zwiększających bezpieczeństwo i niezawodność jazdy w trybie autonomicznym. Przedstawił ponadto szereg zaawansowanych technologii elektronicznych, których połączenie zapewni rozrywkę podczas jazdy na niespotykanym dotąd poziomie. Na zakończenie prezentacji Yoshida-san powiedział, że oprócz wnoszenia wkładu w życie społeczeństwa „Sony będzie rozwijać się jako firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych”.

*1: Oszacowanie na 31 grudnia 2019 r., na podstawie badania SIE.

*2: Oszacowanie na grudzień 2019 r., na podstawie badania SIE.

Całą konferencję prasową można obejrzeć na stronie

https://www.sony.com/CES

Najważniejsze z prezentowanych produktów i prototypów

Na stoisku Sony prezentowane są różne inicjatywy wykorzystujące potencjał kreatywności i technologii do tworzenia trwałej wartości. Zgodnie z firmową strategią „zbliżania się do ludzi” cel ten starają się osiągnąć wszystkie firmy z grupy Sony. Do przykładów takich inicjatyw należą technologie, które zbliżają Sony do twórców i użytkowników dążących do osiągnięcia „realizmu”: obrazu filmowego o wysokiej rozdzielczości, trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej itp. Kolejna grupa to technologie „czasu rzeczywistego”, stanowiące pomoc na wszystkich etapach procesu twórczego, od produkcji po polepszanie wrażeń przy oglądaniu. W wielu rozwiązaniach można spotkać technologie z obu grup.

 • Rozwój technologii przetwarzania obrazu i czujników z dziedziny transportu

Firma Sony pokaże, jaki wkład zamierza wnieść w tworzenie zaawansowanych, autonomicznych systemów kierowania pojazdami i jakie nowe wrażenia chce wprowadzić do świata transportu. „Safety Cocoon” (bezpieczny kokon) to koncepcja strefy bezpieczeństwa, która zwiększa poziom bezpieczeństwa w typowych warunkach jazdy poprzez analizę 360-stopniowej strefy wokół pojazdu w celu wczesnego unikania ryzyka. Goście stoiska Sony mogą zapoznać się z rozwojem wymienionych poniżej technologii przetwarzania obrazu i czujników, na których opiera się ta koncepcja. Pragniemy, by te niewidzialne dla oka rozwiązania Sony zwiększyły poziom bezpieczeństwa, niezawodności i wygody w transporcie.

 • Przetworniki obrazu CMOS o dużej czułości, wysokiej rozdzielczości i szerokim zakresie dynamicznym, które kompensują migotanie diod LED*3, umożliwiając dokładne rozpoznawanie obiektów nawet w warunkach, w których trudno było użyć konwencjonalnych rozwiązań.
 • Lidar półprzewodnikowy, dokładnie mierzący odległość w celu precyzyjnego odwzorowania rzeczywistej przestrzeni 3D.
 • Technologia fuzji czujników, która wykorzystuje specyficzne właściwości różnych czujników do wczesnego, dokładnego rozpoznawania nawet w trudnych warunkach: we mgle, pod światło czy nocą.
 • Przeznaczone do kabin pojazdów czujniki ToF (Time-of-Flight), które wykrywają i rozpoznają osoby i przedmioty w pojeździe przy użyciu technologii pomiaru odległości. Informacje te mogą posłużyć do wprowadzenia prostszych metod obsługi systemu informacyjno-rozrywkowego — na przykład gestami — a w rezultacie zwiększyć poziom bezpieczeństwa i wygody w pojeździe.

*3:Fluktuacje występujące w świetle diod LED i transmisji sygnału.

Nowe propozycje zwiększenia wygody i poziomu rozrywki w sferze mobilności

Wysiłki Sony w dziedzinie mobilności — w tym troska o bezpieczeństwo, niezawodność, wygodę i rozrywkę — przybrały formę nowej inicjatywy o nazwie „VISION-S”. Na stoisku Sony prezentowany jest prototyp pojazdu będący owocem tej inicjatywy. W celu stałej aktualizacji i rozwoju funkcjonalności wyposażono go w firmowe technologie czujników i obrazowania, a także oprogramowanie zarządzane z użyciem technologii AI, telekomunikacyjnych i chmurowych.

W pojeździe zastosowano łącznie 33 czujniki, w tym przetworniki obrazu CMOS i czujniki ToF. Służą one do wykrywania osób i obiektów na zewnątrz i wewnątrz samochodu oraz zapewnienia kierowcy wysoko zaawansowanego wsparcia. Technologia Sony „360 Reality Audio” gwarantuje głębokie i intensywne wrażenia przy słuchaniu. Ich źródłem są wbudowane w fotele, otaczające pasażera dźwiękami, głośniki. Naprzeciwko przednich foteli znajduje się panoramiczny ekran zapewniający dostęp do bogatej i różnorodnej rozrywki z użyciem intuicyjnego systemu obsługi. Sony w dalszym ciągu zamierza wykorzystywać swoje zaawansowane technologie do zwiększania bezpieczeństwa i niezawodności. Firma pragnie również rozbudzać nowe emocje poprzez wprowadzenie do samochodu rewolucyjnych rozwiązań rozrywkowych.

Pomoc twórcom w spełnianiu marzeń

Aby zapewnić twórcom dodatkową inspirację i ułatwić im dostarczanie utworów do widzów i słuchaczy, Sony wprowadza rewolucyjne technologie na wszystkich etapach procesu twórczego, od produkcji po sposób przekazu treści.

 • Technologia zmieniająca transmisje na żywo z imprez sportowych

Postęp w technologii 5G i AI otwiera przed twórcami szersze horyzonty artystyczne i daje nowe możliwości produkcji materiałów filmowych.

 • Test słuszności koncepcji (5G)

W grudniu 2019 r. firma Sony przeprowadziła test słuszności koncepcji polegający na filmowaniu meczu futbolu amerykańskiego kamerą połączoną z siecią 5G. Celem testu było wykazanie, że łączność 5G tworzy operatorowi warunki do bardziej twórczej pracy, eliminuje połączenia przewodowe, a zarazem skraca przygotowanie do pracy i obniża koszty. Dla gości stoiska Sony przygotowano film poświęcony tej inicjatywie oraz sprzęt użyty w teście: kamkorder naramienny Sony PXW-Z450, urządzenie Xperia 5G mmWave do szybkiego wysyłania danych oraz prototyp nadajnika kodującego i wysyłającego w czasie rzeczywistym materiał filmowy o wysokiej jakości.

 • Oparta na sztucznej inteligencji technologia analizy obrazu w czasie rzeczywistym

Wykorzystując własną, opartą na sztucznej inteligencji technologię analizy obrazu w czasie rzeczywistym, firma Sony proponuje nowe wrażenia wizualne, które wzmacniają sportowe emocje. Na jej stoisku prowadzone będą pokazowe mecze tenisa stołowego rejestrowane kamerami POV Sony HDC-P50 oraz kamerami ze specjalizowanymi przetwornikami obrazu o dużej szybkości. Przekazywany obraz posłuży do natychmiastowej analizy pozycji graczy i toru piłeczki. Jej wyniki, uzyskane z użyciem technologii głębokiego uczenia się, pozwolą komputerowo wygenerować postaci naśladujące ruchy graczy. Dla gości przygotowano też film ukazujący liczbę obrotów piłeczki wyznaczoną poprzez analizę obrazu filmowego w silnie zwolnionym tempie.

Technologia wizualizacji przestrzennej 3D dla twórców

 • Technologia realistycznego wyświetlania przestrzeni 3D

Unikatowy, wykrywający oko wyświetlacz Sony typu Light Field wykorzystuje szybkie przetworniki obrazu i algorytmy rozpoznawania twarzy do superrealistycznej wizualizacji przestrzeni 3D, nieosiągalnej przy użyciu tradycyjnych monitorów 3D oglądanych nieuzbrojonym okiem. Wyświetlacz ten można z łatwością wykorzystywać w rozwiązaniach VR (wirtualnej rzeczywistości) i AR (rozszerzonej rzeczywistości). Stanowi on uniwersalne środowisko do tworzenia treści przestrzennych w różnych dziedzinach, takich jak rozrywka czy projektowanie produktów.

 • Technologia wirtualnej produkcji z użyciem danych przestrzennych 3D

Na stoisku Sony prezentowany jest także wirtualny plan filmowy, który zmienia sposób produkcji filmów i programów telewizyjnych. Plan ten, utrwalony w studiu filmowym Sony Pictures w postaci realistycznych, przestrzennych danych o obrazie, wyświetlany jest jako tło na wyświetlaczu Crystal LED. Ruch kamery powoduje odpowiednią zmianę tła, dzięki czemu końcowy obraz ma właściwą perspektywę i głębię. Wirtualna produkcja pozwoli reżyserom, operatorom kamer i aktorom odbierać scenę tak, jak gdyby w niej naprawdę uczestniczyli. Zapewni też twórczą swobodę, ponieważ produkcja filmowa może być realizowana w dowolnym miejscu.

 • Nowe środowisko tworzenia treści z użyciem systemu dużego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości

Rosnąca popularność telewizorów z dużymi ekranami oraz coraz większa ilość treści o wysokiej rozdzielczości i w standardzie HDR (ang. High Dynamic Range — duży zakres dynamiki) rodzi zapotrzebowanie na profesjonalne rozwiązania do wszechstronnej i dokładnej oceny materiałów przez ich twórców. Goście stoiska Sony będą mogli odwiedzić profesjonalną montażownię z 220-calowym wyświetlaczem Crystal LED 4K x 2K, poznając obecne i przyszłe rozwiązania produkcyjne dla wytwórni filmowych, telewizji i serwisów internetowych.

Przekaz doznań emocjonalnych

Firma Sony prezentuje nowe produkty oparte na firmowych technologiach, które wcześniej stosowane były wyłącznie w modelach z flagowej rodziny BRAVIA® MASTER Series. Telewizory LCD 8K z serii „Z8H” wyróżniają się nadzwyczajną jakością obrazu, którą zapewnia najlepszy w tej klasie sprzętu procesor obrazu X1™ Ultimate. Nowa technologia Sony „Frame Tweeter” pozwala z kolei połączyć jakość dźwięku Sound-from-Picture Reality™ ze smukłą sylwetką. Nowością w telewizorach OLED z serii „A8H” jest natomiast technologia X-Motion Clarity, pozwalająca wyraźnie ukazać szybki ruch bez pogorszenia jasności. Sony zapewnia więc wysoką jakość obrazu i dźwięku, co w przypadku dużego ekranu ma pierwszorzędne znaczenie.

Firma Sony ogłosiła także rozszerzenie oferty urządzeń zgodnych z systemem dźwięku 360 Reality Audio. Zapewnia on intensywne wrażenia przy słuchaniu, a jego premiera miała miejsce jesienią 2019 r. w Ameryce Północnej i Europie. Goście stoiska Sony mogą wypróbować system 360 Reality Audio, łącząc słuchawki i smartfony z partnerskimi serwisami muzycznymi*4. Nagrania 360 Reality Audio są też odtwarzane z soundbara i głośnika bezprzewodowego. Słuchając ich, można poczuć się uczestnikiem występu ich wykonawcy.

*4: Deezer, nugs.net, TIDAL

Dodatkowe informacje o stoisku Sony można uzyskać, klikając poniższe łącze.

https://www.sony.net/brand/event/ces/2020/

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/